záchranářská kynologie

Pokud máte pocit, že vyhledávání ztracených a zavalených lidí je pouze pro vyvolené, máte pravdu jen částečně. Do skutečné praxe se dostanou opravdu jen ti nejlepší, ale dělat záchranařinu jako koníčka nebo jako sport může v podstatě kdokoli, tuto možnost již nabízí spousta psích škol v různých místech republiky.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Co přesně si pod prací psa záchranáře představit?

Jeho úkolem je prohledat určený prostor a nalézt a označit všechny osoby, které se v něm nacházejí. Nepředstavujte si to tedy jako policejní práci z televizních seriálů, kde se psovi dá „načichat“ pach jedné konkrétní osoby. Nejedná se ani o stopování, pes nejde po stopě, nýbrž hledá s vysokým nosem a pach zachycuje ze vzduchu. Když člověka nalezne, měl by ho jednoznačně označit. Způsobů značení je více, nejčastějším a nejlepším je štěkání. Prostředí, ve kterém pejsek hledá, se různí – může to být přírodní terén (pak se jedná o plošné vyhledávání), zbořená budova nebo sutinový trenažér (sutinové vyhledávání), případně laviny nebo vodní plocha.

Pro koho je tento sport vhodný?

Určitě pro aktivního člověka. Není nutná žádná zvláštní kondice, ale nějakou dobu na nohou budete muset vydržet. Musíte počítat také s tím, že stejně jako ostatní lidé se schovávají vašemu pejskovi, vy budete muset totéž udělat pro toho jejich. Takže modelka, která se bojí o svůj make-up, asi vhodným adeptem nebude. Nicméně takových u pejsků myslím moc není.:-)

Co se pejsků týče, tam mě žádné omezení (vyjma možných zdravotních) nenapadá. Samozřejmě, že pracovní a lovecká plemena budou ve výhodě, ale pravidelně na sutinách potkáváme naháče, jezevčíka i křížence z útulků. Leckteří si s těmi čistokrevnými nezadají.

Co tento sport vašemu pejskovi přinese?

Důvod, proč je tento sport extrémně přínosný, není možnost skládání zkoušek ani mlhavá vidina, že se dostanete do praxe, ale ohromný vliv na socializaci a rozvoj osobnosti a sebevědomí pejska. Pro většinu psů je tato aktivita splněný sen – mohou běhat, čichat, hledat a jsou za to chváleni a odměňováni. Není divu, že je to neuvěřitelně baví. Co se socializace týče, tam jsou přínosy zjevné – pejsek se naučí sebejistě pohybovat v různém prostředí a na různorodém povrchu. Pokud je váš pejsek trochu „princezna“, tohle ho zocelí. Pokud je nedůvěřivý k lidem, i to ho tady rychle přejde. Setká se i se spoustou psích parťáků, protože na tréninku se vždy schází pejsků a psovodů víc. A v neposlední řadě se naučí samostatnosti – bude sice pracovat ve spolupráci s vámi, ale hledat musí sám. S rostoucím počtem úspěšných nálezů poroste jeho sebejistota a samostatnost.

Pánečci občas bývají trochu netrpěliví na začátku, těší se na to, jak jejich pejsek bude hledat a namísto toho začínají tím, že figurant jen poodběhne a pejska odmění za to, že k němu přiběhne. Pokud tohle zvládne, pak ho motivuje ke štěkání. Nemusíte se bát, pokud máte pocit, že váš pejsek není uštěkaný, drtivá většina se to v těchto podmínkách velmi rychle naučí. Až teprve ve chvíli, kdy má pejsek dobře upevněnou touhu běžet za „schovaným“ člověkem a začít štěkat, je možné začít s opravdovým schováváním a hledáním. Pak začíná ta správná legrace a dobrodružství i pro psovoda.

 

Co tento sport přinese vám kromě legrace a dobrodružství?

O záchranářské kynologii víc než o kterémkoli jiném psím sportu platí, že je kolektivní. Chcete-li svého pejska naučit hledat lidi, potřebujete pomocníky. Navážete tedy spoustu nových přátelství s lidmi společného zájmu. Poznáte neuvěřitelné množství psích charakterů, až jim budete figurovat a zkušenější kolegové vám (ve vlastním zájmu) poradí, jak se psy zacházet.

 

Co je k tomu potřeba?

Jak bylo již uvedeno výše, především kolegové. Sami to nenacvičíte. Jinak toho moc není, jen sada malých plastových krabiček a hromada pamlsků, které se do nich budou schovávat. Ty bude mít u sebe figurant, aby měl čím pejska odměnit za nalezení. Pro pejska se hodí rolnička, abyste věděli, kde ho máte, i když na něj nevidíte. Pro vás pevná obuv a do sutiny rukavice a helma.

Pokud se vám to zalíbilo, internet vám poradí, kdo ve vašem okolí se záchranářské kynologii věnuje. Postupně ale stejně zjistíte, že budete objíždět všechny zajímavé sutiny v celé republice (i když vlastně takový rakouský Tritolwerk… )

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Katka Lipinská | Foto: unsplash.com

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest