jak změřit psovi teplotu

Každý psí majitel by měl poznat, kdy je jeho zvíře zdravé a kdy je naopak něco v nepořádku. Jedním z ukazatelů je tělesná teplota psa. Víte, jaká by měla být, jak ji změřit a co dělat v případě problémů?

Naučte se rozpoznat běžný stav psa

Normální tělesná teplota psů je o něco vyšší než u člověka. Pohybuje se totiž v průměru mezi 37 a 39,2 °C. Přitom platí, že malá plemena se budou pohybovat spíš u vyšších čísel rozsahu, zatímco ta velká mají teplotu spíše nižší.

Je dobré vědět, jakou teplotu má váš pes, když je zdravý. Z tohoto důvodu ji můžete vašemu hafanovi preventivně přeměřit. Není to ovšem úkon, který by psi milovali. Jednodušší je prostě si navyknout na tělesné teplo vašeho psa po hmatu – většina majitelů zkrátka po přiložení ruky pozná, co je norma a co už je potenciální problém.

Teplota, která přesahuje 40 °C, už je každopádně špatně. V takovém případě byste měli rozhodně vyrazit k veterináři. Horečka je totiž průvodním jevem mnoha nemocí a bez řádného vyšetření nebudete vědět, co vašemu psovi schází.

Příčiny horečky u psa

Zvýšená teplota může mít celou řadu příčin. Jsou to například:

  • Infekce a záněty – Horečka je reakcí organismu na zánět nebo probíhající infekci, která může být způsobena bakteriemi, viry, parazity nebo třeba plísněmi a může být prakticky v kterékoli části těla.
  • Toxiny –  Horečka se může dostavit poté, co pes sežere pro něj nevhodné látky, čímž dojde k otravě.
  • Očkování – Po očkování může psa postihnout mírná horečka, a to obvykle v době 24–48 hodin po injekci.

Příznaky horečky

Horečka se může projevovat mnoha různými příznaky. Patří k nim například:

  • teplý čumák a uši
  • zimnice
  • apatie
  • ztráta chuti k jídlu
  • zvracení
  • kašel
  • zarudnutí očí

Většina lidí se domnívá, že hlavním indikátorem zvýšené teploty u psa je suchý a teplý čumák. Ani ten ale není stoprocentním ukazatelem. Při podezření na horečku je proto ideální psovi teplotu přeměřit.

Jak změřit psovi teplotu

Teplota psa se obvykle měří v konečníku. Nejlepší je použít digitální teploměr – může to být standardní, ale pořídíte i speciální, určený právě pro psy, který disponuje ohybnou špičkou. K úkonu si nejlépe přizvěte ještě jednoho člověka, jehož úkolem bude psa držet.

Teploměr ideálně potřete lubrikantem, dětským olejem nebo třeba vazelínou. Poté jej zaveďte do konečníku zhruba 1 až 2 cm hluboko.

Existují další způsoby měření teploty, které mohou být pro některá zvířata snazší, ale obvykle nejsou tak spolehlivé. Jedná se třeba o měření pomocí speciálního teploměru v uchu psa – tento způsob ale nemůžete použít, pokud je právě v uchu infekce. Podobně jako u lidí se psům dá měřit teplota i v podpaží – trvá to ale déle a výsledek není nejpřesnější.

Pořídit můžete ale i bezdotykový teploměr, který změří teplotu zvířete velmi rychle a bez zbytečného stresu.

Co dělat, když má pes horečku

Pokud u psa naměříte zvýšenou teplotu, je vhodné vyrazit okamžitě k veterináři. Jestliže je horečka jen mírná a vy se z nějakého důvodu k odborníkovi ihned nedostanete, pomozte svému hafanovi alespoň doma.

V prvé řadě by měl mít neustále dostatek pitné vody. Nechte jej v místnosti, která je dobře větraná nebo klimatizovaná. Můžete dát psovi k dispozici chladicí podložku. Také mu můžete namočit tlapky a břicho chladnější vodou. Neměla by být ale ledová. Rozhodně psa nepolévejte celého, aby nedošlo k šokové reakci nebo prochladnutí.

V žádném případě nedávejte psovi léky určené pro lidi. Rozhodně totiž zvířeti nepomůžou – naopak mu mohou velmi vážně ublížit. Vždy se proto spoléhejte na rady veterinárního lékaře – pokud nemůžete na veterinu vyrazit okamžitě, alespoň zavolejte a informujte se, co můžete udělat.

 

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

Pin It on Pinterest