Každý den stejná situace, přijdete domů a už ve dveřích vás vítá váš čtyřnohý kamarád. Co když nastane situace, kdy se k vám jen došourá a zahledí se na vás smutným pohledem? Smutné oči mohou být příznak nemoci! 

 

Apatický pes? Mazejte k veterináři

Pes, je oproti nám lidem ve velké nevýhodě. Neumí u doktora říct, co ho trápí. Neřekne, bolí mě hlava, zvedá se mi žaludek a tak veškeré příznaky musí podchytit jeho páníček. Jedním z nich mohou být smutné oči. Občas se stane, že na psa přijde únava. Jen tak si polehává a nemá chuť si hrát. Pokud však tento stav přetrvává několik dní, na nic nečekejte a vezměte ho k veterináři. Skleslost a apatie, spojená s nechutenstvím a zvýšenou teplotou může patřit i k prvním projevům obávané psinky.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Nemocný pes má horký čenich

Pes, stejně jako člověk, může trpět horečkou. Běžná teplota psa se pohybuje v rozmezí 37,5 – 39°C. Teplota nad 39,5°C je u psů již považována za horečku. Pokud se domníváte, že je váš pes nemocný, můžete vyzkoušet jednoduchý test. Sáhněte psovi na čumák. Běžně je psí čumák vlhký a studený, pokud je teplý, neváhejte a vemte psa k veterináři.

Sledujte psí dech

Nezvyklé dýchání u psa může značit více problémů. Sípání, nebo dušnost, může značit nachlazení, které pokud se neléčí, může skončit zápalem plic. Zrychlený dech může také značit otočení žaludku, což je stav ohrožení života psa. V obou případech tak doporučuji kontaktovat veterináře. Jaká je normální dechová frekvence psa? 10 až 30 dechů za minutu. Pokud se pes dýcháním chladí, (je po nějakém fyzickém výkonu) může mít klidně i 200 dechů za minutu. Nikdy nepočítejte dechy v době kdy je mu teplo, nebo hodně běhá.

 

Psí oči a výtok

Pokud je pes nemocný, dochází velmi často ke změně barvy oční sliznice. Jindy zdravá, růžová, se může při nemoci zakalit, nebo se objevit výtok. Výtok z očí může být vodnatý, sliznatý nebo krvavý. Pes na výtok většinou reaguje přivíráním, či zvýšeným mrkáním, nebo třením očních víček tlapkou. 

 

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest