Jako lidé, tak i pejsci stárnou a stává se z nich “pes senior”. Jejich předpokládaný věk dožití se liší podle rasy. Například dogy se dožívají kratšího života, než si užijí třeba jezevčíci. Velkou roli zde také hraje dědičnost, krmivo, které mu je poskytnuto, pohyb, ale také radost (nebo jinými slovy absence negativních zážitků, stresu, týrání a tak podobně). Střední plemena pak obvykle čeká průměrný věk dožití od 13 do 15 let.

Jelikož starší psi již neholdují rychlému a častému pohybu, je důležité vybírat kvalitní, ale ne příliš tučnou stravu. Objevují se u nich nejrůznější nemoci, které jsou spíše příznaky stáří a dědičnosti. Mnoho psů má ve stáří pochopitelně trochu větší spotřebu vody, což ale může být na druhou stranu alarmující, protože to většinou znamená onemocnění ledvin a jater.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Psí senior

Na onemocnění kostí a kloubů je možnost využívat doplňky stravy, které by jim měly doplnit ztracenou pružnost.

Pokud si nejste jisti, zda je již váš pes senior a začíná stárnout, je lehké to poznat podle nejznámějších aspektů. Nejspíše se zvyšujícím věkem začne pomalu přicházet o sluch, ale bohužel také o zrak. Někteří začínají na váze přibývat – tak to bývá například u labradorů, ale jsou tu i tací, kteří ze dne na den přestanou jíst a bude u nich hrozit až přílišný úbytek na váze. Pokud nejste schopni poznat s jistotou, zda váš pes jednou z těchto nepříjemností prochází, lze to poznat podle jeho vzhledu. Srst totiž začne šedivět, mezi prvními místy bude tlama. Může se změnit samozřejmě i kvalita srsti, pes může nebývale línat, což je dalším varovným signálem.

Zdravotní dohled nad psím seniorem

Není dobrým nápadem starat se o stárnoucího psa bez patřičného dohledu veterinárního lékaře. Nejlépe by s ním člověk měl kontrolovat jakékoliv změny v životě a chování svého zvířete, protože i pes může trpět nemocemi, které jsou známé spíše u člověka.

Jednou z nemocí, kterou může prožívat pes současně se svým pánem, je třeba cukrovka. Mezi další patří nádory a rakovina, které bohužel ve většině případů končí umělým uspáním zvířete. Již od pradávna je známá i „kočičí rýma“, jelikož psi a kočky mezi sebou soustředí, psy napadá spíše kašel. Nejsou zde neobvyklé také onemocnění srdce.

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: Pixabay.com

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest