Léto je samozřejmě pro mnohé vůbec nejpříjemnější období kalendářního roku, ale když teploty stoupnou nad magickou hranici třiceti stupňů Celsia, začne být nepříjemně nám i našim domácím mazlíčkům. Jak můžeme naše pejsky co možná nejvíce uchránit následků letních veder? Řešením je ochlazení psa.
Psí problém je zcela jasný, jejich organismus se může přehřát mnohem snadněji než ten náš. Psi se totiž nepotí (i proto se ochlazují tak intenzivně jazykem), hrozí jim spálení kůže (i v případě, že má trochu delší srst) a další nepříjemnosti. Pomoci může samozřejmě stín, vyválení v trávě nebo vlhký ručník, do kterého našeho miláčka na chvíli zabalíme. Koupel ve vodě je samozřejmě také jedna z možností, nicméně z důvodu případného teplotního šoku pejska nenavádíme skočit střemhlav do chladnější vody, ale provádíme postupné ochlazení psa.
Nezapomeňte na přísun tekutin
Když už je řeč o vodě, tu bychom měli našemu psovi dopřát v dostatečném množství, samozřejmě ne příliš chladnou a miska by neměla stát ani na ostrém slunci.
Pokud žijeme ve městě, kde platí nutnost pejska denně venčit, měli bychom samozřejmě vyrážet během ranních a večerních hodin, kdy už není takové horko. Co takhle procházka v městském parku plném stínu a zeleně? Otázkou jsou pak i náhubky, které jsou samozřejmě při podobných aktivitách nutné, ale nesmí na druhou stranu omezovat psa při ochlazování se, což může být problémem hlavně v MHD.
Vedrem ohrožená plemena
Během letních veder jsou v ohrožení hlavně menší plemena psů, své si ale odtrpí samozřejmě i rotvajleři nebo ovčáci. Malá plemena mají totiž mnohem důvěrnější kontakt s rozpáleným chodníkem a mohou se tak mnohem rychleji přehřát než jejich poněkud větší kolegové. Pokud tedy venčíme menší plemena, měla by mít možnost chodit spíše po trávníku.
Věnujte pozornost tlapkám
Během letních veder nezapomínejte prohlížet vašemu pejskovi tlapky. Nepříjemné popáleniny by mohly ohrozit do budoucna jeho zdravotní stav, naštěstí existují hojivé gely, které umožní dobrou rekonvalescenci.
Pozor na hmyz
Opatrní bychom měli být v letním období zvláště na hmyz, pokud totiž našeho pejska bodne do tlamy nebo do jazyka vosa, včela nebo jakýkoliv jiný „hmyzák“, může přijít ke slovu alergická reakce nebo nepříjemný otok – v kombinaci s doslova vražednými vedry něco podobného může přivodit značné zdravotní komplikace.
Autor: Jiří Tobiáš | Foto: Pixabay.com