Zrádné genetické vady, které jsou poměrně častým problémem, se rozhodně netýkají jen nás, lidí. Týkají se i našich domácích mazlíčků. Tento článek se bude věnovat problematice častých generických onemocnění u psů. Za poslední dobu se v chovu čistokrevných psů čím dál více zvyšuje počet známých geneticky přenosných chorob a vad. Pro příklad, v roce 1928 bylo známých 5 chorob. Dnes jich známe už kolem 450. Za téměř sto let přibylo přes 400 nemocí. Přitom každé plemeno se vyznačuje určitým specifickým onemocněním.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Dysplazie kyčelního kloubu

Malé štěňátko může zdědit vlohu pro určité onemocnění. To se však časem projeví ne jen tak samo od sebe, ale v kombinaci s dalšími okolnostmi (špatná strava, nedostatek pohybu a tak podobně). Snad nejznámějším dědičným onemocněním psů je dysplazie kyčelního kloubu. Postihuje především větší plemena psů. Velice častá je u následujících plemen: němečtí ovčácilabradorští a zlatí retrívři, boxeři, rotvajleři a další. Toto onemocnění se projevuje kulháním a diagnostikovat jej může veterinář pomocí rentgenového snímku.

Dalším, také poměrně častým genetickým onemocněním je dysplazie loketního kloubu. Výskyt tohoto onemocnění je opět hlavně mezi velkými plemeny, ale také například poměrně hodně u plemena kokršpaněl.

Kloubní nemoci psů

Samozřejmě i u malých plemen psů se vyskytují dědičná onemocnění. Nejčastěji se jedná o onemocnění pohybového aparátu. Například jde o luxaci pately. Jinak se tomuto onemocnění říká také vykloubení čéšky. Patela totiž znamená čéška a luxace pately je nemoc týkající se kolenního kloubu psů. Další nemoc postihující hlavně malé pejsky je aseptická nekróza hlavice stehenní kosti. Při tomto problému dochází ke zmáčknutí cév, tím pádem k nedokrvení a následnému odumření kostní tkáně hlavice a krčku stehenní kosti. Následuje artróza.

Můžeme říci, že určitá plemena jsou náchylnější ke konkrétním onemocněním než jiná. Například problémy s močovými kameny nejčastěji postihují jezevčíky, dalmatiny, pudly nebo knírače. Dalmatini jsou také náchylnější k onemocněním trávicího traktu, pozor je třeba si dávat hlavně na torzi (přetočení) žaludku.

Všeobecně platí, že nejlepším způsobem, jak se vyhnout genetickým onemocněním je pořizovat si štěňata z vrhu s jasným původem a následně o ně pečovat, dopřát jim dostatek pohybu a kvalitní stravu.

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest