alergicka reakce psa

O kopřivce slyšel někdy už každý z nás a vězte, že se netýká jen lidí, ale například právě i psů. Kopřivka u psa, alias lat. urtikárie je termínem pocházejícím z výrazu urtica, což je doslova kopřivka. Zvěrolékaři často používají obojí pojmenování. Jak se kopřivka u psa projevuje? Pes se velmi často drbe, působí neklidně a svědění ho nenechá ani na chvíli v klidu. Pokud se podíváte z blízka na kůži psa, najdete zarudlou či zanícenou kůži. Kopřivka je tedy alergickou reakcí kůže.

 

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Jak poznat alergii

Pro každé zvíře může mít trochu jiný průběh, ale obvyklé symptomy jsou zcela jasně dané. V úvahu se nemusí brát jen kopřivka u psa, ale jistě také další podobné potíže. Alergii na blechy provází také silné svědění, se kterým se setkáme zpravidla v létě. Suchá kůže a ohryzávání srsti, zanícené části třísel nebo břicha. To vše je průvodním jevem zablešení. Vyskytuje se i alergie na jídlo, která se projeví zarudlou vyrážkou, která je vystouplá a najdeme ji hlavně ve spodní části těla nebo v oblasti uší.

Kopřivka u psa je doprovázená záněty kůže, přichází ke slovu prakticky ihned po kontaktu s látkou, na níž je zvíře alergické. Nekvalitní šampon, chemie v podobě osvěžovače vzduchu nebo pracího prášku, který nedopatřením trochu vdechne. Setkání s alergenem může být i poměrně hodně netradiční. Mycí prostředek nebo voňavka, čistič koberců – větší červený hrbol se projeví téměř vždy.

Jak léčit kopřivku u psa

Prvním krokem, který by jste měli udělat, je odstranění alergenu z dosahu psa. Pokud se tedy jednalo o reakci na prášek, či šampón, přestaňte ho používat. Pakliže je alergická reakce na kůži většího rozsahu, nebo váš pes vykazuje projevy obtížného dýchání určitě vyhledejte veterinární pomoc. Pokud budete veterináře kontaktovat telefonicky, popište mu co nejvíce průvodních jevů zarudnutí nebo zánětu kůže a co reakci předcházelo. Odborník bude jistě dobře vědět, o co se jedná a poradí vám, případně vás nasměruje do své ordinace. Někdy jde jen o drobnosti, ale pokud nechcete, aby se pejsek zbytečně stresoval, okusoval si srst nebo se přehnaně drbal, je vhodné reagovat okamžitě.

 

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest