Máte pocit, že váš pejsek není úplně v pořádku? Drbe se, má červenou kůži, nebo mu dokonce začala vypadávat srst? Na vině může být alergie na některou ze složek krmiva. Alergiemi dnes trpí více než 30 % psí populace. Ukážeme vám, jak alergii na krmivo poznat a jak se příznaků zbavit.

Jak poznat alergii na krmivo?

Při alergii psí organismus reaguje na určitou složku krmiva, která vadí imunitnímu systému. Alergie je často vrozená, ale může být i získaná. Často se projí ve chvíli, kdy pes zažije nějakou velmi stresovou situaci. Často bohužel jde o celoživotní problém, který vašemu čtyřnohému kamarádovi znepříjemňuje život.

Jaké jsou příznaky potravinové alergie u psů?

1. Červená kůže a drbání

Mezi nejčastější alergické reakce patří nesezónní dermatitida. Mezi její příznaky patří svědění, červená kůže, kopřivka či drobné pupínky. Svědivá místa se nejčastěji objeví ve spodní části břicha a ve slabinách. Často na ně trpí bull plemena. Zvíře si snaží od svědění ulevit, často drbe, někdy dokonce až do krve.

2. Vykusování chlupů

Pokud si pes vykusuje srst na tlapkách či na jiných částech těla, může také jít o projev potravinové alergie. Často vše začne olizováním tlapek, které jsou na pohled zarudlé a lysé. Pes se tím snaží opět zbavit nepříjemného svědění a podráždění kůže.

3. Zhoršená kvalita srsti a její vypadávání

Pokud se chlupáči výrazně zhorší kvalita srsti a začne línat, bude s ním pravděpodobně něco v nepořádku. Ne vždy jde samozřejmě o projev potravinové alergie. Můžou mu také chybět vitamíny. Můžete zkusit nasadit doplňky stravy na podporu růstu srsti či komplexní vitamínové doplňky.

4. Zčervenalé uši a oči

K častým příznakům alergie patří také opakující se záněty uší či očí. Jejich projevem je svědění a zčervenání uší nebo očí. Obvykle jde o zánět, který se projevuje svěděním a zčervenáním. U očí může dojít také výtoku. Tyto zánětlivé obtíže se často řeší izolovaně antibiotiky či kortikoidy a nebere se v potaz právě možnost alergické reakce. Aby k opakovaným zánětům nedocházelo, je dobré vypátrat alergen, který to způsobuje a odstranit ho z jídelníčku psa.

5. Hubnutí bez zjevné příčiny

Ztráta váhy, letargie, případně zpomalení růstu u štěněte patří mezi další projevy potravinové alergie. Častěji však jde o poruchu štítné žlázy.

6. Žaludeční obtíže

Mezi méně časté příznaky potravinové alergie patří nadýmání, průjem či zvracení. V případě prudší alergické reakce můžete najít ve stolici i stopy krve. Tyto problémy však samozřejmě můžou být i příznaky různých nemocí či přítomnosti parazitů ve střevech, v horším případě může jít i o známky otravy. Žaludeční problémy psa vždy raději konzultujte s veterinářem.

Jak řešit potravinovou alergii?

V první řadě odstraňte všechny alergeny ze stravy alespoň na 8 týdnů. Ideální je koupit proteinové granule pro psy (obvykle z hmyzu). Postupně přidávejte další druhy masa a sledujte, kdy se alergická reakce znovu objeví.

Najděte alergen, který psa ohrožuje

Nejčastější alergeny jsou podobné, jako u člověka. Patří mezi ně lepeksójakravské mléko, kukuřice a kuřecí maso. Známá je také alergie na jehněčí masou. Můžete také investovat do krevních testů, které jsou však docela nákladné a ne vždy zafungují na 100 %.

Upravte psovi jídelníček

Navštivte specializované chovatelské potřeby a dopřejte pejskovi hypoalergenní krmivo, které je zcela bez alergenů. Tato krmiva jsou sice o něco dražší, ale odměnou je obvykle úplné odeznění všech alergických projevů. Pokud ani v tuto chvíli nedojde ke zlepšení zdravotního stavu pejska, raději zajděte k veterináři.

 

Pin It on Pinterest