Pokud zjistíte, že se u vašeho čtyřnohého miláčka objevil zubní kámen, nemusíte s ním okamžitě běžet k veterináři. Existují totiž i jiné metody, jak zbavit psa zubního kamene. Pojďme si je rozebrat a zároveň se podívat, jak přesně postupovat, abyste psovi z úst odstranili zubní kámen, který obsahuje bakterie, jež mohou být příčinou vypadávání zubů, případně závažného zánětu dásní.
Vše začíná už u správného čištění
Nesmíme se opomenout zmínit o důležitosti prevence. Ta je totiž v boji proti zubnímu kameni naprosto zásadní. Správně vyčištěná dutina ústní speciálními kartáčky a pastami pro psy se totiž zapříčiní o to, že z úst bude odstraněn zubní plak, který se tak díky tomu nestačí zmineralizovat a přeměnit na zubní kámen. Samotným čištěním je pak možné odstraňovat i méně usazený zubní kámen. Pozor však na to, že se jedná spíše o estetické a krátkodobé odstranění kamene. Ten se totiž pravděpodobně začne tvořit na stejném místě znovu.
Vhodná strava dokáže pomoci se zubním kamenem
Cesta k odstranění zubního kamene u psa tak vede spíše přes stravu. Ta se totiž dokáže postarat o stažení zubního kamene z povrchu zubů. Konkrétně častokráte jsou k tomuto účelu využívaná speciální granulovaná krmiva, jež jsou koncipována tak, aby obsahovala látky pomáhající s odstraňováním zubních kamenů. Takováto krmiva nabízejí například značky Hill’s či Royal Canin. Efektivita odstranění kamene se v tomto případě pohybuje kolem 35 %.
Další možnost, jak zbavit psa zubního kamene, představuje prášek z mořských řas, jež bývá buď součástí krmiva, případně jej lze pořídit samostatně. I on se dokáže postarat o změkčení zubního kamene. Efekt je přibližně podobný jako u speciálních granulí, avšak jeho výhodou je, že má dlouhodobější účinky, usazuje se totiž v ústech a je postupně uvolňován slinami.
Mechanické odstranění zubního kamene
Poslední z možností, jak odstranit zubní kámen u psa, je vsadit na speciální žvýkací pamlsky, kousací hračky či sušenou kůži. Všechny tyto produkty totiž dokáží mechanicky odstraňovat kámen pouze tím, že je pes kouše, respektive žvýká. Nevýhodou je ale jejich nevyzpytatelná účinnost – zatímco některého psa mohou zbavit kamene prakticky úplně, tak u jiného mohou mít minimální či žádný účinek.
Pokud se vám tedy nepovede zbavit psa zubního kamene vlastními silami, tak je dobré se co nejdříve obrátit na veterinárního lékaře. Jen ten totiž dokáže odstranit kámen opravdu pečlivě a odborně. K čištění je používán ultrazvuk, přičemž tento zákrok se provádí v částečné, případně v krátkodobé anestézii.
Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com