Psí hry v bytě

S vaším čtyřnohým mazlíkem byste měli samozřejmě vyrážet na pravidelné procházky, hrát si v parku nebo třeba běhat po louce. Ale ani v domě či bytě nemusíte zahálet. Zvlášť když máte akčnějšího psa, vězte, že nevydrží trávit dlouhé hodiny jen povalováním na gauči. Zkuste jej proto zabavit některým z následujících cviků a her. Ukrátíte si tím dlouhou chvíli nejen za deštivého počasí, zaměstnáte psovi hlavu a navíc si užijete moře zábavy.

Nechte si donést drobné předměty

Docela jednoduchý povel „přines“ se dá doma využít k natrénování nejrůznějších cviků, které vám dokonce mohou ušetřit nějakou tu námahu. Co takhle naučit psa, aby vám přinesl ovladač od televize?

Je to docela snadné: ovladač nejprve zabalte do látky (pro psa tak bude jednodušší jej uchopit do tlamy). Můžete jej ovonět nějakým oblíbeným pamlskem, aby byl pro zvíře lákavější. Dejte psovi ovladač očichat a poté jej položte stranou. Dejte povel „přines ovladač“ a na předmět ukažte. Jakmile pes vezme ovladač do tlamy, řekněte „přines“ a nalákejte psa na pamlsek až k sobě. Nezapomeňte jej samozřejmě pochválit.

Pozor, tento trik trénujte jen se psem, který už vyrostl z období, kdy měl tendenci všechno žvýkat a kousat. Trénujte v krátkých intervalech, vždy jen 5 až 10 minut v kuse. Kromě ovladače můžete psa naučit přinést třeba ponožky nebo bačkory.

Půjdeme ven?

Pes vám nemusí nosit jen předměty používané v domácnosti. Může se sám připravit na vycházku tím, že si přinese vodítko. Základem je, abyste jej ukládali na to stejné místo. Pak už stačí stanovit si povel, který budete vždy používat ve stejné formě. Může to být třeba i otázka „půjdeme ven?“. Potom ukažte na vodítko a dejte povel „přines vodítko“. Postupujte podobně jako s ovladačem. Na pomoc si vezměte pamlsky a nezapomeňte za úspěch chválit. Po přinesení vodítka by každopádně měla následovat ta hlavní odměna – procházka.

Naučte psa pořádku

Tento trik je vcelku obtížný, ale ne nemožný – můžete díky němu naučit vašeho mazlíka, aby po sobě uklidil svoje hračky. Základem je, aby pes ovládal povely „vezmi“, „přines“ a „pusť“. Jako bonus je dobré, když zná alespoň některé ze svých hraček podle nějakého jednoslovného jména.

Hračky nejprve rozmístěte na zem a pak psa zavolejte. Dejte mu povel, aby některou z hraček uchopil do tlamy. Poté přejděte k místu, kam chcete hračky uklízet – ideálně k nějaké větší otevřené krabici. Dejte povel „přines“. Jakmile se pes ke krabici přiblíží, dejte povel „pusť“. Můžete také položit na krabici pamlsek, takže pes bude nucený hračku upustit do krabice, aby si jej mohl vzít.

Nezapomeňte si hrát

Dost bylo učení nových povelů. Co takhle zahrát si s hafanem nějakou hru? Zkusit můžete třeba psí skořápky. V jedné ruce schovejte pamlsek, druhou nechte prázdnou. Natáhněte obě pěsti před sebe a zeptejte se psa „která ruka?“. Dovolte mu pěsti očichat a čekejte, jestli strčí čumákem do té správné. Pak je samozřejmě výhra jeho.

Se psy si můžete zahrát i oblíbenou dětskou hru na schovávanou. Usaďte psa v některé místnosti a dejte mu povel „zůstaň“. Pokud ho neovládá dokonale, můžete odlákat jeho pozornost hračkou nebo pamlskem. Sami se pak odeberte do jiné místnosti a schovejte se do vhodné skrýše. Pak na psa zavolejte a nechte ho, aby vás našel.

Pes ale nemusí hledat jen svého páníčka, můžete trénovat i s nějakým předmětem, například s klíči. Nejprve je psovi ukažte a pak odložte na židli, pod stůl nebo za pohovku – ze začátku samozřejmě volte skrýše lehčí a postupně přidávejte na obtížnosti. Vydejte povel „hledej“ a čekejte, zda si pes poradí. Jakmile předmět objeví, můžete mu dát povel „přines“, aby vám jej donesl až k rukám. Nezapomeňte na pochvalu a nějakou tu odměnu.

Všechny tyto hry jsou vhodné i pro deštivé dny, kdy se vám na dlouhé procházky nebude chtít jít. Trénujete doma povely? Napište nám co jste svého psa doma naučili.

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

Pin It on Pinterest