výběr strojku na psa

Některá psí plemena mají srst prakticky bezúdržbovou, jiná v tomto ohledu vyžadují pravidelnou péči, jako je česání nebo stříhání. Můžete samozřejmě zavítat do psího salonu – časté návštěvy však stojí peníze i čas. Obojí můžete ušetřit, pokud se do stříhání vašeho hafana vrhnete sami. Stačí si na to pořídit vhodný strojek.

Hledejte především kvalitní strojky

Strojek na stříhání psa je potřeba vybírat s ohledem na plemeno zvířete a typ jeho srsti. Můžete tak sehnat strojky pro psy se srstí jemnou, hrubou nebo kudrnatou. Vybírejte také podle počtu otáček – na hustou srst je lepší vyšší (okolo 4 000 otáček za minutu). Některé přístroje disponují vícero rychlostními stupni, mezi nimiž si můžete volit, což je ideální. Nižší počet otáček se hodí hlavně při stříhání v blízkosti kůže nebo na hůře dostupných místech.

Důležitým ukazatelem je také výkon, který se obvykle pohybuje od 10 do 40 W. Počítejte s tím, že levnější strojky s nižším výkonem ztěžují samotný úkon, který nebude zrovna plynulý. Navíc vám laciný produkt nejspíš dlouho nevydrží. Nebojte se tedy zainvestovat do lepšího modelu (při pravidelném stříhání zvolte výkon alespoň 30 W). Vězte, že se to vyplatí.

Nástavce pro správnou délku

Strojky mají různé hlavice, které určují délku střihu. Ta se obvykle pohybuje od 0,5 mm výše. Myslete na to, že i ty kvalitnější se časem ztupí. Můžete je buď nabrousit, nebo dokoupit nové. Proto při výběru strojku zjišťujte, zda je dokoupení náhradních nástavců možné. Někdy se musíte držet značky, jiné strojky si budou rozumět i s hlavicemi univerzálními.

Síť nebo akumulátor?

Strojky se také liší způsobem napájení, které je buď síťové strojky, nebo akumulátorové strojky. Strojek na stříhání psů, který se nabíjí ze sítě, bude fungovat neomezeně dlouhou dobu, takže nemusíte řešit nabíjení. Nevýhodou je kabel, který se může při práci zamotávat, zvlášť pokud váš hafan chvíli nepostojí. Zároveň musíte být neustále v dosahu elektrické zásuvky.

S akumulátorovým strojkem ostříháte i pejska, který při tomto úkonu úplně nespolupracuje. Můžete si totiž vybrat jakékoli místo, nejste limitovaní dosahem zásuvky ani délkou kabelu. Samozřejmě ale musíte počítat s tím, že strojek vydrží nabitý jen určitou dobu.

Strojek na stříhání psů – vlastnosti

V neposlední řadě se zaměřte na materiál strojku. Měl by být odolný, aby zaručoval dlouhou životnost. Celokovové nebo pochromované hlavice jsou sázka na jistotu. I rukojeť je ale důležitá. Mnohé modely ji mají navrženou ergonomicky, takže pěkně padne do ruky, což se vždycky hodí. Příjemné je, když je strojek lehčí, ale nemělo by to samozřejmě být na úkor kvality.

Některé modely se vyznačují tišším chodem než jiné. To je výhoda nejen pro vás, ale i pro vašeho mazlíčka, zvlášť pokud je bojácný a zvuk by ho mohl vyděsit. Před nákupem si také zjistěte, jakým způsobem se strojek čistí a udržuje.

Jak na samotné stříhání psa

Pokud se chystáte pejska ostříhat, měla by být jeho srst čerstvě umytá, dobře osušená a rozčesaná. Jestliže je srst z nějakého důvodu zanedbaná a nacházejí se v ní chuchvalce a „dredy“, které nelze rozčesat, nespoléhejte na strojek a zcuchané chlupy nejprve vystříhejte nůžkami. Stříhání strojkem provádějte vždy po směru růstu chlupů.

Myslete na to, že si váš mazlík musí na stříhání nejprve zvyknout. Zpočátku se mu to nejspíš nebude ani trochu líbit. Buďte proto trpěliví a pomozte si nějakou tou dobrůtkou, která zvíře namotivuje. Za kvalitní a výkonný strojek si sice trochu připlatíte, ale celý proces s ním půjde rychleji a hladčeji, což váš hafan jistě ocení.

 

Autor: Ilona Dobrovolná | Foto: unsplash.com |

Pin It on Pinterest