Jak vybrat opravdu kvalitní krmivo pro psa, to je otázka, která trápí nejednoho chovatele. A to i z řad těch zkušenějších. Není divu – v záplavě různých značek a výrobců mají někdy problém vyznat se i odborníci. Zásadním vodítkem je složení udávané výrobcem – ideální krmivo by mělo vyhovovat potravním nárokům psa. A to ne všichni výrobci granulí tak úplně dodržují.
Co by mělo krmivo obsahovat
Pes potřebuje v potravě bílkoviny, tuky a sacharidy. Rozhodně neplatí často mylně předkládaná teorie, že pes žere pouze maso. Proto jsou mimo jiné zrovna granulovaná krmiva pro psy naprosto ideální – pokud obsahují to, co obsahovat mají. To znamená dostatek pro psa dobře stravitelných bílkovin, kvalitní sacharidy a tuk, který je pro psí metabolismus naprosto nezbytný.
Pro aktivní psy v pohybu by mělo krmivo obsahovat více než 20% bílkovin, 20% tuků a zbytek by měly tvořit sacharidy (obiloviny, brambory, rýže, atd.). Ovšem takovéto obecné složení zdaleka nestačí. Těchto procent klidně mohou dosáhnout i ty nejhorší výrobky. Důležitým údajem je totiž mimo procentuální vyjádření jednotlivých složek také zdroj vstupních surovin. Čím podrobnější, tím lépe.
Jak by měly vypadat bílkoviny v krmivu pro psy
U bílkovin je například dobré přečíst si, o jaké bílkoviny se jedná. Výrobci často zkouší různé „triky“, které jim legislativa umožňuje. Prvním vodítkem je zdroj obecně – zda se jedná čistě o živočišné bílkoviny (tak by to mělo být), nebo zda jsou během výroby doplňovány rostlinnými (jako třeba sója, rostlinné bílkoviny nemají pro psa valný význam). Pokud se výrobce o původu bílkovin nezmiňuje, nebude se zřejmě jednat zrovna o kvalitní výrobek.
Hlídejte si jiné typy masa, pokud nechcete kupovat pořád kuřecí. Jistě jste si také všimli, že většina výrobců udává jako zdroj bílkovin v převážné míře drůbeží maso. Spousta majitelů chce logicky svému psu dopřát také něco jiného, takže často zkouší granule s jinými typy příchutí. Příchuť je totiž správné vyjádření toho, jak někteří výrobci tohle značení chápou, Na to pozor – i když je krmivo označeno například jako hovězí, vždy pečlivě zkontrolujte složení – málokdy bude krmivo obsahovat pouze hovězí bílkoviny.
Většinou se jedná o mix jiného typu masa s drůbežím. To není tak hrozné, pokud je poměr na obalu deklarovaného typu masa výrazný. Pokud ne, je vám asi jasné, že tím psu složení stravy příliš nezměníte. Neznamená to, že je krmivo špatné, pokud je poměr živin správný a vstupní suroviny kvalitní. Jenom je dobré opravdu vědět, co kupujete a nepodléhat falešným představám.
Sacharidy, škrob a „grain free“ krmiva pro psy
Další významnou složkou, která mnohdy tvoří až příliš velký podíl v celkovém složení krmiva, jsou sacharidy. Vědecké studie prokázaly, že pes je schopen strávit i tak složitý sacharid, jako je škrob. Zřejmě má na tom lví podíl opravdu dlouhodobá domestikace, kdy si pes zvykl přijímat i složky potravy, vhodné jinak spíše pro člověka.
Standardním zdrojem sacharidů v krmivech pro psy jsou obilniny. Za účelem zlepšení výživové hodnoty krmiva se na trhu v poslední době objevují i krmiva pro psy, označované jako „grain free“, česky překládané jako bez obilovin. To neznamená, že je krmivo bez sacharidů, ale pouze to, že klasické obiloviny, jako je třeba pšenice, nahradil výrobce jinou plodinou – rýží, brambory, kukuřicí nebo třeba amarantem (laskavec).
Tato krmiva by měla být mnohem vhodnější pro psí metabolismus a poskytovat jim využitelnější zdroj energie, než krmiva s klasickými obilninami. Na druhou stranu, podstatné jsou pro psa všechny složky, takže jenom označení „grain free“ samo o sobě žádnou kvalitu nezaručuje. Pokud krmivo obsahuje dostatek kvalitních bílkovin, tuků a k tomu ještě kvalitní spektrum sacharidů – pak máte vyhráno a našli jste to pravé.
Tuk je v krmivu pro psy nepostradatelný
Není žádný důvod bát se tuku v krmivu pro psy. Spíše naopak. Pes tuk potřebuje, protože jeho metabolismus s ním pracuje trochu jinak, než náš lidský. Proto snížený obsah tuku v krmivu není známkou kvality. Vyrobit krmivo, které obsahuje správný a relativně vysoký podíl tuku, je technologicky velmi náročné a ne každý výrobce to dokáže.
Správný podíl tuku v krmivu pro zdravé a aktivní psy by měl být okolo 20%. Méně tuku pak obsahují samozřejmě granule pro psy, trpící obezitou nebo jinými zdravotními problémy. Menší příjem tuku se doporučuje také u starších psů, kteří již nejsou tolik aktivní. Tuk už jen zbytečně zatěžuje jejich organismus a stává se tak spíše kontraproduktivní.
Složení kvalitních krmiv – na co si dát pozor
Všechny výše uvedené informace každý zodpovědný výrobce krmiv pro psy moc dobře zná. Spousta kvalitních krmiv byla vyrobena na základě složitých studií a výzkumů, s využitím moderních technologií. Takové krmivo pak poznáte jednoduše – ve složení krmiva jsou uvedeny všechny důležité informace.
Pokud je přesně rozepsáno nejen, kolik procent bílkovin, tuků a sacharidů krmivo obsahuje, ale také přesný zdroj těchto látek, je to známkou toho, že se výrobce za původ svého krmiva nestydí. Vám pak už stačí jenom si zkontrolovat, zda jsou bílkoviny z velké části opravdu živočišného původu, jaké plodiny posloužily při výrobě jako zdroj sacharidů a také, jestli se výrobci podařilo dostat do krmiva ideální podíl tuků.
Jakmile objevíte výrobce, který vaše požadavky splňuje, pak už je další výběr snadný. Krmivo vybíráme podle věku, velikosti psa, jeho aktivity a můžete zohlednit i chuť. Ačkoliv pes by si neměl určovat, co žrát bude a co ne, přesto jsou výjimky, kdy je možné toto pochopit. Až na posledním místě by pro správného majitele měla být cena.
Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |