Každý psí majitel je jistě zvyklý chodit se svým chlupáčem na procházky, cvičit ho alespoň v základních povelech nebo si s ním hrát. Samozřejmostí je taky plná miska a teplý pelíšek. Tím ale péče o psa zdaleka nekončí. Pozornost byste měli věnovat i hygieně, kontrole očí, uší, srsti a v neposlední řadě taky drápů. Jak pečovat o psí drápy a jak provádět nácvik, který vám stříhání ulehčí, se dozvíte v tomto článku.
Kontrola jako prevence problémů
Psi mají běžně pět drápů na předních tlapách a čtyři drápy na tlapách zadních. Na rozdíl od koček je nemohou zatáhnout, takže je vidíte na první pohled. Drápy jsou zahnuté a může se stát, že začnou přerůstat nebo v nejhorším případě dokonce zarůstat do kůže. Proto byste je měli pravidelně (třeba jednou do týdne) kontrolovat.
Kromě délky drápů zkontrolujte taky polštářky na tlapách. Nejsou na nich praskliny či ranky? Nezapíchl si pes do tlapky něco při poslední procházce? Jestliže objevíte takovýto problém, je potřeba místo ošetřit, případně se obrátit na veterináře. A pokud zjistíte, že drápy přerůstají, budete je muset zastřihnout (obvykle je to potřeba jednou za pár týdnů). Tento úkon se vašim mazlíčkům nejspíš nebude zpočátku líbit, takže je nejlepší začít na něj trénovat včas.
Zvykejte psa na dotyk vaší ruky
S nácvikem stříhání drápů začínejte pozvolna. Nejprve hafana navykněte na prostý dotek – dotýkejte se jeho tlapek třeba během hry nebo společného mazlení. Můžete přitom lehce zmáčknout polštářky na spodní straně tlapky – drápky při tomto úkonu povyjedou ven. Jakmile stisk povolíte, zajedou zpátky na své místo. Nezapomeňte psa během nácviku hodně chválit a ideálně ho odměňte nějakým tím pamlskem.
Můžete taky naučit vašeho mazlíka dávat pac. Někteří psi si tento povel oblíbí a budou tak na lidský dotek dobře navyknutí. A pokud váš pes dokáže sedět, podat packu a nechat si drápy v klidu ostříhat, máte vyhráno. Ne vždy je to samozřejmě tak jednoduché. Jestliže pes není zvyklý od štěněte, smiřte se s tím, že ze začátku budete ohledně stříhání drápů přece jen malinko bojovat.
Jak psovi ostříhat drápy
Jak psovi ostříhat drápy? Na samotné stříhání si nejprve připravte všechno potřebné náčiní. Základem jsou speciální kleštičky, které seženete v chovatelských potřebách. Vhod přijde také pudr na zastavení krvácení – může se stát, že při vší snaze střihnete do drápku příliš a drobné poranění je na světě. Pokud není pes na stříhání zvyklý, možná budete potřebovat osušku či prostěradlo (podle velikosti psa) a v případě nutnosti také náhubek.
Psa zabalte do osušky nebo prostěradla a odkrývejte vždy jen jednu packu, na které budete pracovat. Možná se vám bude hodit asistence druhé osoby, která se postará o to, aby pes v klidu seděl. Tlapku držte psovi tak, že je váš palec nahoře a ostatní prsty dole. Polštářek tlapky lehce zmáčkněte, tak jak jste to dělali při tréninku doteku. Pak se můžete pustit do stříhání.
Pokud má váš pes drápy světlé, budete to mít jednodušší. Tady jde totiž dobře vidět, kam až můžete střihnout. Odstřihávejte vždy jen průsvitný, respektive bílý konec drápku. Růžová část, kterou uvidíte za ním, je živá tkáň – do té rozhodně nestříhejte, protože byste spustili krvácení. Jestliže má váš pes drápy černé, budete muset místo střihnutí pouze odhadovat. Raději se držte jen špičky drápku, abyste to nepřehnali. Pokud střihnete moc a drápek začne krvácet, nepanikařte. Nejedná se o žádné závažné zranění. Místo jednoduše ošetřete připraveným pudrem.
Po stříhání si pes rozhodně zaslouží pochvalu a nějakou tu dobrou mňamku k tomu. Jestliže si tímto úkonem nejste jistí a máte dojem, že drápy vašemu hafanovi opravdu přerůstají, požádejte o ostříhání veterinárního lékaře.
Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |