V posledních letech je to hodně oblíbené téma, chovatelům usnadní život, zefektivní výcvik, zamezí mnoha nešvarům. Obyčejný obojek je už pro mnohé přežitkem, dnes je totiž v kurzu zejména ten elektrický. Stejně jako všechno na světě, i elektronické obojky mají své plus a mínus. Pojďme si proto celou problematiku důkladněji rozebrat a pochopit, proč jsou ti, kteří obojky odmítají a samozřejmě také jejich četní příznivci.

Na trhu jsou k mání už od šedesátých let…

Poprvé spatřily elektronické obojky světlo světa už na začátku šedesátek v USA, kde začaly sloužit profesionálům, kteří cvičili lovecké nebo armádní psy. V Evropě se poprvé obojky objevují ve Velké Británii, Československo je zná od osmdesátých let minulého století. Jsou velmi efektivní a na severoamerickém kontinentu si bez nich neumí mnoho chovatelů výcvik ani představit – v britském prostředí jde zase o trochu kontroverzní téma, Austrálie je v tomto směru zemí mnoha protikladů.

Obojek pro psa

Obojek – ať už elektrický, elektronický, výcvikový – všechny termíny označují tentýž sortiment a bohužel někoho i mohou trochu zmást – by měl sloužit jako pozitivní stimulace psa, rozhodně by neměl působit trauma. Plnění povelů musí být zábava a obojek má spíše trochu usměrnit. Jaké jsou nejčastěji skloňované přínosy elektronických obojků v praxi? Jen tak mimochodem, nejde o „pouštění proudu do psa“, obojek má maličkou baterii, elektrošoky tedy nečekejte – představte si lehké zabrnění – přesně tak pocítí pes daný impuls.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]
  • Blesková komunikace. Pejsek okamžitě ví, že nejednal správně, má hned zpětnou vazbu.
  • Pes má větší volnost, a přitom obecně platí, že výcvik je efektivnější. Jde o velmi inteligentní zvíře, které si okamžitě uvědomí spojitost obojku s výcvikem. Nastavte ale menší impulz!
  • Přinesou užitek na veřejném prostranství. Pes bude v bezpečí, neuteče vám, nedojde ke kolizi s autem. To platí i pro okolí. Pes neuteče za zvěří, nezačne vás nepříjemně tahat na vodítku.
  • Skákání, pobíhání z místa na místo, pubertální chování? To vše s obojkem snadno usměrníte!

Typy elektronických obojků

Dnešní obojky mohou být malé a skladné, k mání je několik typů signálů – impuls, akustické upozornění a vibrace, záleží jen na tom, co pro kterou činnost zvolíte. Přes jeden ovladač můžete usměrňovat klidně i dva nebo tři psy, nemusíte se tedy omezovat jen na jednoho zvířecího kamaráda. U některých modelů může být negativem dosah, takže vybírejte pečlivě s ohledem na budoucnost, profesionální cvičitel loveckých psů bude chtít dosah větší, průměrnému chovateli postačí běžná čísla na trhu v řádu stovek metrů. Zamyslete se také nad vodotěsností, v terénu budete určitě často? Výhodou je pak určitě podsvícení LED, díky kterému obojek uvidíte i když je venku zrovna šero.

Nejde o trest, tak obojek určitě nepoužívejte!

Výcvik nebo pohyb v otevřeném terénu, tehdy se elektronické obojky určitě hodí Nastavte ale co nejnižší impuls, který bude cítit jen velmi málo – nejde totiž o intenzitu bolesti jako takové jemné upozornění, vztyčený prst vyučujícího ve škole nebo jemné poklepání na rameno (a pohlavek nebo výprask jsou už přece v dnešní době přežitkem). Negativa se jistě najdou, o čem můžeme mluvit?

  • Trest ve špatnou chvíli je hloupost. Nevhodné používání obojku je něco, čeho byste se měli vyvarovat. Využívejte jej hlavně k výcviku, a tedy potlačení určitého nevhodného chování.
  • Pořízení příliš levného modelu aneb nízký reálný dosah, pomalejší ovládání a podobně.
  • Při skutečně nesprávném používání může psa frustrovat (poznáte např. i podle kňučení).

Vývoj obojků šel kupředu

Ve výsledku je to tedy jasné, elektronický obojek dobře poslouží, když s ním zacházíte podle návodu. V opačném případě nebude mít obojek požadovaný efekt a psa spíše psychicky rozhodí. Ovšem, dnešní varianty obojků na trhu nemají mnoho společného s těmi staršími – vývoj šel dopředu ráznými kroky a nemusíte se proto obávat.

A jen tak mimochodem, mezi nasazený obojek a krk zvířete se musí vejít dva vaše prsty. Pokud ne, utáhněte jej trochu víc nebo naopak povolte. Cíl je jednoduchý, příjemné nošení po celý den, a to nejen u elektronických, ale třeba i běžných kožených obojků. Vybírejte obojky i s ohledem na obvod krku vašeho psa, záleží také na plemeni. Krátký obojek škrtí, dlouhý se může mírně zařezávat. Obojí je věc nepohodlí a při dlouhodobém nošení obrovský stres. Dobrou variantou mohou být i GPS obojky, díky kterým můžete zvíře sledovat, pokud máte velkou zahradu nebo se potýkáte s nevhodným chováním, kdy pejsek utíká, kam nemá.

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: Pixabay.com

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest