falešná březost psů

Chová se, jako kdyby měla mít brzy štěňata, ale opak je pravdou. Nezkušeného chovatele může takový přístup mladé feny hodně zmást, ale nejde zajisté o nic, nad čím bychom se snad měli znepokojovat. Jde o reakci těla na změnu hormonální hladiny a nikoliv onemocnění, které by bylo nutné léčit s asistencí veterináře. Jaké jsou typické příznaky, podle nichž poznáme, že přichází takzvaná falešná březost?

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Symptomy falešné březosti

Je třeba předeslat, že falešná březost u feny neznamená, že vaše fenka bude do budoucna neplodná nebo se snižuje její šance mít štěňata. Jde v zásadě o zcela normální věc, která po určité době zase zmizí. Projevy jsou nezaměnitelné, může mezi ně patřit únik mléka, respektive jemu podobné tekutiny a oteklost mléčných žláz stejně jako snaha vytvořit zázemí pro mláďata – trhání srsti, shromažďování starých hadrů na jedno místo a tak podobně. Řada fen je mazlivější, jiná se zase více pustí do jídla. Není neobvyklá ani jakási simulace porodu, což opět může nezkušené mást. Vyšetření u veterináře případně odhalí, zda se opravdu nejedná o březost. Nic totiž není vyloučené, návštěva pejska mohla proběhnout v nevšední dobu.

Je lékařská součinnost opravdu nezbytná?

Rozhodně ne, nemusíte se strachovat. Zvěrolékař se zapojí jen ve výjimečných případech, fence se spíše trochu více věnujte, protože příznaky zanedlouho jistě odezní. Falešná březost u fenek se ve výjimečných případech léčí farmaky, která mají za úkol zastavit tvorbu prolaktinu – tedy omezit příznaky samotné březosti. 

Jak pomoci Vaši fence?

1. snížit příjmem potravy a vody

2. zaměstnat ji fyzicky a psychicky

3. zamezit vytváření pelíšku z kusů oblečení

4. vezměte ji všechny hračky

5. omezte časté mazlení

6. nenechte ji si olizovat vemínka

Falešná březost je tu odjakživa

Psí smečka, kde fenky hárají v podobnou dobu a mohou si vzájemně vypomoci s péčí o mláďata. Přesně tady je prapříčina první tzv. „falešné březosti“, se kterou mají někdy až příliš často starosti dnešní psí chovatelé. Pseudogravidita se vyskytuje u nekastrovaných fen a její nástup lze očekávat nejčastěji v 4–6. týdnu po hárání.

Pozor, příliš zarudlé, či hodně bolestivé mléčné žlázy mohou ukrývat nepříjemný zánět. Tehdy je namístě vyhledat veterináře.

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Marek Kos | Foto: unsplash.com

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest