koronavir u psa

Koronavirus zasáhl celý svět a díky obrovské medializaci vznikali nejrůznější báchorky, které popletou hlavu nejednoho člověka. Pojďme si společně ukázat několik fám, které se týkají koronaviru a psů.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Fáma: pes se může nakazit Covidem-19, pokud si bude hrát s ostatními psy venku v parku.

Fakta: Není to pravda. Podle vědců jde o naprosto výjimečnou událost, zaznamenány byly asi 2 případy.  Proto rozhodně venčení psů nezanedbávejte. Klidně je pusťte do parku, aby se společně s ostatními psími kamarády pořádně vyběhaly. I když se informace, že není možné psy pouštět, že se mezi nimi může virus přenášet, občas někde objeví, nevěřte jim. To už se spíše zeměkoule začne točit pozpátku. Venčit svoje psí miláčky je třeba stále, ať už epidemie probíhá nebo ne. V současné pandemii je ale především důležité, abychom potřebná opatření dodržovali především vy. Protože pokud se vy, páníčkové, nakazíte, můžete virus přenést na psa. To znamená, že pokud se chcete vidět s ostatními psími páníčky, musíte vyrazit do parku s respirátorem a dodržovat dvoumetrové odstupy, ano je to nepříjemné, ale je to tak. Zkrátka setkávání hafanů v rámci šíření koronaviru rozhodně není rizikové. Naopak je jasné, že pes ven potřebuje. Dlouhá procházka s páníčkem a proběhnutí s podobně naladěnými psími kamarády ho zbaví stresu a posílí jeho imunitu, což je v dnešní době velice potřeba. I pro vás, páníčky, je tohle jedna z posledních možností pohybu, kterou můžete praktikovat.

Fáma: akažený pes může přenášet koronavirus na člověka.

Fakta: Také toto tvrzení je mylné. Respektive může fungovat, ale přesně v opačném pořadí, totiž, že se pes může nakazit od člověka, který je pozitivní na koronavirus. Naopak k tomu ale nedochází. Tedy v případě, že bychom měli doma koronavirově pozitivního psího mazlíčka, šance, že nemoc dostaneme od něj, je minimální. Ptáte se, jak je to možné? Podle vědců i pozitivní pes vytváří viru jenom velmi malé množství, takže riziko je téměř zanedbatelné. V podstatě je pes pro koronavirus takzvaným slepým hostitelem. Laicky řečeno v něm má virus konečnou stanici. Ano, pes se může nakazit, mít obtížný průběh nemoci i uhynout, ale v podstatě se nestává dalším zdrojem a šiřitelem nákazy. Když na podzim loňského roku, přesněji v září 2020, mělo infekci Covid-19 za sebou celosvětově zhruba 25 miliónů lidí, vědci věděli a asi 20 případech, kdy došlo k přenosu z člověka na psy, ovšem opačně, tedy z psa na jeho páníčka žádný. Neexistují pro to žádné důkazy.

 

Fáma: po příchodu z venku je třeba psovi postříkat tlapy dezinfekcí a zabránit tak případné nákaze.

Fakta: Tak tohle je naprostý nesmysl. Pochopitelně je nutné psovi otřít po příchodu domů packy stejným způsobem jako to děláte obvykle, jak byste dělali i kdyby k nám žádný koronavirus nedorazil. Protože hygiena si samozřejmě žádá své. Nikdo nechce mít po celém bytě bahnité psí ťápoty, pokud jste při procházce zrovna slízli trochu deštíku. Ovšem i v případě, že je venku sucho, bez prachu a bakterií z venku se doma jistě obejdete. Nechcete, aby se příbytek stal semeništěm nemocí. Ovšem omývat pejskovi tlapky musíte pomocí přípravků pro tento účel. V žádném případě nesahejte po dezinfekci, kterou používáte vy. Vašemu miláčkovi by mohla způsobit nemalé problémy. Vysušuje totiž pokožku a u psa by se mohly objevit nepříjemné kožní potíže.

S jakým největším nesmyslem v kombinaci koronavirus a pes jste se setkali vy? Napište nám do komentáře.

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Helena Stejskalová | Foto: pixabay.com

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest