Psí ocas slouží jako důležitý komunikační prostředek, kterým náš chlupáč vyjadřuje svoje pocity. Vrtění ocasem znamená radost a dobrou náladu, vztyčený znamená napětí… Ale co když váš hafan drží oháňku svěšenou a jako by bez života? Na vině může být onemocnění zvané syndrom mrtvého ocasu.
Co je syndrom mrtvého ocasu?
Syndrom mrtvého ocasu představuje zánětlivé onemocnění, které postihuje především oblast kořene ocasu. Většinou je způsobeno předchozím prochladnutím zvířete. Přestože se nejedná o vyloženě závažný problém, je pro pejska tento stav velmi bolestivý. Není schopen s ocasem hýbat, proto ho drží v nepřirozeně strnulé pozici. Dobrou zprávou je, že problém obvykle sám odezní a to během několika málo dní.
Jak syndrom mrtvého ocasu rozpoznat
Poznat u vašeho mazlíka, že jej postihlo toto zákeřné onemocnění, není nijak těžké. Jak už bylo řečeno výše, pes přestane ocasem hýbat a drží jej pouze ve svěšené poloze. Ocas působí jakoby mrtvě – odtud název nemoci. Kromě toho můžete u kořene ocasu objevit i otok. Pes mívá také problém sedět a vzhledem k bolesti bývá bez nálady až apatický.
Prochlazení jako hlavní příčina
Syndrom mrtvého ocasu je nejčastěji způsobený prochladnutím psa. Proto se s ním psí majitelé velmi často potýkají v létě, o období koupání. Plavání v řece nebo v rybníce je sice v parných dnech skvělou zábavou, ale nese s sebou nejedno nebezpečí. Pokud psa nenecháte dostatečně uschnout, případně ho sami nevysušíte, může být problém na světě. Proto byste s sebou měli vždycky nosit dostatečně savý ručník, kterým hafana pořádně vydrbete. Srst je také dobré pročesat, aby se pěkně načechrala a všechny vrstvy měly příležitost pořádně proschnout.
Nejde ovšem jen o koupání. Zvíře může prochladnout i při sychravém počasí, nebo když na procházce nečekaně zmoknete. A nebezpečí samozřejmě hrozí také při zimních radovánkách na sněhu. Z tohoto důvodu je na místě popřemýšlet o pořízení teplého psího oblečku. Rozhodně to není jen výstřelek módy, jde v prvé řadě o zdraví vašeho mazlíka. A prevence je vždycky lepší než řešit následky.
Co v případě mrtvého ocasu dělat
Pokud už se stalo, že váš pejsek syndromem mrtvého ocasu onemocněl, není důvod panikařit. Stačí dodržet pár jednoduchých pravidel, abyste mu co nejvíce ulevili. V prvé řadě s ocasem nijak nemanipulujte, a pokud možno se ho ani nedotýkejte, protože psa opravdu bolí. Na pár dní taky omezte fyzickou aktivitu – pes teď beztak nemá na hry a sport ani pomyšlení. Zkuste si vystačit jen s krátkými procházkami nutnými pro vyvenčení.
Hlavně udržujte vašeho psa v teple. Rozhodně s ním nevyrážejte znova k vodě nebo do deště. Raději ho nechejte v pelíšku, dopřejte mu ještě jednu teplou deku navíc a zamezte průvanu. Nic moc víc udělat nemůžete. Trpělivě čekejte a uvidíte, že během pár dnů bude váš čtyřnohý kamarád zase fit.
Pokud se ovšem stav psa nelepší, nebo se dokonce zhoršuje, neváhejte a vyrazte k veterináři. Jestliže potížím s ocasem předcházel úraz, pak nic neodkládejte a navštivte odborníka ihned. V tomto případě se totiž nebude jednat o syndrom mrtvého ocasu, ale o závažnější problém, který může být viditelný i na zadních končetinách zvířete.
Jestli jste už s vaším mazlíkem syndrom mrtvého ocasu zažili, buďte napříště obezřetnější, zvlášť při koupání nebo zimních aktivitách. Může se totiž stát, že je váš pes na toto onemocnění náchylnější a mohlo by se mu opakovaně vracet. Při koupání tedy dělejte pravidelné přestávky na důkladné proschnutí srsti, v chladných dnech se poohlédněte po vhodném oblečku a nezapomeňte na pohodlný teplý pelíšek, kde se váš hafan vždycky příjemně zahřeje.
Autor: Ilona Dobrovolná | Foto: unsplash.com |