Stejně jako lidské nehty, tak i psí drápky neustále rostou a potřebují pravidelné zastřižení. Pokud nebudete drápky zastřihávat, tak se začnou kroutit a tlačit na polštářky na tlapkách, což je pro psa dost bolestivé. Trik k úspěšnému zastřižení drápků je, aby váš pes byl na to zvyklý od malička. Potřebujete, aby váš pes měl stříhání drápků spojené s něčím příjemným. Například mu můžete po stříhání dát jeho oblíbenou hračku nebo nějaký pamlsek. Především nepoužívejte lidské nůžky! Lidské nůžky jsou vyrobeny na ploché tenké lidské nehty a ne na tlusté válcovité psí drápky. Pokud byste je použili, tak budete drápky mačkat a oni se budou štěpit.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Jak začít?

Začněte zvykáním psa na to, že mu saháte na packy. Když je klidný a uvolněný hlaďte ho po packách a dejte mu pamlsek. Pokud je váš pes neklidný když se dotknete jeho pacek, tak v tom zlehka pokračujte několikrát za den. Jakmile je v klidu když mu vezmete packu, tak mu dejte pamlsek. Dělejte to do té doby,  než  vám ochotně dovolí držet jeho packu na několik vteřin v kuse. Pak přejděte k lehkému mačkání tlapky a opět mu dejte pamlsek. Poté by toto měl váš pes mít spojené s baštěním pamlsků a neměla by mu vadit manipulace s packou.

Seznámení psa s nůžkami

Teď je na čase zlehka seznámit vašeho psa s nůžkami. Když mu ukážete nůžky, tak mu dejte pamlsek. Pak se nůžkami dotkněte jeho packy a dejte mu zase pamlsek. Toto několikrát opakujte. Potom nůžkami lehce klepněte o drápek a odměňte psa pamlskem. Toto opakujte jednou denně po dobu několika dnů, předtím než se pokusíte zastřihnout drápky. Úmysl je, že si váš pes zvykne být v kontaktu s nůžkami a není to pro něj nová nebo překvapující věc, když přijde na skutečné stříhání drápků.

Nenuťte psa do stříhání

Pokud vy a váš pes jste připravený na zastřižení drápků, tak na to běžte pomalu a nenuťte ho do ničeho. Jestli se váš pes bojí nebo je mu to nepříjemný, tak přestaňte. Nedržte mu tlapku silou ani se s ním oni nepřetahujte. Psí drápky nepřerostou ze dne na den, proto buďte trpěliví a vašeho psa na to zvykejte. Až se vám podaří zastřihnout mu jeden drápek, tak mu dejte pamlsek a nechte ho být. Druhý den další drápek atd. Jednoho dne budete schopni zastřihnout všechny drápky najednou.

Postup stříhání drápků

Uchopte tlapku vašeho psa (praváci levou rukou a leváci pravou rukou) a nůžky chyťte druhou rukou. Lehce stiskněte tlapku, aby se drápky krásně ukázaly. Nůžky držte k drápu v úhlu 45°. Jestli jsou drápky světlé, uvidíte živou tkáň. Živá tkáň je žilka, která je uvnitř drápku. Pokud střihnete do živé tkáně, tak to bude mít za následek značnou bolest a krvácení, proto buďte neobyčejně opatrní. U psů se světlými nebo růžovými drápky, je tato tkáň dobře vidět. U tmavých drápků je to složitější.

Vyhněte se střižení do tkáně

Aby jste se vyhnuli střižení do tkáně nebo třepení drápku, tak najednou zastřihněte malý kousek drápku od konce. U psů s černými drápky se po každém zastřižení podívejte na drápek z čela. Pokud ve středu uvidíte malou tečku, tak už dál nestříhejte…střihli byste už do tkáně. V ideálním případě by drápky vašeho psa neměli přesahovat přes polštářky a neměly by klepat o zem, když chodí. Pokud drápky vašeho psa nebudou stříhaný pravidelně, tak živá tkáň poroste spolu s drápkem a mohla by být velmi blízko konce drápku. To bude omezovat, jak hodně můžete drápky zkrátit. Pravidelným zastřižením se tkáň bude zase stahovat a vy budete moci zkrátit drápky v řádné vzdálenosti.

 

Pokud nešťastnou náhodou střihnete do živé tkáně, tak nepanikařte, nemusíte ihned k veterináři. Vypadá to sice trochu dramaticky, když to začne krvácet, ale rychle se to zahojí. Vašeho psa to sice bude bolet, ale pokud budete klidný a dělat jako by se nic nestalo, tak i vašeho psa to uklidní. K zastavení krvácení použijte kamencovou tyčinku nebo prášek na zastavení krvácení a dejte psovi pamlsek. Ten den už žádné drápky nestříhejte. Další den můžete opět začít s pozvolným procesem od poklepání na jeho tlapky nůžkami atd. Nestříhejte další drápky do doby, kdy si celý proces projdete znovu. Psi, kteří zažili střižení do tkáně mají neobyčejně negativní přístup ke stříhání drápků z důvodu značné bolesti. Pokud si celý proces znovu zlehka neprojdete, mohl by si váš pes vytvořit fóbii ze stříhání drápků a mohlo by to být pro něho dost stresující.

 

Pokud si nejste se stříháním drápků jistý, tak je nejlepší způsob vzít vašeho psa do profesionálního studia. Běhání vašeho psa na betonu, taky pomůže obrousit jeho drápky, aby byly krátké.

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: Pixabay.com

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest