plemena psů - Americký staffordšírský teriér
F.C.I. – Standard č. 286 / 01.12.1997 / GB
ZEMĚ PŮVODU USA
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU 03.09.1996
KATEGORIE Psí plemena
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina 3. Skupina – Teriéři
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce 3. Psi typu bulteriéra
Pracovní zkouška Ne

 

Americký stafordšírský teriér je psí plemeno, které vzniklo křížením buldoků a teriérů. Jejich následným křížením pak vznikla plemena jako anglický staforšírský bulteriér, nebo americký pitbulteriér. Tato plemena byla šlechtěna pro potřeby psích zápasů. Americký Staffordšírský teriér je plemeno, které má rádo kousání (formou hry). Ať už je to nějaká hračka nebo obušek. Dopřejte mu proto kousání Sušených pamlsků. Je to pro ně zábava, která je zabaví na dlouhou dobu, a ještě si tím čistí zubní plak.

Chcete zde vystavit fotky vašeho pejska? Stačí nám je zaslat.

Americký staffordšírský teriér – popis plemene

Americký staffordšírský teriér by měl na svou velikost působit dojmem velké síly. Je dobře stavěný, kompaktní, svalnatý, avšak hbitý a elegantní, s velkým zájmem o své okolí. Měl by být podsaditý, ne dlouhonohý či lehký ve vzhledu. Jeho odvaha je příslovečná. Hlava je středně dlouhá, celkově hluboká, lebka široká. Stop je výrazný, nosní houba zcela černá. Tlama je středně dlouhá, na horní straně zaoblená, pod očima prudce spadající. Pysky jsou uzavřené a rovné, ne volné. Čelisti jsou dobře vykreslené. Spodní čelist silná, s velkou sílou skusu. Horní řezáky těsně překrývají spodní.

Líce mají silně vyjádřené lícní svaly, oči tmavé, kulaté, posazené nízko v lebce a daleko od sebe. Oční víčka nesmějí být růžová. Uši jsou vysoko nasazené. Kupírované (v ČR je kupírování uší zákonem zakázáno – pozn. překl.) nebo nekupírované – nekupírované mají přednost. Nekupírované uši by měly být krátké a nesené růžicovitě nebo polovztyčené. Plně svěšené ucho má být penalizováno. Krk je těžký, lehce klenutý, zužující se od plecí k zadní části lebky. Bez volné kůže. Středně dlouhý.

Tvar trupu

Hřbetní linie je dosti krátká, od kohoutku k zádi se mírně svažuje, v oblasti zádě ke kořeni ocasu mírně spáditá. Bedra jsou mírně stažená, hrudník hluboký a široký. Dobře klenutá žebra, těsně u sebe, vzadu hluboká. Ocas je v poměru k velikosti psa krátký, nízko nasazený, zužující se do jemné špičky, není stočený, ani nesený nad hřbetem. Ocas není kupírovaný.

Postavení končetin

Hrudní končetiny – nohy rovné, se silnými kostmi. Postavené poměrně daleko od sebe, aby dovolily dostatečný rozvoj hrudníku. Plece jsou silné a osvalené, s velkými a šikmými ramenními lopatkami. Nadprstí je kolmé. Pánevní končetiny jsou dobře osvalené. Hlezna nízko uložená, nejsou vybočená, ani vbočená. Tlapy jsou středně velké, dobře klenuté a kompaktní. Chůze je pružná, ale ne houpavá či mimochod.

 

Osrstění plemene

Srst je krátká, uzavřená, na dotek tuhá, lesklá. Přípustné je jakékoli zbarvení – jednobarevné, vícebarevné, nebo se skvrnami; více než 80 % bílé, černá s pálením a játrová však nemají být podporovány.

Kohoutková výška

Výška a váha by měly být navzájem úměrné. Ideální kohoutková výška je 46 – 48 cm u psů a 43 – 46 cm u fen.

vady

každou odchylku od výše uvedených požadavků je třeba považovat za vadu a míra závažnosti, s jakou by se mělo na tuto vadu pohlížet, by měla být přímo úměrná stupni odchylky.

  • masový nos.
  • předkus nebo podkus.
  • světlé oči.
  • růžová oční víčka.
  • příliš dlouhý nebo špatně nesený ocas.

 

Psi, kteří zjevně vykazují fyzické nebo povahové abnormality, musí být diskvalifikováni.

Poznámka: Psi (samci) musí mít dvě zjevně normálně vyvinutá varlata, plně sestouplá v šourku.

Zdroj: www.cmku.cz

 

útulek pro psy

Útulky pro psy

Zaběhl se pes? Chcete dát nový domov psovi z útulku? Využijte náš seznam.

Psí útulky

Sledujte nás

Jsme na Facebooku i Instagramu

Přidejte se k nám a získejte výhody.

útulek pro psy

Veterinární ordinace

Spravujeme pro vás online katalog ordinací.

Najít ordinaci v okolí

Nejlevnější krmivo pro psy?

Srovnáváme ceny krmiva všech značek.

Krmivo pro psy

Pin It on Pinterest