S přicházejícím podzimem jsou rána sychravá a chladná, čekáme častější deště a méně sluníčka. Stejně jako my budeme vytahovat kabáty, bundy a čepice, tak i někteří pejsci se bez teplého a nepromokavého oblečku neobejdou. Především psi s nemocnými klouby je nutné chránit před prochladnutím, stejně tak jako malá plemena, která se rozklepou ještě přede dveřmi.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Jak změřit psa

Jediným problémem je koupě správné velikosti. Oblečky pro psy musí dobře sedět, přiléhat, nesmí škrtit ani táhnout. Stěžejním krokem ke zvolení správné velikosti je pejska přesně změřit. Měříme především délku zad a obvod hrudníku. Délka zad určuje délku oblečku, který bude přesně sedět, případné nohavice budou akorát v místě nožek. Měříme od místa, kde pejsek nosí obojek, tzv. v kohoutku do místa kořene ocasu. Tento rozměr je nejdůležitější.

Následně měříme obvod hrudníku. Použijeme nejlépe krejčovský metr. Ten přiložíme pejskovi zespoda na hrudník přesně za přední nohy, poté ho svisle obmotáme kolem celého hrudníku. Tak získáme obvod hrudníku. V případě plemen s hustou a dlouhou srstí pár cm na délce zad a především obvodu hrudníku přidáme, musíme mít pro srst rezervu.

Obleček s dlouhými nohavicemi

Vybíráme-li oblek s dlouhými nohavicemi, měříme i délku nohou. Ta se zjistí měřením od spodní části hrudi po vnitřní straně nohy ke kloubu nad tlapkou. Délka nohavic již není tak stěžejní, nohavice se dají ohrnout či podkasat. Navíc, oblečky se vyrábí většinou maximálně ve třech délkách nohavic, nebo je jejich délka univerzální.

Výběr vhodného oblečku

Pokud máte dobře zjištěný obvod hrudníku a délku zad, pro oblečky s nohavicemi i délku nohou, čeká Vás jen volba vhodného obleku. Vyrábějí se pláštěnky, mikiny, trička, vesty, bundy, kombinézy ale i speciální zimní thermo a softshell obleky. Pokud nemáte zimomřivého pejska, postačí na chladnější dny lehčí bundy. Malým pejskům, kteří snadněji prochladnou, doporučujeme teplé zimní oblečky např. s fleecovou podšívkou a nepromokavou vrchní vrstvou. Vybíráte-li oblek, který není u krku rozepnutelný či flexibilní, měřte i obvod krku. Tam také ponechejte rezervu, aby pejsek mohl volně dýchat a hýbat hlavou.

Hárací kalhotky pro fenky

Pokud se chystáte koupit fence hárací kalhotky, je neméně důležité ji řádně změřit. U kalhotek potřebujete znát obvod pasu. Ten změříme těsně před zadními nohami, taktéž svisle. Pokud zvolíte kalhotky se špatným obvodem, nebudou sedět a fenka je může ztratit.

Stane se, že obleček nemusí přesně sedět nebo si nejste jistí volbou mezi dvěma velikostmi. Zkuste tedy pejskovi změřit nejen délku zad a obvod hrudníku, ale i obvod pasu a krku. Pokud ani tyto rozměry nerozhodnou, volte raději větší velikost nebo se obraťte na prodejce, který Vám podle typu plemene pejska a nároků na oblek dokáže poradit přesněji.

Botičky pro psy

Chystáte-li se na zimu pořídit i botičky, měříme nejen obvod nohou. Především rozměr tlapky je důležitý. Měření provedeme tak, že pejska postavíme na papír a tužkou si vyznačíme kde délku a šířku tlapky. Vybíráme botičku s co nejshodnějším rozměrem. Nikdy nekupujte botičky, které budou těsné. Špatně by se v nich chodilo, drápky by mohly botu poškodit.

Při výběru plovací vesty je důležitá především nosnost. Nikdy nedávejte pejskovi vestu s nižší nosností, než je jeho hmotnost. Nejenže by ho vesta neunesla, zároveň by mu velmi překážela v jeho snaze plavat. Poté se řiďte hlavně obvodem hrudníku. Právě přes hrudník vede pásek upínacím mechanismem, který vestu na pejskovi drží.

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest