jak naučit psa být sám doma

Mít psa znamená mít plán. Do svého plánu musíte zařadit pracovní nebo studijní dobu, kontakt s kamarády a nejrůznější pochůzky. Časově je potřeba své plány sladit se svým psem. Samozřejmě jej můžete nechat určitou část dne doma samotného, ale neměli byste to přehánět. Jak dlouho tedy můžete nechat pejska doma samotného a co všechno byste mu měli připravit?

Chodit do práce se zkrátka musí

Jednou z nejčastějších otázek, kterou před pořízením čtyřnohého chlupáče budete zvažovat, je, zda vydrží doma sám, když vy budete v práci. Jen málokdo má takové štěstí, aby si psa mohl vodit s sebou na pracoviště. Nemusíte mít strach, pes doma sám vydrží. Je ovšem nutné jej na tuto situaci připravit a zbytečně neprodlužovat dobu, po kterou jej necháte samotného. Mějte na paměti, že pes je zvíře společenské a dlouhodobá samota mu nedělá dobře. Obecně se doporučuje, aby pes doma sám nezůstával déle než 8 hodin, vše se ale odvíjí od toho, jaký váš pes je.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Jak naučit pejska být sám?

Na to, že jej budete pravidelně pouštět, připravujte psa již od štěněte. Nejdříve štěně nechávejte samotné jen 15 minut, následně půl hodiny a postupně interval prodlužujte. Nechte pejskovi dost času, aby si na odloučení zvykl. Jaké finty na učení být sám existují?

 • Pokud je pes zvyklý být ve stejné místnosti jako vy, zkuste jej zde na chvíli nechávat o samotě. Pokud to zvládne, odměňte ho.
 • Zkuste jeho pelíšek přesunout na místo, kde budete psa ve vaší nepřítomnosti nechávat. Naučte ho povel „místo“.
 • Zbytečně neprodlužujte loučení ani nepřehánějte vítání poté, co se vrátíte. Pes by měl vaše odchody a příchody vnímat jako běžnou součást dne.
 • Socializujte ho a nechte ho, aby si zvykl i na jiné lidi. Pak mu nebude dělat problém, když jej přijde vyvenčit například soused nebo jej budou hlídat kamarádi.
 • I když jste doma, nevěnujte se psovi na 100 %. Během určité doby na něj nemluvte nebo jej nehlaďte. Díky tomu nebude vyžadovat vaši maximální pozornost a lépe zvládne být doma sám.
 • Zařiďte si koš s hračkami, které pes dostane, jen když bude doma sám. Hračky by měly dostatečně zabavit jeho „hlavu“.

 

Pejska může znervózňovat zvuk klíčů, jelikož je pro něj impulzem toho, že odcházíte. Proto si s klíči hrajte třeba i během dne. Pes si na zvuk klíčů zvykne a nebude jej přisuzovat jen tomu, že jej chcete opustit. Při učení buďte trpěliví a překonejte i to, když pejsek bude škrábat na dveře, štěkat nebo kňučet. Pokud nevytrváte, pejsek se nikdy nenaučí být doma sám. Jakmile se pejsek naučí být doma sám, bude tento určitý časový úsek brát jako svoji chvíli klidu, kterou bude pravděpodobně dodržovat i o víkendu, svátcích i dovolené.

Na co před odchodem nikdy nezapomenout?

Jestliže pejska budete doma nechávat samotného po celou dobu, kdy budete v práci či ve škole, nezapomeňte s ním před tím jít alespoň na půlhodinovou procházku. Pejsek se unaví a zároveň bude mít dost času na to, aby udělal své „potřeby“. Nezapomeňte, aby měl pejsek přístup k dostatečnému množství čerstvé vody a k žrádlu.

Jak často potřebuje pes čůrat?

Podle odborníků by psi měli čůrat zhruba 3krát až 5krát denně. Tento údaj se však liší pes od psa. Kromě toho hraje důležitou roli také stáří. Například štěňata či starší psi potřebují močit častěji. Obecně se počet močení uvádí takto:

 • štěňata – u štěňat se říká, že potřebují čůrat podle toho, jak jsou stará. Pokud doma máte 3měsíční štěně, bude potřebovat na záchod každé tři hodiny. Tato doma se prodlužuje s každým měsícem.
 • Dospělí psi – ti, kteří mají rok a více, dokážou bez vykonání potřeby vydržet až 8 hodin. Ideální je ovšem 6 hodin.
 • Starší psi – u psů, kteří mají 8 let a více, se četnost čůrání odvíjí především od jejich zdravotního stavu. Mohou chodit každé 2 hodiny, ale také vydržet i 8 hodin.

Nenechávejte svého mazlíka bez močení příliš dlouhou dobu. Každý pes, který musí moč zadržovat dlouho, je vystaven riziku infekce močových cest, kamenů nebo krystalků.

Jak často chodit venčit?

Jestliže bydlíte v bytě, měli byste psa venčit alespoň 4krát denně. Ráno, po příchodu z práce, před spaním a večer. Na procházku s pejskem nechoďte jen kolem domu. Minimálně jedna procházka by měla být delší, aby se pes zabavil a vybil svoji energii. Venčení však potřebují i psi, kteří mají zahradu. Díky procházkám totiž objevují spoustu nových věcí, zažívají dobrodružství a zaměstnávají hlavu. Bez procházek by pes mohl ztratit na své ostražitosti.

Každý pes potřebuje aktivitu

To, kolik aktivity pes potřebuje, závisí na plemenu. Nicméně platí, že pohyb pejskovi pomáhá:

 • zůstat zdravým,
 • trávit jídlo,
 • stimulovat mysl,
 • spálit kalorie,
 • nenudit se.

Individuální potřeby samozřejmě platí u každého pejska jinak. Záleží na plemenu, povaze i věku. Je jasné, že sportovní pes budete potřebovat více pohybu než „gaučák“, ale je pravda, že každý pes pohyb k životu potřebuje.

Autor: Jana Uvízlová | Foto: Pixabay.com

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest