F.C.I. – Standard Neuznán
ZEMĚ PŮVODU USA
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU  
VYUŽITÍ Společník aktivního majitele, vhodný pes do menších bytů a pro děti.
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina N. Neuznaná plemena
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce Neuznána
Pracovní zkouška NE

Všeobecně

Celkový vzhled

Malý lovec s velkou duší, přesně tím je Toy Foxteriér, bratranec krysího teriéra. Tělesná stavba předurčuje mimořádnou hbitost. Krátká a lesklá srst, atletické vzezření, dlouhověkost a obvykle také převažující bílé zbarvení srsti, snad jen s výjimkou hlavy. Poznáte jej i podle špičatých uší do V. Snad jen škoda, že v ČR není zastoupen a chovají jej hlavně zámořské domácnosti, a i když jej občas potkáme i v britských ulicích, Evropa skutečně nebývá typickým domovem tohoto roztomilého plemene.

Chování / temperament

Je roztomilý – a ví to o sobě! Takže pozor při výchově, protože nedůslednost z něj vychová značně rozmazlené princátko. Není tedy pro každého, potřebuje pevnější ruku, důraznějšího majitele. Čilý, doslova k neutahání, má velkou zásobu energie a dobré nálady. Optimismus mu vůbec nechybí, rád baví širokou společnost. Vždyť také jeho předkové působili v mnoha cirkusových manéžích! Za milovaného majitele by snad i položil život, oddanost je u těchto drobných pejsků až příkladná. Bude s vámi klidně i patnáct let, tak se mu dostatečně věnujte!

 

Hlava

Typická – ve tvaru komolého kuželu, přímo úměrná krku i končetinám.

Mozkovna

Širší a mírně klenutá při pohledu seshora.

Stop

Svažitější.

Nosní houba

Černá (po narození růžová, ale barva se brzy změní).

Tlama

Souměrná.

Pysky

Pevně přiléhající k čelistem a chrupu.

Čelisti / zuby

Úplný chrup, velmi silné zuby. I když má přednost nůžkový skus, ani tzv. klešťový vadit nebude.

 

Oči

Sytá a také co možná nejtmavší barva. S jiskrou, mírně vystouplé a dále od sebe.

Uši

Vztyčené boltce, ve tvaru písmene V, se špičkou nahoře. Relativně blízko u sebe, nicméně bez dotyku.

Krk

Suchý, mírné klenutí v oblasti šíje, ve směru k plecím stále širší, plynulý přechod.

 

Trup

Vyvážený, směrem ke slabinám postupně lehce zúžený.

Horní linie

Velmi pevná, rovný vzhled.

Bedra

Souměrná.

Hrudník

Odpovídajícím způsobem klenutá žebra. Sahá obvykle až k loktům, tj. velká hloubka.

Břicho

Pevné.

Ocas

Krátký a vysoko nasazený. Během pohybu jej foxteriér nosí směle nahoru, krátí se asi na 40 % původních rozměrů. Půlroční a starší pes by jej měl mít zhruba 2,5 až 7,5 centimetru dlouhý.

 

Končetiny

Hrudní končetiny

Pevné.

Plece

Elegantní propojení krku s trupem.

Lokty

Přiléhající k oblasti trupů, bez vbočení nebo vybočení.

Zápěstí

Pružná, rovná a silnější. Chovatel by se měl postarat, aby byly odstraněny paspárky.

 

Pánevní končetiny

Velmi silné.

Stehna

Zaoblení po obou stranách ocasu, patřičné osvalení.

Hlezna

Na jedné svislici společně s tlapkami.

Tlapy

Oválné a velmi kompaktní. Pevné polštářky.

Chody / pohyb

Plynulý a poměrně rychlý. Nevadí ani sníh apod.

 

Osrstění

 

Srst a barva

Různé odstíny, převažuje bílá barva, ale blue merle, rezavá, písková apod. jsou možné. Obvyklá je trikolora, podobně jako třeba u bígla. Vzácně vidíme i kompletně bílou srst. Krátká a lesklá, doslova jako samet na omak, řídké osrstění pánve a spodní strany trupu, naopak delší srst najdeme na krku a plecích.

Ostatní

Velikost

Výška v kohoutku se nejčastěji pohybuje mezi 21 a 29 centimetry.

Váha obvykle kolísá v rozmezí 1,5 a 3,5 kilogramu (dle anglické Wiki nejvýše 9 liber, což odpovídá zhruba hodnotě 4 kg). UKC Standard o váze striktně nemluví.

Dožívá se v průměru patnácti let. Obvykle jsou zdraví a aktivní až do pozdního věku, samozřejmostí by pro ně měl být život pod střechou s majitelem – mají problémy s chladem, nejen díky relativně krátké srsti. Vzhledem ke své velikosti je poměrně silný a nenechá se zastrašit ani jinými domácími zvířaty, včetně větších psů. Měli byste jej proto mít neustále pod dozorem, aby nedošlo k problémům…

Jak na výcvik aneb toy foxteriér se představuje

Je roztomilý, ale není určen každému – nedůsledný majitel si vychová rozmazlence. Jde o chytré plemeno, které si zapamatuje nadprůměrný počet povelů, resp. slovních spojení a dokáže na ně adekvátně reagovat. Výborný vztah k dětem, ale trochu méně přátelské jednání k dalším zvířatům. Hodí se do jakéhokoliv prostředí, zahrádka nebo obecně rozsáhlejší zelený pažit mu udělá radost, bude moci dovádět, ale stejně tak dobře bude dělat veselé kousky i v malé garsonce, na prostor je poměrně nenáročný.

Umí být ticho, dokonce i tak, že nebude hartusit na „lumpíka“, tudíž rozhodně nečekejte, že toy foxteriér bude hlídat jako ostříž, byť by k tomu mohl mít na první pohled od přírody všechny předpoklady. Majetek nehlídá, na stranu druhou – je energický, ale ne příliš pubescentní a ví, kdy je dobré mlčet. Je totiž učenlivý a neštěká tak, aby byl na obtíž vašim sousedům. Vlastně jej uslyšíte štěkat jen opravdu málo.

Předkem mnoha dnešních toy foxteriérů je jistý Foiler, pes, jenž byl jako první foxteriér registrován v Kennel Clubu ve Velké Británii, zřejmě v roce 1875 nebo 1876. Podle všeho se foxteriéři křížili s manchester teriéry a čivavami, až vznikl toy fox tak, jak jej známe dnes. Byl využíván pro lov myší, a to nejen v USA. Pro podobnou činnost je doslova a do písmene jako stvořený!

Jedna velká komedie aneb patnáct let s vámi

Baví jej agility, rád trénuje, a ještě radši je, když se společnost kolem něj směje a je v dobré náladě. Právě proto je toy foxteriér tak oblíbený hlavně u dětí. Hbitost, zvídavost a inteligence, přizpůsobivost a nebojácnost, to jsou vlastnosti, které tohoto pejska zdobí. Jak jsme si ale už naznačili, pozor, pozor – buďte při výchově tohoto roztomilého čtyřnožce důslední!

 

 

 

 

 

 

Pin It on Pinterest