F.C.I. – Standard Neuznán
ZEMĚ PŮVODU Česká republika
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU  
VYUŽITÍ  
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina N. Neuznaná plemena
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce Neuznána
Pracovní zkouška NE
 

Historie plemene…

Za českým strakatým psem stojí dlouholetá práce Františka Horáka, kynologa par excellence, jenž vyšlechtil nejen toto plemeno, ale i tzv. českého teriéra nebo českého horského psa. Český strakatý pes se poprvé objevuje v poválečných letech, cílem bylo studovat onemocnění jako epilepsie. V tehdejší ČSSR zástupce českého strakatého psa podstoupil i transplantaci ledviny. Fena Riga a pes Míša, zakladatelé plemene, měli spolu devět štěňat – z nich dvě byla podobná dnešním „strakáčům“.

Oficiálního představení se český strakatý pes dočkal na výstavě v pražské Chuchli v roce 1961, ale už za pár let hrozilo plemeni vymření – naštěstí se podařilo konec oddálit s tím, že je dnes plemeno považováno za tzv. ustálené. To vše díky práci několika oddaných chovatelů v polovině osmdesátých let minulého století.

Povaha českého strakatého psa

Nevadí početnější rodina, ale třeba i osaměle žijící senior. Českému strakatému psovi nebude vadit ani menší panelákový byt, je velmi skromný a dokáže se dobře přizpůsobit i podmínkám běžným pro život na venkově. Pokud je k tomu odmalička veden, porozumí si i s kočkami a obvykle výborně vychází i s jinými psími členy domácnosti. Konflikty s jinými psy nesnáší, neřeší je proto agresivně a razí heslo, že moudřejší ustoupí a ještě lépe – spory prostě sám ani nevyvolává.

Temperament v sobě sice má, ale veskrze pozitivní – zaštěká na neznámou návštěvu, nicméně není prakticky vůbec agresivní. Na výchovu je nenáročný a zvládne jej i začátečník, potřebuje však pohyb. Pokud jej proto budete chovat v paneláku, nezapomeňte na pravidelné procházky. Nebude jistě vadit, když se tyto výšlapy i po časové stránce poněkud protáhnou – samozřejmě tedy úměrně vašim možnostem, bude velmi vděčný za jakoukoliv pozornost a procházku. Stojí za tím i genetika, tento laboratorní pes nesměl jevit agresi vůči lidem i jiným psům.

Učenlivost a vytrvalost, to je doména českých strakatých psů, kteří vynikají v různých sportech určených šikovným plemenům. V evidenci Českého svazu chovatelů je „strakáč“ od začátku osmdesátých let, ale rozšířenost je spíše nižší. Snad v budoucnu?

Pin It on Pinterest