F.C.I. – Standard Neuznán
ZEMĚ PŮVODU USA
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU  
VYUŽITÍ Výstavní účely, práce s dobytkem.
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina N. Neuznaná plemena
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce Neuznána
Pracovní zkouška NE

 

 

Všeobecně

Celkový vzhled

Silný pes s atletickou postavou i pohybem. Krátká srst, která vyžaduje minimální údržbu.

Chování/temperament

Nevhodný k malým dětem, vyžaduje rázného majitele se zkušenostmi. Hbitý a velmi inteligentní pes, jenž díky své nebojácnosti pomáhá hlídat americká stáda dobytka a osvědčil se i jako lovec lesní zvěře.

Hlava

Hlava je mohutná a silná, jen podtrhuje atletický dojem, který pes na první pohled vzbudí.

Mozkovna

Velká a hluboká, mezi ušima široká, při pohledu svrchu téměř ideální čtverec.

Stop

Srázný, dosti hluboký, v pravém úhlu s nosním hřbetem.

Nosní houba

Ideálně široká a mohutná, směrem k nosu se postupně zužuje.

Tlama

Hluboká, obvykle i poměrně silně slinící, s velmi malým předkusem.

Pysky

Nejsou převislé, souměrné s dalšími částmi hlavy.

Čelisti/zuby

Mírný předkus dolní čelisti je preferován. Možný je nůžkový skus, ale klešťový je označován za vadu (zejména, pokud má pes vykonávat práci např. hlídače). Pokud je tlama zavřená, nemají být zuby vidět.

Oči

Střední velikosti, dále od sebe a s jakoukoliv barvou – upřednostňován je ale odstín hnědé. Vyžadovány jsou tmavší okraje víček.

 

 

Uši

Preferovány jsou nekupírované boltce. Obecně jsou malé až střední velikosti, vysoce posazené, na překážku nejsou ani uši sklopené dopředu.

Krk

Ideálně silný a krátký, pro efektivní práci se stádem. Silně ovalený, mírně klenutý v oblasti šíje. Mezi plecemi a hlavou se mírně zužuje.

 

Trup

Horní linie

Výraznější kohoutek.

Bedra

Kratší a široká, lehce klenutá.

Hrudník

Silné kosti i svaly, žádoucí je rovněž hluboký hrudník.

Břicho

Mírně vtažené.

Ocas

Fandí se nezkrácené variantě, může být ale i kupírovaný. Mohutný a silný v oblasti kořene, postupně se zužuje. Jeho délka by měla být až po hlezna. Při emočním vzepjetí směřuje vzhůru, jinak je v klidu mezi pánevními končetinami.

 

Končetiny

Hrudní končetiny

Musí odpovídat svou silou pánevním končetinám, výhodou je silné osvalení.

Plece

Krk se od plecí k hlavě mírně zužuje.

Lokty

Natočené směrem vzad, výraznou nevýhodou je jejich vbočení/vybočení.

Zápěstí

Krátká a silná.

Pánevní končetiny

Silně osvalené a širší než u mnoha jiných plemen.

Stehna

Široká.

Hlezna

Nízko nad podkladem (pokud se dívá pozorovatel ze strany).

Tlapy

Okrouhlé a také s klenutými prsty.

Chody/pohyb

Velmi ladný a lehký pohyb, kterému nechybí značná dynamika – ideální hlídač stád, jenž svou hbitostí zaujme nejen při vykonávání pracovních povinností.

 

Osrstění

Srst a barva

Kratší, na dotek dosti hrubá, pevně přiléhající k tělu. Velmi lesklá a s nejméně 50 % bílých stop. Zbarvení může být různorodé, nežádoucí je trikolóra a jednotně černý odstín. Povoleny skvrny červené, žluté, plavé apod.

Ostatní

Velikost

Výška v kohoutku se obvykle pohybuje mezi 43 a 71 centimetry (56-71 u psa, 51-64 u feny).

Hmotnost dospělého psa je v rozmezí 30 a 61 kilogramů (34-61 u psa, 30-46 u feny).

Život plemene

Pes je oproti feně větší a více osvalený, v každém případě jde o atletické plemeno.

V jednom vrhu se rodí 7 až 16 štěňat, průměrná délka dožití se u tohoto psa pohybuje mezi 10 a 15 lety. Často je tento pes i v pozdním věku fyzicky hodně aktivní a zdravý. Nejčastějšími zdravotními problémy, které stojí i za předčasnou smrtí zvířete, jsou např. dysplazie kloubů nebo rakovina a poruchy ledvin. Americký buldok trpí někdy i ichtyózou, což je geneticky podmíněné onemocnění kůže (vysušení, šupinatění, rohovatění – název onemocnění je ostatně v antickém výrazu pro rybu/rybí šupinu). Někteří američtí buldoci také trpí alergiemi.

 

Trochu z historie…

Americký buldok je, jak již pojmenování napovídá, proslulý hlavně v zámoří, ale původ tohoto plemene bychom vysledovali až na začátek sedmnáctého století a severní oblast dnešního Španělska. Byl speciálně vyšlechtěn proto, aby sloužil pastevcům, ale také pomáhal s lovem kanců, v němž byl jako pes až nebývale efektivní. Oblíbili si jej hlavně první angličtí osadníci na americkém břehu, kteří jej využívali jako partnera pro svou usedlost – hlídače, honáka, lovce a přítele. Oblíbený byl i jako tzv. řeznický pes.

V USA je až dodnes velmi oblíbený, i když mu v polovině minulého století takřka hrozil zánik. Díky rodině Johnsonových z Georgie se ale komunita chovatelů amerického buldoka značně rozrostla. Dnes dokonce buldoci reprezentují americké námořnictvo. John D. Johnson za pomoci jistého Alana Scotta na svých farmách uspěl ve snaze znovu probudit zájem o plemeno, kterému jistě patří velká budoucnost.

Zajímavosti

Americké buldoky miluje slavná zpěvačka Pink, která je i jejich náruživou chovatelkou.

V kresleném seriálu pro děti Tom a Jerry vystupovala dvojice Spike a Tyke, dvojice amerických buldoků, nezbedný syn a jeho milující otec.

V romantickém snímku Return to Me (2000) si zahrál po boku Davida Duchovnyho americký buldok Mel (vlastním jménem Peetey). Další buldok si pak zahrál v roce 2007 ve filmu Číslo 23 (The Number 23), kde si zahráli Jim Carrey nebo Virginia Madsenová. Tento pes se jmenoval Nedd, což je zkratka pro Nasty Evil Dead Dog.Mimochodem, od devadesátých let minulého století se psi objevují ve filmech jako rodinní mazlíčci poměrně často, nahrazují v této roli dříve velmi populární pitbuly. Pokud se točil později remake nějakého snímku – už si v něm často zahrál v novém tisíciletí právě americký buldok.

 

 

 

 

 

Pin It on Pinterest