F.C.I. – Standard | Neuznán |
ZEMĚ PŮVODU | USA |
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU | |
VYUŽITÍ | Výstavní účely, práce s dobytkem. |
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina | N. Neuznaná plemena |
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce | Neuznána |
Pracovní zkouška | NE |
Všeobecně
Celkový vzhled
Silný pes s atletickou postavou i pohybem. Krátká srst, která vyžaduje minimální údržbu.
Chování/temperament
Nevhodný k malým dětem, vyžaduje rázného majitele se zkušenostmi. Hbitý a velmi inteligentní pes, jenž díky své nebojácnosti pomáhá hlídat americká stáda dobytka a osvědčil se i jako lovec lesní zvěře.
Hlava
Hlava je mohutná a silná, jen podtrhuje atletický dojem, který pes na první pohled vzbudí.
Mozkovna
Velká a hluboká, mezi ušima široká, při pohledu svrchu téměř ideální čtverec.
Stop
Srázný, dosti hluboký, v pravém úhlu s nosním hřbetem.
Nosní houba
Ideálně široká a mohutná, směrem k nosu se postupně zužuje.
Tlama
Hluboká, obvykle i poměrně silně slinící, s velmi malým předkusem.
Pysky
Nejsou převislé, souměrné s dalšími částmi hlavy.
Čelisti/zuby
Mírný předkus dolní čelisti je preferován. Možný je nůžkový skus, ale klešťový je označován za vadu (zejména, pokud má pes vykonávat práci např. hlídače). Pokud je tlama zavřená, nemají být zuby vidět.
Oči
Střední velikosti, dále od sebe a s jakoukoliv barvou – upřednostňován je ale odstín hnědé. Vyžadovány jsou tmavší okraje víček.
Uši
Preferovány jsou nekupírované boltce. Obecně jsou malé až střední velikosti, vysoce posazené, na překážku nejsou ani uši sklopené dopředu.
Krk
Ideálně silný a krátký, pro efektivní práci se stádem. Silně ovalený, mírně klenutý v oblasti šíje. Mezi plecemi a hlavou se mírně zužuje.
Trup
Horní linie
Výraznější kohoutek.
Bedra
Kratší a široká, lehce klenutá.
Hrudník
Silné kosti i svaly, žádoucí je rovněž hluboký hrudník.
Břicho
Mírně vtažené.
Ocas
Fandí se nezkrácené variantě, může být ale i kupírovaný. Mohutný a silný v oblasti kořene, postupně se zužuje. Jeho délka by měla být až po hlezna. Při emočním vzepjetí směřuje vzhůru, jinak je v klidu mezi pánevními končetinami.
Končetiny
Hrudní končetiny
Musí odpovídat svou silou pánevním končetinám, výhodou je silné osvalení.
Plece
Krk se od plecí k hlavě mírně zužuje.
Lokty
Natočené směrem vzad, výraznou nevýhodou je jejich vbočení/vybočení.
Zápěstí
Krátká a silná.
Pánevní končetiny
Silně osvalené a širší než u mnoha jiných plemen.
Stehna
Široká.
Hlezna
Nízko nad podkladem (pokud se dívá pozorovatel ze strany).
Tlapy
Okrouhlé a také s klenutými prsty.
Chody/pohyb
Velmi ladný a lehký pohyb, kterému nechybí značná dynamika – ideální hlídač stád, jenž svou hbitostí zaujme nejen při vykonávání pracovních povinností.
Osrstění
Srst a barva
Kratší, na dotek dosti hrubá, pevně přiléhající k tělu. Velmi lesklá a s nejméně 50 % bílých stop. Zbarvení může být různorodé, nežádoucí je trikolóra a jednotně černý odstín. Povoleny skvrny červené, žluté, plavé apod.
Ostatní
Velikost
Výška v kohoutku se obvykle pohybuje mezi 43 a 71 centimetry (56-71 u psa, 51-64 u feny).
Hmotnost dospělého psa je v rozmezí 30 a 61 kilogramů (34-61 u psa, 30-46 u feny).
Život plemene
Pes je oproti feně větší a více osvalený, v každém případě jde o atletické plemeno.
V jednom vrhu se rodí 7 až 16 štěňat, průměrná délka dožití se u tohoto psa pohybuje mezi 10 a 15 lety. Často je tento pes i v pozdním věku fyzicky hodně aktivní a zdravý. Nejčastějšími zdravotními problémy, které stojí i za předčasnou smrtí zvířete, jsou např. dysplazie kloubů nebo rakovina a poruchy ledvin. Americký buldok trpí někdy i ichtyózou, což je geneticky podmíněné onemocnění kůže (vysušení, šupinatění, rohovatění – název onemocnění je ostatně v antickém výrazu pro rybu/rybí šupinu). Někteří američtí buldoci také trpí alergiemi.
Trochu z historie…
Americký buldok je, jak již pojmenování napovídá, proslulý hlavně v zámoří, ale původ tohoto plemene bychom vysledovali až na začátek sedmnáctého století a severní oblast dnešního Španělska. Byl speciálně vyšlechtěn proto, aby sloužil pastevcům, ale také pomáhal s lovem kanců, v němž byl jako pes až nebývale efektivní. Oblíbili si jej hlavně první angličtí osadníci na americkém břehu, kteří jej využívali jako partnera pro svou usedlost – hlídače, honáka, lovce a přítele. Oblíbený byl i jako tzv. řeznický pes.
V USA je až dodnes velmi oblíbený, i když mu v polovině minulého století takřka hrozil zánik. Díky rodině Johnsonových z Georgie se ale komunita chovatelů amerického buldoka značně rozrostla. Dnes dokonce buldoci reprezentují americké námořnictvo. John D. Johnson za pomoci jistého Alana Scotta na svých farmách uspěl ve snaze znovu probudit zájem o plemeno, kterému jistě patří velká budoucnost.
Zajímavosti
Americké buldoky miluje slavná zpěvačka Pink, která je i jejich náruživou chovatelkou.
V kresleném seriálu pro děti Tom a Jerry vystupovala dvojice Spike a Tyke, dvojice amerických buldoků, nezbedný syn a jeho milující otec.
V romantickém snímku Return to Me (2000) si zahrál po boku Davida Duchovnyho americký buldok Mel (vlastním jménem Peetey). Další buldok si pak zahrál v roce 2007 ve filmu Číslo 23 (The Number 23), kde si zahráli Jim Carrey nebo Virginia Madsenová. Tento pes se jmenoval Nedd, což je zkratka pro Nasty Evil Dead Dog.Mimochodem, od devadesátých let minulého století se psi objevují ve filmech jako rodinní mazlíčci poměrně často, nahrazují v této roli dříve velmi populární pitbuly. Pokud se točil později remake nějakého snímku – už si v něm často zahrál v novém tisíciletí právě americký buldok.