F.C.I. – Standard | č. 215 / 11.05.1998 / D |
ZEMĚ PŮVODU | Francie / Belgie |
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU | 10. 01. 1972 |
KATEGORIE | Psí plemena |
VYUŽITÍ | Společenský pes |
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina | 9. Skupina – Společenská plemena |
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce | 1. Bišonci a příbuzná plemena |
Pracovní zkouška | Ne |
Bišonek nebo také Bišon je malé psí plemeno, které pochází z Francie a Belgie. Podle dochovaných zmínek jsou tito psíci prastarým plemenem, které bylo oblíbeno již za dob egyptské královny Kleopatry, která je chovala. Jejich vyobrazení se nachází i na Egyptských sarkofázích. Bišonek je plemeno vhodné pro alergiky.
Chcete zde vystavit fotky vašeho pejska? Stačí nám je zaslat.
Bišonek – popis plemene
Bišonek je malý, veselý a hravý pes s čilou povahou. Má středně dlouhou tlamu, dlouhou, velmi vlnitou srst, s tvarem chlupů připomínající vývrtku. Srstí se podobá mongolské koze. Hlava je nesena vysoko a hrdě, oči jsou tmavé a mají silný výraz a jejich pohled je živý. Hlava je v harmonickém poměru s tělem. Lebka na omak spíše plochá, třebaže díky bohaté srsti vypadá kulatá. Mozkovna je delší než tlama. Stop je málo vyjádřen. Nosní houba je dobře zaoblená, sytě černá, jemného zrnění a lesklá.
Tlama nesmí být silná ani těžká, ale ani nesmí být špičatá. Prohlubeň mezi nadočnicovými oblouky je málo patrná. Pysky jsou tenké, poměrně suché, i když méně než u šiperky. Dosahují právě tak daleko, aby byl překryt spodní pysk, ale nikdy ne těžké nebo visící pysky, až ke koutku pysků jsou normálně černě pigmentovány. Dolní pysk nesmí být příliš těžký ani viditelný, ani povolený, při uzavřené tlamě nesmí být vidět sliznice. Čelisti mají normální skus, což znamená, že řezáky dolní čelisti stojí bezprostředně proti zubům a těsně za špičkami zubů horní čelisti.
Podoba Bišonka
Líce jsou ploché, a ne příliš svalnaté. Tmavé oči jsou lemovány, pokud možno tmavými víčky a jsou spíše kulaté, ne mandlového tvaru a nejsou šikmo uložené a jsou živé, ne příliš velké a není vidět bělmo. Nejsou příliš velké ani vystupující jako u belgického grifonka a pekingského palácového psa. Oční jamky nevystupují, oční bulvy nesmí přehnaně vystupovat. Uši jsou visící, bohatě pokryté dlouhou a jemně kučeravou srstí. Je-li vzbuzena pozornost psa, směřují spíše dopředu, ale tak, že se jejich přední okraj dotýká lebky a šikmo neodstává. Ušní boltce nesmí dosahovat až k nosní houbě jako u pudla, ale musí končit v polovině délky tlamy. Uši jsou mimochodem mnohem méně široké a tenčí než u zmíněného plemene.
Krk je opravdu dlouhý a je nesen vysoko a hrdě. Je kulatý a u mozkovny štíhlý, poté se postupně rozšiřuje a plynule přechází do plecí. Jeho délka odpovídá zhruba třetině délky trupu (11 cm ze 33 cm u psa vysokého 27 cm), vezmeme-li za vztažný bod místo, kde vrcholky lopatek stojí proti kohoutku.
Tvar trupu
Bedra jsou široká a svalnatá, lehce klenutá. Záď je lehce zaoblená, hruď je dobře vyvinutá, hrudní kost vyjádřená, falešná žebra jsou zaoblená a nekončí náhle. Hrudní koš je poměrně velké hloubky. Slabiny jsou dobře přitaženy k břichu. Kůže je tenká, a ne příliš volná, to propůjčuje psovi vzhled poněkud podobný chrtům. Ocas je nasazen poněkud hlouběji pod linií hřbetu, než je tomu u pudla. Ocas je obvykle nesen vysoko a odvážně nad hřbetem, na úrovni páteře, aniž by byl zatočen. Není kupírovaný a nesmí se dotýkat hřbetu, bohatá srst ocasu však smí spadat na hřbet.
Postavení končetin
Hrudní končetiny jsou při pohledu zepředu jsou končetiny rovné, svisle postavené a jemné kostry. Plece jsou poměrně šikmo postavené a nevystupují, zdají se být stejné délky jako nadloktí, zhruba 10 cm. Nadloktí se neodstává od trupu, loket není vytočen ven. Zápěstí je krátké, při pohledu zepředu rovné, při pohledu ze strany lehce skloněné. Pánevní končetiny – Pánev je široká, stehna jsou široké a silně osvalené, šikmo postavená. Ve srovnání s pudlem je hlezno výrazněji zaúhlené. Tlapy jsou šlachovité, přednost se dává černým drápům. Tato ideální barva je však jen obtížně dosažitelná.
Osrstění plemene
Srst je jemná, hedvábná, tvarem chlupů připomínající vývrtku, velmi volná, podobná srsti mongolské kozy. Srst není hladká ani zapletená, dosahuje délky 7 až 10 cm. Pes může být představen s lehce upravenými tlapami a tlamou. Barva srsti je čistě bílá. Pod bílou srstí přednostně tmavě zbarvená, barva kůže pohlavních orgánů je černá, namodralá nebo béžová.
Výška psa v kohoutku
Kohoutková výška psa by neměla překročit 30 cm. Menší velikosti se dává přednost. Jakákoliv odchylka od výše uvedených bodů se musí považovat za vadu, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru s odchylkou.
- Lehký předkus nebo podkus.
- Srst: Hladká, zvlněná, zapletená, příliš krátká.
- Pigmentace stoupající do srsti, což má za následek načervenalé skvrny.
Vylučující vady
- Masově zbarvený nos.
- Masově zbarvené pysky.
- Tak silně vyjádřený předkus nebo podkus, že se řezáky již nedotýkají.
- Světlé oči.
- Zatočený ocas, šroubovitě stočený ocas.
- Černé skvrny v srsti.
Poznámka: psi musí vykazovat dvě očividně normálně vyvinutá varlata, nacházející se zcela v šourku.
Zdroj: www.cmku.cz
Útulky pro psy
Zaběhl se pes? Chcete dát nový domov psovi z útulku? Využijte náš seznam.
Sledujte nás
Jsme na Facebooku i Instagramu
Přidejte se k nám a získejte výhody.
Veterinární ordinace
Spravujeme pro vás online katalog ordinací.
Nejlevnější krmivo pro psy?
Srovnáváme ceny krmiva všech značek.