F.C.I. – Standard | č. 102 / 17.03.2005/ F |
ZEMĚ PŮVODU | Německo |
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU | 09.11.2004 |
KATEGORIE | Psí plemena |
VYUŽITÍ | Všestranný lovecký pes |
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina | 7. Skupina – Ohaři |
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce | 1. Kontinentální ohaři |
Pracovní zkouška | Ano |
Malý münsterlandský ohař má své zapsané kořeny již okolo roku 1870 existoval v oblasti Münsteru typ ptačího psa s dlouhou srstí, který uměl dobře vystavovat, měl dobrý nos při veškeré práci a také uměl přinášet. V roce 1906 pěvec z Land, básník Hermann Löns za pomoci svých bratrů začal vyhledávat poslední jedince plemene, které se nazývalo „Heidebracke“. Překřtil je na „Heidewachtel“ -„Dlouhosrstý z Land“. Ve stejném období baron von Bevervörde-Lohburg a ředitel školy Reimann z Burgsteinfurtu se dopracovali prvních výsledků díky liniové plemenitbě. V následujícím období se objevila ve Vestfálsku varieta, nazývaná „z Dorsteru“.
Následovalo založení „Asociace malého münsterského ohaře“ 17. března 1912. To znamenalo stanovení jasného cíle, kterým byl čistokrevný chov a selekce malého dlouhosrstého stavěče, který se choval v okolí Münsteru již po desetiletí. Poněvadž však nebyl definován jasný standard a charakteristika plemene, chov ani činnost asociace nepřinesly potřebné výsledky. Až v roce 1921 se začalo chovat podle standardu, který publikoval Dr. Friedrich Jungklaus.
Chcete zde vystavit fotky vašeho pejska? Stačí nám je zaslat.
Malý münsterlandský ohař – popis plemene
Malý münsterlandský ohař je středně velký pes harmonicky stavěný, silný, vznešený a elegantní, vyvážených proporcí. Ušlechtilá hlava. V postoji jsou jeho linie plynulé a ocas je nesen vodorovně. Na předních nohou tvoří srst praporce, na stehnech kalhoty a na ocase dlouhou vlajku. Lesklá srst musí být rovná nebo mírně zvlněná, přiléhající a nepříliš dlouhá. Pohyb je harmonický a dobře pokrývá terén. Délka těla, měřená od výstupku hrudní kosti k sedacímu hrbolu, nesmí přesahovat kohoutkovou výšku o více jak 5 cm. Délka mozkovny měřená od týlního hrbolu ke stopu je stejná, jako délka čenichové partie od nosu ke stopu.
Malý münsterlandský ohař je inteligentní a chápavý; je velmi temperamentní a vyrovnaný, s pevnou povahou. Je pozorný a přátelský ve vztahu k člověku (je to dobrý rodinný pes); snadno se socializuje, udržuje přirozeně úzký vztah se svým psovodem (je schopný pracovat ve smečce). Je to všestranný lovecký pes, má silně vyvinutý lovecký pud, pevné nervy a správně reaguje na zvěř. Mozkovna je ušlechtilá, suchá, plochá nebo mírně klenutá, nos jednobarevný hnědý. Čenichová partie je silná, dlouhá, nosní hřbet rovný. Pysky jsou krátké, přiléhavé, dobře pigmentované, jednobarevně hnědé.
Zuby jsou silné, bílé, čelisti silné, skus nůžkový, zuby správně postavené, chrup úplný, horní řezáky překrývají spodní, aniž by s nimi ztratily kontakt, jsou korektně postavené v čelistech. Chrup tvoří 42 zubů podle zubního vzorce, s tolerancí plus minus 2 P1. Líce jsou silné, svalnaté, oči středně velké, ani vystouplé, ani vpadlé hluboko v očních důlcích, upřednostňovány jsou tmavě hnědé. Oční víčka dobře přiléhají k oční kouli a zakrývají spojivky. Uši jsou široké, vysoko nasazené, dobře přiléhající k hlavě, jsou zakončené do špičky, natažené nepřesahují koutek. Délka krku je v souladu s celkovou stavbou těla, směrem ke trupu se rovnoměrně zesiluje; vrcholy lopatek jsou mohutně osvalené a mírně klenuté. Krk je suchý, bez laloku
Tvar trupu
Horní linie je rovná, mírně spáditá, kohoutek je patrný, hřbet pevný, svalnatý, páteř musí být zakryta svalstvem. Bedra jsou krátká, široká, svalnatá, záď dlouhá a široká, svalnatá, nesmí být sražená, ale velmi mírně skloněná směrem k ocasu; pánev je široká. Hrudník je spíše hluboký než široký, co nejdelší; žebra jsou dobře klenutá. Spodní linie a břicho se pozvolna se zvedá směrem k zádi, tvoří elegantní křivku, je suchá. Ocas je nasazen vysoko, pokrytý dlouhou srstí. je středně dlouhý, silný u kořene, směrem ke konci pozvolna zeslabuje, v klidu je nesen svěšený, v pohybu vodorovně, nesmí být nesen příliš nad linií hřbetu ani příliš zatočený do výšky, v poslední třetině se může zatáčet směrem vzhůru.
Postavení končetin
Hrudní končetiny jsou při pohledu zepředu jsou rovné a co nejvíce rovnoběžně postavené, při pohledu z profilu jsou postavené pod tělem. Výška od země k lokti se má co nejvíce přibližovat výšce od lokte ke kohoutku. Lopatky přiléhají těsně k hrudnímu koši a jsou mohutně osvalené, s ramenní kostí svírají úhel, blížící se 90°. Rámě je co nejdelší, svalnaté, lokty přiléhají dobře k tělu, nejsou vybočené ani vbočené, rámě s předloktím svírá správný úhel. Kosti v předloktí jsou silné, je kolmo postavené. Kotník je silný, záprstí je mírně šikmo postavené. Tlapky jsou kulaté a klenuté, prsty jsou sevřené; polštářky jsou dostatečně tvrdé, silné a odolné, srsti nesmí být mezi prsty příliš mnoho; jsou rovnoběžně postavené, a to v postoji i v pohybu, nesmí směřovat ani k sobě (sbíhat), ani od sebe (rozbíhat). Pohyb je prostorný, vychází ze zádi a dobře pokrývá terén, je koordinovaný, končetiny se pohybují v ose, pes se pohybuje přímo, mimochod je nežádoucí. Kůže je přiléhavá, netvoří vrásky.
Osrstění plemene
Srst je hustá, středně dlouhá, hladká až mírně zvlněná, přiléhavá, nepropouštějící vodu, linie (kontury) těla nesmí být zakryty příliš dlouhou srstí. Musí svojí hustotou zajistit co nejlepší ochranu proti nepohodě, přírodnímu prostředí a zranění, srst krátká a přiléhavá na uších je chybou. Přední nohy mají praporce, na pánevních tvoří delší srst kalhotky, dosahující až k hlezennímu kloubu, Příliš dlouhá a splývavá srst na hrudníku je nežádoucí. Zbarvení je hnědé a bílé, bělouš s rozsáhlými hnědými plotnami nebo pláštěm, stříkaný, lysinka na hlavě je přípustná, plavé znaky jsou povoleny na čenichu, nad očima okolo řitního otvoru (Jungklausovy znaky).
Výška psa v kohoutku
Kohoutková výška psa je 54 cm, feny 52 cm s tolerancí plus – minus 2 cm. Všechny odchylky od tohoto standardu musí být považovány za chyby a musí být penalizovány podle stupně jejich závažnosti.
Hrubé vady
- hrubá tělesná konstrukce, příliš hrubá kostra
- disharmonie mezi tělem, krkem a kohoutkovou výškou
- světlé skvrny nebo depigmentace více jak 50% nosní houby.
- špičatý čenich; nosní hřbet proláklý nebo klenutý
Všichni psi, na kterých bude patrná porucha psychiky nebo chování, budou vyloučeni.
Poznámka: Všichni psi musí mít obě normálně vyvinutá varlata kompletně sestouplá v šourku;
Zdroj: www.cmku.cz
Útulky pro psy
Zaběhl se pes? Chcete dát nový domov psovi z útulku? Využijte náš seznam.
Sledujte nás
Jsme na Facebooku i Instagramu
Přidejte se k nám a získejte výhody.
Veterinární ordinace
Spravujeme pro vás online katalog ordinací.
Nejlevnější krmivo pro psy?
Srovnáváme ceny krmiva všech značek.