plemena psů - gordonsetr
F.C.I. – Standard č. 6 /23.11.2009/F
ZEMĚ PŮVODU Velká Británie
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU 28.07.2009
VYUŽITÍ Stavěcí pes (ohař)
KATEGORIE Psí plemena
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina 7. Skupina – Ohaři
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce 2. Britští a irští
Pracovní zkouška Ano

Gordonsetr nebo také skotský setr je psí plemeno, pocházející ze Skotska, kde bylo vyšlechtěno v 18. století. Pojmenován byl po vévodovi z Gondoru, který se postaral o vznik tohoto chovu. Za předky plemene bylo vybráno plemeno anglického setradlouhosrsté kolie. Během let se do chovu přidal křížením i blodhound. Dnes jsou gordonsetři hojně využívání jako policejní a záchranné složky psi zejména pro svůj citlivý nos.

Chcete zde vystavit fotky vašeho pejska? Stačí nám je zaslat.

Gordonsetr – popis plemene

Gordonsetr je lovecký pes, stavěný pro cval, jeho vzhled odpovídá typu huntera (loveckého koně), schopného snést zatížení. Jeho stavba musí být celkově harmonická. Je to pes inteligentní, schopný, působící důstojně. Je hrdý, společenský, od přirozenosti ušlechtilý a klidný. Hlava je spíše hluboká než široká. Vzdálenost od týlního hrbolu ke stopu je větší než od stopu k nosu. Oblasti nad i pod očima jsou suché, dobře modelované. Mozkovna je mírně zaoblená. Nejširší je mezi ušima. Je širší než nosní hřbet, s výrazným týlním hrbolem. Stop je výrazný, nosní houba je velká a široká, s otevřenými nozdrami, černá. Nosní partie je dlouhá, její linie jsou téměř rovnoběžné. Není špičatá ani úzká. Její výška se nesmí rovnat její délce.

Pysky nejsou volné, jejich okraje jsou výrazně ohraničené. Čelisti jsou silné a mají perfektní kompletní nůžkový skus, což značí, že horní řezáky překrývají spodní v těsném kontaktu a jsou správně postaveny v čelistech. Líce jsou tak málo vyplněné, aby hlava byla suchá. Oči nejsou příliš zapadlé, ani vystouplé, ale uložené dostatečně hluboko v očních jamkách. Jejich výraz je milý a inteligentní. Jsou tmavě hnědé a zářivé. Uši jsou středně dlouhé a jemné. Zavěšené nízko a visící těsně podle hlavy. Krk je dlouhý, suchý a klenutý (horní linie je konvexní), bez laloku.

Tvar trupu

Tělo je středně dlouhé, bedra jsou široká a mírně klenutá. Hrudník je hluboký, nepříliš široký. Žebra jsou dobře klenutá, dobře vyvinutá na zadní části hrudního koše. Ocas je rovný nebo mírně prohnutý; nesmí délkou přesahovat hlezenní kloub. Je nesen horizontálně ve výši hřbetní linie nebo pod ní. U kořene je silný, ke špičce se zeštíhluje. Vlajka, která začíná hned u kořene, je tvořena rovnou dlouhou srstí, která se směrem ke špičce zkracuje.

Postavení končetin

Hrudní končetiny jsou silné, se silnými rovnými kostmi. Lopatky jsou dlouhé a skloněné dozadu (šikmě uložené), ploché, široké a přiléhající ke kohoutku. Jsou dobře pohyblivé, nejsou přetížené. Lokty jsou nízko a přiléhají k tělu. Záprstí je rovné, přední tlapky jsou oválné, prsty jsou sevřené a správně klenuté. Mezi prsty je mnoho srsti. Hrboly prstů jsou plné a polštářky silné. Pánevní končetiny jsou od kyčlí k hlezennímu kloubu dlouhé, silné a svalnaté. Od hlezenního kloubu k zemi jsou silné a krátké. Od hlezenního kloubu k zemi jsou rovně postavené. Sklon pánve se blíží horizontále.

Podkolení jsou správně úhlená, zadní tlapky jsou oválné, prsty jsou sevřené a správně klenuté. Mezi prsty je mnoho srsti. Hrboly prstů jsou plné a polštářky silné. Pohyb je pravidelný, uvolněný a lehký, s výraznými impulsy vycházejícími ze zádi.

 

OSRSTĚNÍ

Srst na hlavě, na přední straně nohou a na konci uší je srst krátká a jemná, ale na všech ostatních částech těla je středně dlouhá, rovná, bez kudrlin či zvlnění. Praporce na horní části uší jsou dlouhé a hedvábné. Praporce na zadní straně běhů jsou dlouhé, jemné a rovné. Praporce jsou rovněž na břiše a mohou dosahovat až na hrudník a hrdlo. Praporce jsou co nejrovnější a prosté zvlnění či zkudrnacení.

Zbarvení je intenzivní zářivě uhlově černá, bez měděného nádechu, s jasně kaštanovými znaky pálení. Výskyt černých šmouh je přípustný na prstech a pod čelistmi. Pálení: dvě výrazné skvrny nad očima, jejichž průměr není větší jak 2 cm. Po stranách čenichu pálení nesmí dosahovat výš, než k základně nosu (nozder). Podobá se stuze, která lemuje z jedné stany na druhou nos a je výrazné. Na hrdle a na hrudi jsou dvě výrazné skvrny, jasně ohraničené. Znaky na vnitřní straně zadních nohou a stehen dosahují na přední stranu podkolení a dále pokrývají vnější stranu zadních nohou od hlezen až na prsty. Na předních nohou pálení dosahuje zezadu až k lokti a zepředu na zánártí či o málo výše. Pálení je také okolo konečníku. Je přípustná také velmi malá bílá skvrna na hrudi. Jakékoli jiné barvy nejsou přípustné.

Výška psa v kohoutku

Kohoutková výška psa je 66 cm, feny 62 cm. Váha u psů 29,5 kg, feny 25,5 kg. Všechny odchylky od tohoto standardu musí být považovány za chyby a musí být penalizovány podle stupně jejich závažnosti a podle stupně jejich vlivu na zdraví a pohodu psa a na možnost jeho tradičního pracovního využití.

Vylučující vady

  • Agresivita, bázlivost
  • Všichni psi se zřetelnými anomáliemi psychického stavu a poruchami chování musí být diskvalifikováni.

Poznámka: Psi musí mít obě normálně vyvinutá varlata kompletně sestouplá v šourku.

Zdroj: www.cmku.cz

 

útulek pro psy

Útulky pro psy

Zaběhl se pes? Chcete dát nový domov psovi z útulku? Využijte náš seznam.

Psí útulky

Sledujte nás

Jsme na Facebooku i Instagramu

Přidejte se k nám a získejte výhody.

útulek pro psy

Veterinární ordinace

Spravujeme pro vás online katalog ordinací.

Najít ordinaci v okolí

Nejlevnější krmivo pro psy?

Srovnáváme ceny krmiva všech značek.

Krmivo pro psy

Pin It on Pinterest