plemena psů - český fousek
F.C.I. – Standard č. 245 / 07.08.1998/F
ZEMĚ PŮVODU dříve Československo, nyní Česká republika
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU 21.05.1963
KATEGORIE Psí plemena
VYUŽITÍ ohař
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina 7. Skupina – Ohaři
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce 1. Kontinentální ohaři
Pracovní zkouška Ano

V období před první světovou válkou byl český fousek nejrozšířenějším hrubosrstým ohařem, který se vyskytoval na území bývalého Československa. První světová válka a její následky téměř zapříčinily zánik tohoto plemene, ale později se začalo s jeho regenerací. Základem této regenerace se stalo několik původních typických jedinců, z nichž se podařilo systematickým chovem dosáhnout současného moderního typu českého fouska, který zaujímá druhé místo mezi loveckými plemeny, používanými v České republice a na Slovensku.

Chcete zde vystavit fotky vašeho pejska? Stačí nám je zaslat.

Český fousek – popis plemene

Český fousek je ušlechtilý ohař, střední velikosti, téměř čtvercového rámce, s hrubou srstí, jehož celkový vzhled svědčí o odolnosti a síle. Má vrozené schopnosti pro práci v poli, ve vodě i v lese, což znamená, že je to pes pro všestranné využití. I přes svoji ostrost na škodlivou zvěř je snadno cvičitelný a ovladatelný, jakož i dobře spolupracuje se svým pánem. Hlava je suchá, poměrně úzká a dlouhá, vysoko nasazená na krku. Nosní hřbet je poněkud delší, než mozkovna je mírně klenutý. Mozkovna v horní části čela a na temeni je mozkovna mírně vyklenutá a velmi mírně zaoblená. U psů je poněkud širší než u fen. Nadočnicové oblouky jsou výrazné a oční jamky hluboké, a tak zřetelné, že hlava působí dojmem, že je hranatá a oční důlky jsou hluboké. Týlní hrbol je nevýrazný.

Stop je středně výrazný, ale zřetelný, nos je široký, nozdry jsou dobře otevřené a citlivé. Nosní houba je vždy tmavě hnědá. Pysky jsou středně vyvinuté, přiléhající, nikoli volné, horní pysk poněkud překrývá spodní. Čelisti jsou mohutné, perfektně tvarované, dobře osvalené. Zuby jsou silné, s nůžkovým skusem, chrup je úplný. Oči mají mandlový tvar, dobrotivý výraz a svědčí o přirozené bystrosti. Oko musí být dost tmavé; je zbarveno tmavě jantarově nebo ořechově hnědě. Oční víčka těsně přiléhají k oční kouli, kterou úplně rámují, jsou pigmentována černošedě. Uši jsou nasazené velmi vysoko, mají široký úpon, ke konci se zužují. Délkou dosahují do dvou třetin lící, na konci jsou mírně zaoblené. Uši dobře přiléhají k bočném stranám hlavy. Krk je středně dlouhý, se správně vyvinutým svalstvem, je suchý a vysoko vsazený do hrudi. Jeho linie je poněkud klenutá.

Tvar trupu

Hřbet je krátký a pevný, kohoutek je výrazný, hřbet je rovný, postupně přecházející směrem k zádi. Bedra jsou krátká, relativně široká mírně klenutá. Záď je jen mírně spáditá, široká a dostatečně dlouhá. Hrudník při pohledu zepředu má hruď s přiléhajícími lopatkami tvar lyry. Hrudník má oválný průřez a jeho šířka je v souladu s celkovou stavbou těla. Spodní strana hrudníku musí dosahovat nejméně k loketnímu kloubu. Hruď je široká a předhrudí musí být výrazné. Hrudní koš je tvořen dobře klenutými žebry, která jsou ve správném poměru k jejich délce. Břicho je mírně vtažené, aby umožňovalo snadný pohyb. Nikdy nesmí působit dojmem, že pes je vychrtlý. Křížová kost má takovou polohu, že její osvalení nemá vliv na nesení ocasu. Ten je nesen horizontálně v linii hřbetu nebo mírně vzhůru. Nasazen je ve výši prodloužené linie hřbetu. Je středně silný, krátí se ze tří pětin svojí délky.

Postavení končetin

Lopatka je dobře osvalená, šikmo uložená, svírá s ramenní kostí tupý úhel. Loketní kloub je mohutný, s mohutným svalstvem. Předloktí je kolmo postavené, rovné, svalstvo je suché a dobře vyvinuté. Nadprstí je relativně krátké, téměř kolmo postavené, mírně skloněné dopředu. Přední tlapka je kompaktní, ve tvaru krátké lžíce, prsty jsou sevřené a klenuté s drápy silnými, tmavě šedými až černými. Polštářky jsou odolné a tvrdé, celé pigmentované. Zvláštností je malý zbytek plovací blány mezi prsty. Pánev je správně dlouhá, stehenní kost je silná, mohutně osvalená. Zadní končetiny jsou postavené poněkud dozadu, což umožňuje psovi snadný pohyb. Hlezno má svalstvo je suché, hlezenní kloub je poměrně nízko u země.

Nadprstí je téměř kolmo postavené, krátké a poměrně silné. Tlapky mají stejný tvar, jako přední. Paspárky se odstraňují, pokud se vyskytnou. Pohyb je pravidelný v kroku i v klusu, přičemž končetiny nevykazují žádná pohyb dovnitř ani do stran a zadní končetiny se pohybují přesně za končetinami předními.

 

Osrstění plemene

Osrstění se skládá ze tří druhů srsti:

  • Z podsady, která je jemná a hustá, dlouhá asi 1,5 cm, která zabraňuje vlhkosti proniknout ke kůži; v létě téměř vylíná.
  • Pesíky v délce 3-4 cm, jsou hrubé a tvrdé, přiléhající k tělu.
  • Vlníky jsou dlouhé 5-7 cm, výrazně tvrdé, rovné. Zvláště výrazné jsou na hrudi, na hřbetě, na slabinách a na lopatkách.

Na končetinách je srst kratší a tvrdší na jejich přední straně, zatímco na zadní straně je delší a tvoří krátké praporce. Ocas nesmí mít kartáč. Osrstění hlavy – spodní strana lící a pysky jsou pokryté delší a jemnější srstí, která tvoří vous, typický pro toto plemeno. Srst nad očima je výrazná, tvořící šikmo vzhůru trčící obočí. Čelo, temeno a líce jsou pokryté krátkou tvrdou srstí. Srst na uších je krátká, jemná a přiléhavá.

Tyto barevné rázy jsou přípustné:

  • Tmavý bělouš s plotnami nebo bez nich
  • Hnědák s bíle prokvetlými znaky na hrudi a na dolní části končetin
  • Hnědák beze znaků

Výška psa v kohoutku

Kohoutková výška psa je 60 – 66 cm, feny: 58 – 62 cm. Váha u psů nejméně 28, nejvíce 34 kg, feny nejméně 22, nejvíce 28 kg. Všechny odchylky od tohoto standardu musí být považovány za chyby a musí být penalizovány podle stupně jejich závažnosti.

  • nepoměr mezi kohoutkovou výškou a délkou těla (ideální je téměř čtvercový rámec, poměr výšky k délce přibližně 9:10, feny mohou být o málo delší)
  • hlava krátká, kónická nebo kulatá
  • vystouplé oči, oči jiné barvy, než jakou uvádí standard
  • uši příliš dlouhé nebo příliš nízko nasazené
  • krk příliš krátký nebo příliš silný, s volnou kůží, která tvoří lalok
  • málo výrazný kohoutek
  • spáditá záď
  • úzká hruď, nevýrazné předhrudí
  • otevřená tlapka, zaječí tlapka; příliš osrstěné nohy
  • srst příliš jemná, příliš krátká nebo příliš dlouhá
  • vous a obočí nedostatečně výrazné (málo typické)
  • chybějící pigmentace
  • převaha bílé srsti (zbarvení strakoše je vylučující)

 

Ideální míry

  Psi Feny
Váha 34 kg 25 kg
Výška v kohoutku 63 cm 60 cm
Délka hlavy 28 cm 23 cm
Délka mozkovny 14 cm 11 cm
Šířka mozkovny 12 cm 10 cm
Délka čenich. partie 13 cm 11 cm
Šířka hrudního koše 20 cm 18 cm
Výška hrudníku 25 cm 23 cm
Délka trupu 56 cm 53 cm
Obvod hrudníku za loktem 80 cm 72 cm
Obv. hrud. na posl. žebru 72 cm 64 cm

 

Zaúhlení kloubů

Úhel scapulo-humerální 110°

Úhel humero-radiální 135°

Úhel coxo-femorální 110°

Úhel femoro-tibiální 125°

Úhel tibio-tarsální 135°

Všichni jedinci se znaky anomálního psychického stavu a s poruchami chování budou diskvalifikováni (vyloučeni).

Poznámka: Všichni psi musí mít obě normálně vyvinutá varlata úplně sestouplá v šourku.

Zdroj: www.cmku.cz

 

útulek pro psy

Útulky pro psy

Zaběhl se pes? Chcete dát nový domov psovi z útulku? Využijte náš seznam.

Psí útulky

Sledujte nás

Jsme na Facebooku i Instagramu

Přidejte se k nám a získejte výhody.

útulek pro psy

Veterinární ordinace

Spravujeme pro vás online katalog ordinací.

Najít ordinaci v okolí

Nejlevnější krmivo pro psy?

Srovnáváme ceny krmiva všech značek.

Krmivo pro psy

Pin It on Pinterest