plemena psů - Velký hrubosrstý vendéeský baset
F.C.I. – Standard č. 33 / 14.02.2001/F
ZEMĚ PŮVODU Francie
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU 09.01.1999
KATEGORIE Psí plemena
VYUŽITÍ lov
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina 6. Skupina – Honiči + barváři a příbuzná plemena
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce 1. Honiči
Pracovní zkouška Ano

 

Velký hrubosrstý vendéeský baset je vynikající lovec pro lov se střelnou zbraní, pro středně rozsáhlé prostory, nejrychlejší ze všech basetů, bystrý, odvážný, poněkud svéhlavý. Je potřeba ho zvykat od prvních dnů na přivolání a jeho výcvik je souhrnem odměn a sankcí, aby se nestalo, že by vám přestal věřit.

Velcí hrubosrstí vendéští baseti pochází, jako všichni baseti, ze psů vysokonohých, v tomto případě z velkých hrubosrstých honičů (griffonů). První selekce byla dělána na konci předminulého století hrabětem d¨Elva, který vyhledával jedince „s rovnýma nohama“. Ale byl to především Paul Dezamy, který upevnil toto psí plemeno. Pochopil, že pro lov zajíce štvanicí je třeba mít psy určité výšky. A tak upevnil kohoutkovou výšku těchto basetů okolo 43 cm. Dnes, kdy je užíván k lovu se střelnou zbraní, je schopen lovit veškerou srstnatou zvěř od králíka až po divočáka. Smečka velkých basetů získala vítězství v 5. Mistrovství Francie v lovu zajíce.

Chcete zde vystavit fotky vašeho pejska? Stačí nám je zaslat.

Velký hrubosrstý vendéeský baset – popis plemene

Velký hrubosrstý vendéeský baset  má rámec velmi mírně obdélníkový, nohy jsou rovné, jeho tělesná stavba je stavbou baseta a nesmí připomínat malého briqueta. Je harmonicky stavěný a elegantní. Je rychlý, má výborný hlas, je vášnivý lovec; odvážný, miluje hustý podrost a křoviny. Povahou je poněkud svéhlavý, ale i přesto poslušný, je na jeho cvičiteli, aby jej ovládal.

Mozkovna není hrubá, je klenutá, protáhlého tvaru, nepříliš široká, dobře modelovaná pod očima. Týlní hrbol je výrazný, stop je dobře patrný. Nos má vystupující z linie pysků, velký, nozdry otevřené; je černý, s výjimkou bílooranžových jedinců, kde je hnědý nos tolerován. Čenichová partie je na konci hranatá, nosní hřbet je delší než mozkovna, je velmi mírně klenutý. Pysky jsou dosti spuštěné, překrývají spodní čelist a dávají konci čenichu hranatý vzhled; Jsou porostlé pěkným vousem.

Čelisti jsou velmi silné, mají nůžkový skus. Oči mají oválný tvar, jsou velké, tmavé, bílá není vidět, mají přátelský a inteligentní pohled. Spojivky nesmí být vidět. Uši jsou pružné, úzké, a jemné, pokryté dlouhou srstí, a zakončené ve tvaru protáhlého oválu. Jsou zavěšené pod linií očí. Natažené musí přesahovat konec nosu. Krk je dlouhý a silný, silnější u výstupu z lopatek, bez laloku.

Tvar trupu

Tělo a jeho tělesný rámec je typický pro baseta, ale není přehnaně dlouhý. Hřbet je dlouhý a silný, rovný, nikdy prosedlý, začíná se klenout v místě spojení s bedry. Kohoutek je jen málo zřetelný. Bedra jsou silná, svalnatá, mírně vyklenutá. Hrudník je dost široký, dosahuje až do úrovně lokte. Žebra jsou pěkně klenutá, nikdy plochá nebo cylindrická. Hrudní koš je nepatrně užší v úrovni loktů, aby umožnil jejich snadný pohyb. Slabiny jsou spíše plné, břicho není nikdy vtažené. Prut je silný u kořene, zeslabující se ke špičce, je nesený šavlovitě nebo mírně zatočený, ale nikdy ne stočený na hřbetě. Je spíš delší.

Postavení končetin

Celkově mají silnou kostru, jsou ale suché. Je pochopitelné, že jejich kvalita není ve hmotě, ale v odolnosti. Hrudní končetiny musí být rovné, se silným předloktím a s kotníkovým kloubem jen velmi málo zřetelným, ale velmi silným. Lopatky jsou dlouhé, suché a šikmé. Lokty nejsou ani vbočené, ani vybočené. Předloktí je silné, kotníkové klouby se nikdy nesmí dotýkat. Pánevní končetiny – zadní nohy jsou silné, postavené v ose těla. Kyčle jsou zřetelné, stehna jsou svalnatá, ne však příliš oblá. Jejich kostra a klouby jsou silné.

Hlezna jsou široká, správně zaúhlená, nikdy strmá. Při pohledu zezadu nesmí být ani vybočená, ani vbočená. Tlapky jsou silné a sevřené, polštářky odolné a suché, drápy silné; dobrá pigmentace polštářků a drápů je žádoucí. Pes musí působit v pohybu dojmem vytrvalosti a lehkosti; pohyb musí být pravidelný a harmonický. Kůže je dosti silná, často mramorovaná u trikolorních jedinců, netvoří lalok;

 

Osrstění plemene

Srst je tvrdá, a ne moc dlouhá, rovná, nikdy není hedvábná nebo se strukturou vlny. Praporce nesmí být příliš bohaté. Břicho a vnitřní strana stehen nesmí být nikdy lysé a obočí je výrazné, ale nezakrývá oči. Její zbarvení je černé s bílým stříkáním (černý bělouš); černé s pálením, černé s pískovými znaky, plavé s bílým stříkáním (oranžový bělouš); plavé s černým sedlem a bílým stříkáním (trikolor), plavé s uhlováním (černé konce chlupů); pískové s uhlováním a bílým stříkáním; pískové s uhlováním. Tradiční pojmenování: zbarvení zaječí, vlčí, jezevčí, divočáka;

Kohoutková výška

Kohoutková výška psa je 40-44 cm, feny 39-43 cm s tolerancí +/- 1 cm;

Chyby

Všechny odchylky od uvedeného standardu musí být považovány za chyby a musí být penalizovány podle stupně jejich závažnosti.

Hlava

Příliš krátká, plochá mozkovna, krátká čenichová partie, depigmentace nosní houby, pysků nebo očních víček; Klešťový skus; světlé oko. Ucho nasazené vysoko, krátké, nedostatečně stočené, slabě osrstěné;

Tělo

Příliš dlouhé nebo naopak krátké, neharmonické; Horní linie nedostatečně pevná; sražená záď; do strany vytočený ocas;

Končetiny

Slabá kostra; strmé úhlení; úzká hlezna; měkké kotníky;

Srst

Srst měkká, jemná

Povaha

Nedůvěřivý jedinec

Hrubé vady

 • Netypický jedinec
 • Předkus nebo podkus
 • Oči s různobarevnou duhovkou, nestejně zbarvené oči
 • Nedostatečně prostorná sternální oblast, kýlovitý hrudník
 • Křivý ocas
 • Přední nohy vytočené nebo polovytočené
 • Srst se strukturou vlny
 • Zbarvení jednobarevně černé nebo bílé
 • Rozsáhlá depigmentace
 • Výška mimo hranice, stanovené standardem
 • Viditelné invalidní postižení. Anatomické vady
 • Jedinec bázlivý nebo agresivní

Poznámka: všichni psi musí mít obě normálně vyvinutá varlata kompletně sestouplá v šourku.

Zdroj: www.cmku.cz

 

útulek pro psy

Útulky pro psy

Zaběhl se pes? Chcete dát nový domov psovi z útulku? Využijte náš seznam.

Psí útulky

Sledujte nás

Jsme na Facebooku i Instagramu

Přidejte se k nám a získejte výhody.

útulek pro psy

Veterinární ordinace

Spravujeme pro vás online katalog ordinací.

Najít ordinaci v okolí

Nejlevnější krmivo pro psy?

Srovnáváme ceny krmiva všech značek.

Krmivo pro psy

Pin It on Pinterest