plemena psů - Smalandský honič
F.C.I. – Standard č. 129 / 07.08.1998 / F
ZEMĚ PŮVODU Švédsko
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU 17.07.1997
KATEGORIE Psí plemena
VYUŽITÍ Honič, používaný k lovu zajíce a lišky. Nejedná se o smečkového honiče a nikdy se nepoužívá k lovu jelena.
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina 6. Skupina – Honiči + barváři a příbuzná plemena
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce 1. Honiči
Pracovní zkouška Ano

 

Smalandský honič je lovecké plemeno psa, které je určeno pro lovení divokého zajíce, či lišek. Není to ideální pes pro lov ve smečce a také se nevyužívá pro lovení jelena. V hrabství Smaland existovalo před začátkem 19.století velmi mnoho typů honičů. Někteří, kteří měli svůj původ v Německu, Polsku a Pobaltí sem přišli společně s vojsky, vracejícími se po velkých válkách mezi lety 1611-1678. Tito lovečtí psi, kteří se křížili s místními farmářskými psy typu špiců a také angličtí lovečtí psi se stali předky smalandského honiče. Proto byli tito honiči velmi různorodí, jak velikostí, tak zbarvením, rovněž i délkou ocasu. Někteří byli černí s pálením, jiní červení nebo žlutí. Bílé znaky se vyskytovaly u všech.

Někteří se rodili s přirozeně krátkým ocasem. Během prvních let 20.století bylo vynaloženo velké úsilí k tomu, aby se rekonstituoval původní typ smalandského honiče, a to speciálně varieta s přirozeně krátkým ocasem, poněvadž standard z roku 1921 povoloval jak typ s přirozeně dlouhým, tak i typ s vrozeně krátkým ocasem. Také bylo rozhodnuto, že zbarvení bude černé s pálením, i když celočervené a celožluté zbarvení a stejně tak i bílé znaky byly přípustné. Smalandskému honiči byl rovněž zajištěn kontinuální příliv nové krve, někdy i s použitím silných linií jiných plemen. V roce 1950 bylo přilití krve použito naposledy, a to, když se v krátkém období objevili psi žádaného typu, avšak neznámého původu, kteří byli zapsáni jako smalandští honiči.

Chcete zde vystavit fotky vašeho pejska? Stačí nám je zaslat.

Smalandský honič – popis plemene

Smalandský honič je robustní pes elegantního vzhledu. Musí být silný, aniž by se však zdál hrubý. Srst musí být hrubá. Tělesný rámec je téměř kvadratický. Hloubka hrudníku je téměř stejná, jako polovina tělesné výšky v kohoutku. Je to klidný, milý, věrný a bystrý pes. Mozkovna má čisté linie, je středně dlouhá. Nejširší je mezi ušima. Stop je jasně vyznačený. Vzdálenost mezi stopem a týlním hrbolem musí být stejná, jako vzdálenost mezi stopem a koncem čenichu. Nosní houba je černá, s velkými nozdrami. Čenichová partie je dobře vyvinutá, není ani hrubá, ani špičatá. Nosní hřbet je je rovnoběžný s podélnou osou mozkovny.

Horní pysk je jen mírně spuštěný, zuby mají nůžkový skus. Zuby jsou silné, dobře vyvinuté. Líce jsou výrazné. Oči jsou tmavě hnědé, pohled je klidný. Uši jsou dost vysoko nasazené, pokud je pes pozorný, má je poněkud nadzdvižené. Jsou o něco kratší, než je vzdálenost mezi jejich úponem a polovinou čenichové partie. Visí naplocho; jejich konec je zaoblený. Krk je středně dlouhý, silný, ne však tlustý, je správně vsazen mezi plece. Kůže je pružná a přiléhavá.

Tvar trupu

Kohoutek je výrazný, hřbet krátký a silný. Bedra jsou svalnatá a mírně klenutá. Záď je mírně spáditá, dlouhá a široká. Hrudní koš je dobře vyvinutý, žebra pěkně klenutá. Břicho je jen mírně vtažené. Ocas je dlouhý a je nasazen v prodloužené linii hřbetu, rovný nebo mírně šavlovitě prohnutý. Dosahuje sotva k hleznu. Polodlouhý ocas je také přípustný. Když je pes v pohybu, je upřednostňováno, pokud ocas není nesen výše, než je linie hřbetu. Vrozeně krátký ocas – ocas je jako pahýl. Tzv. medvědí ocas je přípustný.

Postavení končetin

Smalandský honič má hrudní končetiny při pohledu zepředu jsou přední nohy rovné a rovnoběžně postavené. Mají silné kosti, které jsou v souladu s celkovou tělesnou stavbou psa. Lopatka je dlouhá, osvalená, správě šikmo dozadu směřující, přiléhající dobře k trupu. Rámě je dlouhé, svírá s lopatkovou kostí pravý úhel. Loket přiléhá k tělu. Není vidět pod hrudním košem. Metakarpus je pružný, svírá mírný úhel s předloktím. Přední tlapky jsou pevné, prsty s dobře vyvinutými klouby jsou sevřené.

Zadní nohy jsou silné, při pohledu zezadu jsou rovnoběžně postavené. Stehna jsou silně osvalená, z profilu široká. Podkolení je se správným zaúhlením. Metatarsus je krátký, suchý a rovný. Zadní tlapky jsou stejné jako přední. Paspárky jsou nežádoucí. Končetiny se pohybují v ose, krok je energický a prostorný.

Osrstění plemene

Srst je středně dlouhá, hrubá, dobře přiléhající k tělu, na hřbetě a krku je hrubší. Podsada je krátká, hustá a jemná. Srst na hlavě, uších a předních stranách končetin je hladká, na spodní straně ocasu a na zadní straně stehen je delší než na hřbetě. Prostory mezi prsty jsou dobře osrstěné. Povolené zbarvení – černá s pálením (znaky pálení mohou mít všechny odstíny od světle jantarové až po tmavě mahagonovou). Připouští se malé bílé znaky na hrudi a na prstech.

Kohoutková výška 

Kohoutková výška psa je 46-54 cm, ideální výška 50 cm. Feny mají mezi 42-52 cm, ideální výška 46 cm.

Chyby

Všechny odchylky od výše uvedeného standardu musí být považovány za chyby a musí být penalizovány podle stupně jejich závažnosti.

 • Špatné tělesné proporce, tj. příliš dlouhý rámec.
 • Nedostatečný pohlavní dimorfismus.
 • Těžká hlava, široká mozkovna.
 • Krátká morda nebo špičatá.
 • Koutek plandavý (větrný).
 • Předkus, podkus, klešťový skus.
 • Světlé oko.
 • Příliš dlouhý hřbet.
 • Krátká, sražená záď.
 • Ocas nesený nad linií hřbetu.
 • Úzký nebo krátký chod pánevních končetin.
 • Krátká jemná srst.
 • Chybějící znaky pálení, pálení s černou příměsí.
 • Příliš velké bílé znaky nebo výskyt bílých znaků jinde, než je výše uvedeno.
 • Zbarvení játrové s pálením.

VYLUČUJÍCÍ VADY

 • Agresivní nebo bázlivý jedinec.:
 • Pes příliš nedůvěřivý, bojácný.
 • Výrazný předkus či podkus.
 • Kohoutková výška vybočující z hranic, stanovených standardem, o více jak 1 cm.

Všichni psi s evidentními anomáliemi fyzického stavu nebo s poruchami chování musí být diskvalifikováni.

Poznámka: Psi musí mít obě normálně vyvinutá varlata kompletně sestouplá v šourku.

Zdroj: www.cmku.cz

 

útulek pro psy

Útulky pro psy

Zaběhl se pes? Chcete dát nový domov psovi z útulku? Využijte náš seznam.

Psí útulky

Sledujte nás

Jsme na Facebooku i Instagramu

Přidejte se k nám a získejte výhody.

útulek pro psy

Veterinární ordinace

Spravujeme pro vás online katalog ordinací.

Najít ordinaci v okolí

Nejlevnější krmivo pro psy?

Srovnáváme ceny krmiva všech značek.

Krmivo pro psy

Pin It on Pinterest