plemena psů - slovenský kopov
F.C.I. – Standard č.244 / 19.08.1996 / F
ZEMĚ PŮVODU Slovensko
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU 16.04.1963
KATEGORIE Psí plemena
VYUŽITÍ Lov, stopování
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina 6. Skupina – Honiči + barváři a příbuzná plemena
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce 1. Honiči
Pracovní zkouška Ano

 

Slovenský kopov je výkonný honič a barvář. Tento pes má obdivuhodnou schopnost vytrvale sledovat teplou stopu celé hodiny a hlásit, aniž by ochabl. Vyniká také značnou ostrostí a proto je ve své domovině používán zejména k lovu černé a škodné zvěře. Slovenský kopov je jediné vyšlechtěné plemeno psa na území Slovenska. Je to tedy slovenské národní psí plemeno. První kopovové byli oproti současným vyšší a silnější, ale pro podmínky slovenských lesů bylo vhodnější využití nižšího psa.

 

 

 

 

Chcete zde vystavit fotky vašeho pejska? Stačí nám je zaslat.

Slovenský kopov – popis plemene

Slovenská kopov je vždy černý s pálením, má vždy silnou kostru i přes to, že je víceméně lehké konstrukce. Rámec je protáhle obdélníkový. Povahou je živě temperamentní. Má výrazně vyvinutý orientační smysl. Mozkovna je v horní části je zaoblená, má tvar zaobleného obdélníku; nadočnicové oblouky a střední rýha jsou výrazné, týlní hrbol je slabě vyznačen, podélné osy nosního hřbetu a mozkovny jsou rovnoběžné. Stop svírá úhel přibližně 45°. Nos je vždy černě zbarvený, spíše velký, mírně zašpičatělý; nozdry mírně otevřené. Nosní hřbet je rovný, je přiměřeně velký v poměru k mozkovně, dlouhý, ale nikoli moc široký.

Pysky jsou přiléhavé, nikoli spuštěné, slabé, koutek je otevřený. Čelisti jsou stejně dlouhé, silné, chrup úplný, dobře vyvinutý. Oči vyzařují živost a odvahu. Jsou tmavé a dobře uložené v očních důlcích. Oční víčka jsou vždy černě orámována. Mají mandlový tvar. Uši jsou zavěšené mírně pod linií očí. Jsou středně dlouhé, zakulacené na konci a ploché, zavěšené podle hlavy. Krk je dobře uložen mezi lopatkami, je nesen zhruba ve sklonu 135°. Je krátký, svalnatý, bez laloku.

Tvar trupu

Hřbet je rovný, středně dlouhý, bedra jsou spíše kratší, široká silná, svalnatá. Záď je kratší, středně široká, zaoblená. Hrudník je široký a prostorný. Je středně hluboký, přiměřeně široký a dlouhý. Žebra jsou klenutá a šikmo uložená. Břicho i slabiny jsou mírně vtažené. Ocas je nasazen pod linií hřbetu, přiměřeně silný, ke špičce zeštíhluje, dosahuje k hlezennímu kloubu. V klidu je nesen spuštěný, je-li pes vzrušen, nese jej otočený vzhůru ve tvaru šavle se sklonem okolo 150°.

 

Postavení končetin

Lopatka a rámě jsou víceméně krátké, silné a svalnaté. Zaúhlení lopatky je okolo 110°. Předloktí je kolmé a suché. Kotník je krátký. záprstí spíše krátké, poněkud šikmé. Přední tlapka je oválná, prsty jsou dobře klenuté, drápy jsou vždy černé a silné, polštářky tmavé a odolné. Stehna jsou dostatečně široká, správně dlouhá a svalnatá. Hlezno je vysoké asi 15 cm, středně široké, svírá úhel asi 150°. Metatarsus je asi 8 cm dlouhý, mírně zahnutý, bez paspárků.

Zadní tlapka je oválná, prsty jsou sevřené a klenuté, polštářky černé a odolné. Pohyb slovenského kopova je vyrovnaný a živý. Kůže je tmavě hnědá až černá, dobře přiléhá k tělu, netvoří vrásky a řasy. Srst je dlouhá asi 2,5 cm, středně silná, přiléhající, hustá. Na hřbetě, krku a ocasu je delší. Podsada je hustá, především v zimních měsících, ale nesmí chybět ani v létě. Zbarvení je černé se znaky, které přecházejí od hnědé až do mahagonové na končetinách.

Kohoutková výška

Kohoutková výška psa je 45 – 50 cm, u fen 40 – 45 cm. Hmotnost se pohybuje v rozmezí 15 – 20 kg.

Chyby

Všechny odchylky od výše uvedeného standardu musí být považovány za chyby a musí být penalizovány podle stupně jejich závažnosti.

 • tělesná stavba hrubá, těžká, zavalitá
 • příliš těžká hlava
 • spuštěné pysky
 • neúplný chrup
 • předkus nebo podkus
 • světlé oči, spuštěná víčka, příliš uzavřená víčka
 • uši příliš lehké nebo špičaté
 • volná kůže na krku
 • měkký hřbet
 • plochý hrudník (těžká vada)
 • ocas viditelně příliš dlouhý, nesený nad hřbetní linií i v době, kdy je pes v klidu
 • nekorektní postoj končetin
 • měkké tlapky
 • příliš krátká srst, bez podsady; dlouhá, zvlněná srst
 • každé jiné zbarvení než černé; bílé znaky; příliš nevýrazné znaky pálení
 • výška, vybočující z hranic, které udává standard

Všichni psi, na kterých bude patrná porucha psychiky nebo chování, budou vyloučeni.

Poznámka: Všichni psi musí mít obě normálně vyvinutá varlata kompletně sestouplá v šourku.

Zdroj: www.cmku.cz

 

útulek pro psy

Útulky pro psy

Zaběhl se pes? Chcete dát nový domov psovi z útulku? Využijte náš seznam.

Psí útulky

Sledujte nás

Jsme na Facebooku i Instagramu

Přidejte se k nám a získejte výhody.

útulek pro psy

Veterinární ordinace

Spravujeme pro vás online katalog ordinací.

Najít ordinaci v okolí

Nejlevnější krmivo pro psy?

Srovnáváme ceny krmiva všech značek.

Krmivo pro psy

Pin It on Pinterest