plemena psů - Posávský honič
F.C.I. – Standard č. 154 / 10.04.2002 / F
ZEMĚ PŮVODU Chorvatsko
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU 25.10.2000
KATEGORIE Psí plemena
VYUŽITÍ Hon
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina 6. Skupina – Honiči + barváři a příbuzná plemena
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce 1. Honiči
Pracovní zkouška Ano

 

Posávský honič je vhodný zvláště k lovu lišky a zajíce. Může být rovněž využíván k dosledu poraněné spárkaté zvěře. Jeho robustní konstituce je zvláště vhodná k použití při lovu v neprostupných lesních terénech s hustým podrostem v údolí Sávy. Psí plemeno Posavac Hound je starobylá, autochtonní chorvatská rasa, jejíž skutečné kořeny se ztrácí v temnu časů. Starobylé fresky (1474 v kapli zasvěcené Sv. Marii v Beramu u Pazinu), kroniky (1719, biskupa Bakiče z Djakova, 1859 veterináře Franjo Bertiče také z Djakova) a knihy (Joze Kristen) to dosvědčují.

Pod jménem „boskini“ byli tito honiči ze sávského údolí známi po všech okolních regionech. V roce 1924 bylo toto plemeno poprvé představeno na výstavě psů. První zápisy v plemenné knize jsou datovány rokem 1929. V roce 1955 bylo plemeno uznáno rovněž FCI. První standard, který už nesl současné jméno plemene, byl datován rokem 1969; toto jméno dosvědčuje, že plemeno pochází ze širokého, bohatě zalesněného údolí řeky Sávy na jihovýchodě od Záhřebu (Posavina, Posavacký pes).

Chcete zde vystavit fotky vašeho pejska? Stačí nám je zaslat.

Posávský honič – popis plemene

Posávský honič je mohutný pes středního rámce, jeho zbarvení je červené, rezavé nebo pšeničné s bílými znaky na hlavě, na krku, na hrudi, na dolních částech končetin a na konci ocasu. Hlásí ve vysoké tónině, má zvučný hlas. Délka těla je o 11-13% větší, než je jeho kohoutková výška. Povahou je ovladatelný, velmi vázaný na svého pána, má dobrou povahu a jeho temperament je mírný. Je to vášnivý lovec. Hlava je dlouhá a úzká, dlouhá asi 20-24 cm, mozkovna při pohledu z profilu je čelo mírně vyklenuté. Při pohledu seshora je mozkovna oválná a nepříliš široká. Střední dělící rýha je zřetelná, týlní hrbol je výrazný.

Stop je patný, ale nepříliš výrazný. Nosní houba je široká, černá, načernalá nebo tmavě hnědá. Nosní hřbet a jeho profil může být lehce konvexní. Čenichová partie je dost dlouhá, rovnoměrná po celé délce. Pysky jsou středně silné, přiléhavé, horní lehce překrývá spodní. Koutek je těsně přiléhající. Jsou tmavě anebo černě pigmentované. Zuby jsou silné, mají pravidelný kompletní nůžkový skus. Oči jsou velké a oční víčka dobře přiléhají k oční kouli. Duhovka je tmavá a její pohled je něžný. Uši jsou zavěšené, dobře přiléhají k lícím, ploché, jemné, zaoblené na konci natáhneme-li je směrem k nosu, dosahují ke koutku pysků.

Krk je při pohledu z profilu je jeho horní linie mírně konvexní a  je nesený šikmo, je středně dlouhý, svalnatý. Kůže je přiléhavá. Horní linie trupu je rovná, kohoutek je dobře patrný. Hřbet je dlouhý, bederní oblast je středně dlouhá, široká, svalnatá, robustní a dobře navazující na záď. Záď je svalnatá, mírně oblá a středně šikmá. Kyčelní hrboly jsou sotva zřetelné. Hrudník je dlouhý, široký a hluboký. Žebra jsou klenutá, hruď je středně široká a předhrudí není příliš výrazné. Břicho je vtažené, slabiny málo vyplněné. Ocas je nasazen v prodloužené linii hřbetu, u kořene je silný. Není příliš dlouhý, dosahuje maximálně k hlezennímu kloubu, je nesený šavlovitě. Je pokrytý hustou srstí. Kartáč delší srsti na spodní straně je přípustný.

Postavení končetin

Hrudní končetiny jsou při pohledu zepředu jsou rovné a široce postavené. Při pohledu z profilu jsou mírně dopředu postavené, mají silnou kostru. Lopatkové kosti jsou šikmo uložené, dlouhé, dobře osvalené a přiléhající k hrudnímu koši. Rámě je silné a svalnaté. Loket je korektně postavený, ani nevybočený, ani nevbočený. Předloktí je kolmo postavené a karpus nepříliš výrazný. Metakarpus je krátký, velmi mírně šikmý.

Přední tlapky jsou to spíše kočičí než zaječí tlapky, prsty jsou dobře sevřené. Polštářky jsou odolné a pružné. Drápy silné, preferovány jsou dobře pigmentované. Pánevní končetiny při pohledu z profilu jsou postavené poněkud vzadu. Stehna jsou středně dlouhá, široká, svalnatá. Bérce jsou šikmé a delší než stehna. Hlezna jsou silná. Metatarsus je vertikální, nepříliš dlouhý. Pokud se vyskytnou paspárky, musí být odstraněny. Zadní tlapky jsou stejné, jako přední. Pohyb je pravidelný, plynulý, vyrovnaný. Kůže je pružná, dobře přiléhá po celém těle, netvoří vrásky.

Posávský honič – osrstění plemene

Srst je dlouhá asi 2-3 cm, je rovná, hustá a přiléhavá. Břicho je dobře osrstěné. Na spodní straně břicha, na zadní straně nohou a na spodní straně ocasu je srst poněkud delší. Zbarvení je pšeničně červené v různých odstínech, nikdy kaštanové nebo čokoládové. Znaky na hlavě se vyskytují ve formě hvězdičky, úzké lysinky nebo širšího bílého znaku, tvořícího masku. V úrovni krku tvoří bílá barva buď celý límec, anebo jen bílou skvrnu na spodní straně krku bílé znaky jsou také na hrudi, na břiše, na spodních koncích končetin a na konci ocasu.

Kohoutková výška

Kohoutková výška je v rozmezí 46-58 cm, Ideální výška pro psy: 50 cm, Ideální výška pro feny 48 cm.

Chyby

Všechny odchylky od výše uvedeného textu musí být považovány za chyby a musí být penalizovány podle stupně jejich závažnosti.

Lehké vady

 • disproporce mezi výškou v kohoutku a délkou těla
 • příliš klenutá žebra, sudovitý hrudník
 • příliš vysoko nasazený ocas
 • málo prostorný postoj (končetiny pod tělem)
 • lokty vybočené
 • křivé předloktí
 • měkký metakarpus a metatarsus
 • vystouplé kyčle
 • nedostatečná pigmentace viditelných sliznic

vylučující vady

 • pes agresivní nebo bázlivý
 • příliš špičatý čenich, příliš široký (hrubý), křivý čenich
 • brachygnathie, předkus, podkus
 • skvrnité duhovky
 • uši příliš krátké nebo vztyčené, nasazené příliš vysoko nebo příliš nízko
 • ocas tvořící háček nebo nesený nakřivo do strany, ocas s praporcem
 • příliš dlouhá srst
 • výskyt každé jiné barevné příměsi, s výjimkou bílé je vylučující, obzvláště příměs černé nebo šedé
 • výška pod či nad hranicí, stanovenou standardem
 • všechny degenerativní změny

Všichni jedinci, na kterých bude patrná porucha psychiky nebo chování, budou vyloučeni.

Poznámka: Všichni psi musí mít obě normálně vyvinutá varlata kompletně sestouplá v šourku.

Zdroj: www.cmku.cz

 

útulek pro psy

Útulky pro psy

Zaběhl se pes? Chcete dát nový domov psovi z útulku? Využijte náš seznam.

Psí útulky

Sledujte nás

Jsme na Facebooku i Instagramu

Přidejte se k nám a získejte výhody.

útulek pro psy

Veterinární ordinace

Spravujeme pro vás online katalog ordinací.

Najít ordinaci v okolí

Nejlevnější krmivo pro psy?

Srovnáváme ceny krmiva všech značek.

Krmivo pro psy

Pin It on Pinterest