plemena psů - Modrý gaskoňský baset
F.C.I. – Standard č. 35 / 24.01.1996/F
ZEMĚ PŮVODU Francie
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU 24.01.1996
KATEGORIE Psí plemena
VYUŽITÍ Honič používaný k lovu se střelnou zbraní, někdy ke štvaní, stejně dobře pracuje sám jako ve smečce.
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina 6. Skupina – Honiči + barváři a příbuzná plemena
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce 1. Honiči
Pracovní zkouška Ano

 

Modrý gaskoňský baset má velmi zajímavou osobnost a veselou povahu. Je velmi živý a plný radosti z pohybu. Dokáže být svéhlavý a rád ukazuje svoji nezávislost. Při zachycení pachu dokáže ignorovat okolí i povely majitele. Snáší se s dětmi i dalšími domácími mazlíčky a je velmi vděčný za pochvalu. Vyšlechtěn byl pro lov a nahánění zvěře.

Chcete zde vystavit fotky vašeho pejska? Stačí nám je zaslat.

Modrý gaskoňský baset – popis plemene

Psí plemeno modrý gaskoňský baset se znovu objevilo ke konci 19.století díky nadšení několika lovců ze západní Francie. Celý jeho vývoj probíhal vyváženě, byly kladeny stejné požadavky jak na zlepšování jeho morfologických kvalit, tak na zachování všech specifických loveckých schopností honičů z „Jihozápadu“. Velmi typický baset, mající všechny znaky velkého plemen, z něhož vzešel, dosti silný, není však nijak lymfatický. Baset má velmi jemný nos. Je aktivní, čilý a vytrvalý, přizpůsobivý ke způsobu lovu, pro nějž je použit. Má výborný znělý hlas a výborně se drží ve smečce. Je to pes přítulný a veselý, s potřebou pohybu.

Mozkovna je z pohledu zepředu je mírně klenutá, není příliš široká. Týlní hrbol je zřetelný. Při pohledu seshora je zadní část mozkovny oválná. Fronta je plná a stop je málo výrazný. Nos je černý, široký, nozdry dobře otevřené. Pysky jsou dost vyvinuté, spadající, překrývající spodní čelist, což dává čenichové partii hranatý tvar. Koutek je dobře viditelný, nikoli však volný (větrný). Nosní hřbet je stejně dlouhý jako mozkovna, mírně vyklenutý. Čelisti mají nůžkový skus. Řezáky jsou dobře postavené. Líce jsou suché, kůže na nich může tvořit jednu nebo dvě vrásky.

Oči mají oválný tvar, zdají se hluboko uložené, jsou hnědé. Mají mírný výraz, poněkud smutný. Uši jsou to typické uši modrých gaskoňských honičů. Jsou jemné, stáčejí se, jsou zakončené do špičky, a mohou délkou přesahovat konec nosu. Ucho má úzký úpon a je nasazené výrazně pod linií očí. Krk je dost dlouhý, mírně klenutý. Má mírný lalok.

Tvar trupu

Hřbet je dlouhý a pevný, bedra jsou krátká, dobře napojená, někdy klenutá. Záď je mírně šikmá (spáditá). Hrudník je mohutný, poměrně dlouhý, dosahuje pod úroveň lokte. Hrudní kost je dlouhá, tvoří výrazné předhrudí a dosahuje hodně dozadu. Žebra jsou hodně klenutá. Slabiny jsou pevné, prut je silný u kořene, nesený šavlovitě, někdy s delšími chlupy na spodní straně (osinatý). V klidu dosahuje přesně k zemi.

Postavení končetin

Hrudní končetiny jsou silné, toleruje se, pokud jsou mírně vytočené (polovytočené). Lopatka je svalnatá, ne hrubá, šikmo uložená. Lokty přiléhají k tělu a tlapky mají tvar delšího oválu, prsty jsou suché a sevřené. Polštářky a drápy jsou černé. Pánevní končetiny jsou při pohledu zezadu sedací hrbol, střed stehna, hlezenní kloub, nadprstí a tlapka v jedné ose. Stehno dlouhé a svalnaté. Hlezno široké, mírně úhlené, dost nízko u země. Záprstí je krátké a silné. Pohyb je pravidelný a dosti lehký. Kůže není příliš jemná, je pružná. Je černá nebo silně mramorovaná černými skvrnami, nikdy čistě bílá. Viditelné sliznice jsou černě pigmentované.

Osrstění plemene

Srst je krátká, dost tvrdá, dobře pokrývající kůži. Její zbarvení má černé a bílé chlupy jsou celkově promíšené (bělouš), což psu dává břidlicově modrý odstín. Jsou povoleny i černé plotny většího či menšího rozsahu. Dvě černé plotny (maska) jsou vždy umístěny po obou stranách hlavy, pokrývají uši, jsou rozloženy okolo očí a končí na lících; na temeni mozkovny se nespojují, jsou rozděleny bílou lysinou, v jejímž středu se často nachází malá černá skvrna, typická pro plemeno; dva znaky pálení více či méně výrazného jsou umístěny nad očima (čtyřočák). Pálení se nachází také na lících, pyskách, vnitřní straně uší, na končetinách a u kořene ocasu.

Kohoutková výška plemene

Výška psa v kohoutku se udává od 34 do 38 cm.

Chyby

všechny odchylky od tohoto standardu musí být považovány za chyby a musí být penalizovány podle stupně jejich závažnosti.

Hlava

 • mozkovna příliš široká a plochá
 • ucho nasazené vysoko, široké, silná kůže, zakulacený konec
 • oko kulaté, vystouplé

Krk

 • krátký

Tělo

 • dlouhé, měkká hřbetní linie, chybějící substance, vpáčená hrudní kost, plochá žebra, zakřivený prut
 • hrudní končetiny
 • strmě uložená lopatka, rozbíhavá záprstí, boule na nohou, vybočené lokty, měkké prsty
 • pánevní končetiny
 • hlezna sbíhavá (kravský postoj) nebo příliš široce postavení při pohledu zezadu

Srst

 • příliš krátká a jemná
 • zbarvení pálení příliš světlé

Povaha

 • nedůvěřivý jedinec

Vylučující vady

 • netypický jedinec
 • přehnaně dlouhý rámec
 • vybočené hrudní končetiny
 • deformovaná žebra
 • světlé oko
 • chybný skus (předkus, podkus)
 • těžké anatomické deformace
 • invalidní postižení
 • jedinec bázlivý nebo agresivní
 • jiné zbarvení, než jaké uvádí standard

Poznámka: Všichni psi musí mít obě normálně vyvinutá varlata kompletně sestouplá v šourku.

Zdroj: www.cmku.cz

 

útulek pro psy

Útulky pro psy

Zaběhl se pes? Chcete dát nový domov psovi z útulku? Využijte náš seznam.

Psí útulky

Sledujte nás

Jsme na Facebooku i Instagramu

Přidejte se k nám a získejte výhody.

útulek pro psy

Veterinární ordinace

Spravujeme pro vás online katalog ordinací.

Najít ordinaci v okolí

Nejlevnější krmivo pro psy?

Srovnáváme ceny krmiva všech značek.

Krmivo pro psy

Pin It on Pinterest