plemena psů - Hygenův honič
F.C.I. – Standard č. 266/ 09.08.1999 / F
ZEMĚ PŮVODU Norsko
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU 09.08.1999
KATEGORIE Psí plemena
VYUŽITÍ Honič
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina 6. Skupina – Honiči + barváři a příbuzná plemena
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce 1. Honiči
Pracovní zkouška Ano

Hygenův honič nese své jméno po panu Hygenem, který toto psí plemeno vyšlechtil. Hygen byl známý šlechtitel psů zejména těch určených pro lov zajíců. Ke šlechtění bylo použito plemeno holštýnského brakýře a několika dalších skandinávských plemen s hladkou srstí. Celkově je toto plemeno málo k vidění, u nás nevíme ani o jednom kusu, či chovatelské stanici.

 

 

Chcete zde vystavit fotky vašeho pejska? Stačí nám je zaslat.

Hygenův honič – popis plemene

Hygenův honič je středně velký, silný a kompaktní pes, obdélníkového tělesného rámce, hřbetní linie je pevná. Hlava má střední velikost a je nepříliš široká/není hrubá. Je středně dlouhá, mírně klínovitá, nikoli však špičatá. Mozkovna při pohledu z profilu, stejně jako zepředu, je mírně vyklenutá. Týlní hrbol je patrný, stop je dobře viditelný. Nosní houba je černá, čenichová partie je výrazná, široká a hluboká, spíše kratší než dlouhá. Nosní hřbet je rovný. Při pohledu z profilu musí být zakončení mordy zaoblené, ne hranaté.

Pysky jsou výrazné, nikoli však převislé, pravidelně rámují mordu směrem ke koutku. Čelisti mají nůžkový skus, líce jsou suché a ploché. Oči jsou tmavě hnědé, středně velké, nevystupující. Mají vážný a klidný pohled. Sliznice není vidět. Uši jsou nasazené ve střední výšce, nejsou ani široké, ani moc dlouhé, zužují se směrem ke špičce, jejich konec je zaoblený. Jsou jemné a hladké, nepřiléhají těsně k lícím, ale jsou od nich mírně odtažené. Při natažení směrem k čenichu dosahují do poloviny délky čenichové partie. Krk je středně dlouhý, silný, bez nadbytku volné kůže.

Tvar trupu

Hřbet je krátký a silný, bedra jsou silná a svalnatá. Záď je dlouhá, široká a mírně zaoblená, hrudník prostřední šířky, dlouhý, hluboký a prostorný v celé své délce. Poslední žebra musí být obzvláště dobře vyvinutá, což dodává dostatečnou délku hrudnímu koši. Výška hrudníku se rovná přibližně polovině kohoutkové výšky. Břicho je velmi mírně vtažené a ocas je nasazen v prodloužené horní linii. U kořene je silný, ke špičce se zužuje. Je rovný nebo mírně prohnutý směrem vzhůru, dosahuje k hlezennímu kloubu.

Postavení končetin

Hrudní končetiny jsou rovné, silné, s patrným nervstvem, nejsou hrubé. Lopatková kost je uložena šikmě, ramenní kloub je správně zaúhlený. Loket je dobře zaúhlený a metakarpus širší, spíše kratší než dlouhý, mírně šikmo postavený. Přední tlapky jsou vysoké, prsty jsou dobře klenuté, sevřené, směřují směrem dopředu. Polštářky jsou pevné a silné, prostory mezi prsty jsou dobře pokryté srstí. Stehna jsou svalnatá a silná. Podkolení je dobře zaúhlené, dlouhé. Hlezna svírají správný úhel, jsou silná a pevná. Metatarsus je krátký, silný, mírně šikmý. Zadní tlapky jsou stejné jako přední. Paspárky jsou přípustné, ale zdvojený paspárek je nežádoucí. Při pohybu je pes uvolněný, končetiny se pohybují v ose a krok je prostorný, dobře pokrývá terén. V pohybu zadní nohy nemají sbíhavá hlezna (kravský postoj) a přední nemají sbíhavé špičky.

Osrstění plemene

Srst je upřednostňována rovná, tvrdá na omak, hustá, lesklá a nepříliš krátká. Na zadní straně stehen a na spodní straně prutu může být srst delší, ale ne příliš dlouhá.

Zbarvení srsti

  • Červenohnědé (kaštanové) nebo žlutorezavé, často s černou maskou, hřbetem a kořenem ocasu, s bílými znaky nebo bez nich.
  • Černé s pálením, obvykle v kombinaci s bílými znaky.
  • Bílé se stříkáním a s plotnami červenohnědými nebo žlutorezavými nebo tříbarevné (bílé s černými plotnami a s pálením).

 

Tyto různé barvy musí být jasně odděleny jedna od druhé.

Hygenův honič – výška plemene

Kohoutková výška se u psů pohybuje mezi 50-58 cm, ideální výška 54 cm. Feny mají kohoutkovou výšku 47-55 cm, ideální výška 51 cm.

Vady

Všechny odchylky od výše uvedeného standardu musí být považovány za vady a musí být penalizovány podle stupně jejich závažnosti.

Vylučující vady

Agresivita.

Všichni psi s evidentními anomáliemi fyzického stavu nebo s poruchami chování musí být diskvalifikováni.

Poznámka: Psi musí mít obě normálně vyvinutá varlata kompletně sestouplá v šourku.

Zdroj: www.cmku.cz

 

útulek pro psy

Útulky pro psy

Zaběhl se pes? Chcete dát nový domov psovi z útulku? Využijte náš seznam.

Psí útulky

Sledujte nás

Jsme na Facebooku i Instagramu

Přidejte se k nám a získejte výhody.

útulek pro psy

Veterinární ordinace

Spravujeme pro vás online katalog ordinací.

Najít ordinaci v okolí

Nejlevnější krmivo pro psy?

Srovnáváme ceny krmiva všech značek.

Krmivo pro psy

Pin It on Pinterest