plemena psů - Hamiltonův honič
ZEMĚ PŮVODU Švédsko
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU 17.07.1997
KATEGORIE Psí plemena
VYUŽITÍ Honič pracující hlasitě, používaný k lovu zajíce a lišky
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina 6. Skupina – Honiči + barváři a příbuzná plemena
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce 1. Honiči
Pracovní zkouška Ano

 

Hamiltonův honič je švédské lovecké psí plemeno. Ve Švédsku byli honiči známi již od 16.století. Do r. 1789 byl lov s honiči rezervován pouze pro královskou družinu a šlechtu. Až od počátku 18.století bylo zrušeno toto omezení, které zakazovalo rolníkům lov. Psi, kteří dosud patřili pouze šlechtě, se stali všeobecně známými a rozšířili se mezi obecný lid. Původ Hamiltonova honiče je vysvětlován jako následek křížení honičů z jihu Německa a Švýcarska a také foxhoundůharrierů.

Na první výstavě psů, která se ve Švédsku konala v roce 1886, bylo vystavováno 189 honičů. Mezi nimi byl pes jménem Pang a fena jménem Stella, oba v majetku hraběte Adolfa Patricka Hamiltona. Tento pár je považován jako základní v chovu tohoto plemene, nazývaného Hamiltonův honič, anebo, jak je též někdy označován, švédský honič. Plemeno bylo oficielně nazváno Hamiltonův honič v roce 1921 na počest chovatele, který položil základ jeho chovu, a byl rovněž zakladatelem Švédského kynologického svazu, pana hraběte A.P.Hamiltona.

Chcete zde vystavit fotky vašeho pejska? Stačí nám je zaslat.

Hamiltonův honič – popis plemene

Je to pes vyvážených proporcí, působící dojmem velké síly a zdatnosti. Nikdy nesmí být hrubý a těžký. Je tříbarevný. Pohlavní dimorfismus musí být jasně vyjádřen. Postavou má obdélníkový tělesný rámec, povaha je klidná a přátelská, má vyrovnanou povahu. Hlava je spíše delší s mírně klenutou a středně širokou mozkovnou. Stop je dobře patrný, ne však příliš hluboký. Nosní houba je vždy černá, velká, nozdry jsou široce otevřené. Čenichová partie je dlouhá, mohutná a prakticky obdélníková. Nosní hřbet je rovný, rovnoběžný s horní osou lebky. Vzdálenost od stopu k týlnímu hrbolu je stejná, jako vzdálenost od stopu na konec nosu. Horní pysky jsou dosti slabé, napnuté, správně zaoblené na konci, nejsou spuštěné pod linii čelistí. Psi musí mít výraznější pysky než feny. Zuby mají nůžkový skus a jsou silné a správně vyvinuté.

Líce jsou suché, oči tmavě hnědé, s klidným pohledem. Uši jsou dost vysoko zavěšené, natažené dopředu nepřesahují polovinu délky mordy. Když je pes pozorný, nadzvedají se jen málo. Jsou hladké, přiléhají k lícím, jejich vnitřní hrana se nevytáčí ven. Krk je dlouhý, silný, dobře zasazený mezi lopatky. Kůže na krku je pružná, dobře přiléhá, netvoří řasy. Psi (samci) musí mít horní linii krku zřetelně klenutou.

Kohoutek je značně výrazný, v hřbetu je mohutná horizontální liniie. Bedra jsou svalnatá, mírně klenutá. záď jen mírně skloněná, dlouhá a široká. Hrudník je hluboký, dlouhý, prostorný a dosahující až na úroveň lokte. Žebra má mírně klenutá. Břicho je jen mírně vtažené, ocas je nasazený v linii hřbetu. Je rovný nebo jen mírně šavlovitě prohnutý. U kořene je dost silný, ke špičce se zeštíhluje. Dosahuje až k hlezennímu kloubu. Když je pes v akci, je dávána přednost tomu, aby nebyl nesen nad úrovní hřbetu.

 

Postavení končetin

Hrudní končetiny mají silné kosti v souladu s celkovou tělesnou stavbou. Při pohledu zepředu jsou postavené rovnoběžně. Lopatka je dlouhá, svalnatá, správně uložená se sklonem dozadu, dobře přiléhající k tělu. Ramenní kost je dlouhá, s lopatkou svírá pravý úhel. Loket je postavený správně u těla, není vidět za spodní stranou hrudníku. Metakarpus je elastický, jen mírně šikmo postavený ve vztahu k předloktí. Přední tlapky jsou oválné, uzavřené, s dobře klenutými a sevřenými prsty.

Pánevní končetiny jsou robustní, při pohledu zezadu postavené rovnoběžně. Stehna jsou svalnatá, při bočním pohledu jsou široká. Podkolení je správně zaúhlené. Hlezenní kloub je taktéž správně zaúhlený. Metatarsus je krátký, zřetelný a rovný. Zadní tlapky jsou stejné jako přední. Paspárky jsou nežádoucí. Při chůzi se končetiny se pohybují v ose, pohyb je energický a prostorný.

Osrstění plemene

Srst je tvrdá, nepříliš dlouhá, přiléhá dobře k tělu. Na hlavě, na uších a na přední straně nohou je srst hladká a velmi krátká. Na spodní straně ocasu a zadní straně stehen je srst poněkud delší, netvoří však praporce. Zbarvení plemene je tříbarevné. Černá začíná na šíji, pokračuje na hřbetě a bocích a dosahuje na vrchní stranu ocasu. Hlava, uši a končetiny stejně jako spodní a horní strana krku, boční strany trupu a ocasu jsou plavě zbarvené. Odstín plavé může být od zlatavého tónu až po tmavě hnědočervenou. Bílá lysinka je na horní straně čenichové partie. Bílá barva se rovněž nalézá na krku, na hrudi, na konci ocasu a na dolní části nohou včetně tlapek.

Výška plemene

Kohoutková výška je u psů v rozmezí 53-61 cm s ideální výškou 57 cm. Feny mají výšku rozmezí 49-57 cm a za ideální výšku je považováno 53 cm.

Chyby plemene

Všechny odchylky od výše uvedeného standardu musí být považovány za chyby a musí být penalizovány podle stupně jejich závažnosti.

 • Málo zřetelný pohlavní dimorfismus.
 • Široká mozkovna; výrazný týlní hrbol.
 • Krátká nebo špičatá čenichová partie; konkávní nosní hřbet.
 • Líce příliš vyplněné.
 • Světlé oči.
 • Měkký hřbet.
 • Krátká, spáditá záď.
 • Ocas nesený nad horní linií hřbetu.
 • Strmá lopatka.
 • Málo prostorný pohyb pánevních končetin.
 • Promísení hnědé a černé barvy.
 • Černá barva příliš rozšířená, pokrývající příliš hluboko boky, lopatky a stehna.
 • Bílé znaky vyskytující se na jiných místech, než stanoví standard.
 • Dvobarevné zbarvení. (žlutá a bílá, černá a bílá, černá s pálením) nebo převaha jedné z povolených barev.

Vylučující vady

 • Pes příliš rezervovaný, bázlivý.
 • Výrazný předkus nebo podkus.
 • Kohoutková výška mimo hranice, stanovené standardem.

Všichni psi s evidentními anomáliemi fyzického stavu nebo s poruchami chování musí být diskvalifikováni.

Poznámka: Psi musí mít obě normálně vyvinutá varlata kompletně sestouplá v šourku.

Zdroj: www.cmku.cz

útulek pro psy

Útulky pro psy

Zaběhl se pes? Chcete dát nový domov psovi z útulku? Využijte náš seznam.

Psí útulky

Sledujte nás

Jsme na Facebooku i Instagramu

Přidejte se k nám a získejte výhody.

útulek pro psy

Veterinární ordinace

Spravujeme pro vás online katalog ordinací.

Najít ordinaci v okolí

Nejlevnější krmivo pro psy?

Srovnáváme ceny krmiva všech značek.

Krmivo pro psy

Pin It on Pinterest