Jugoslávský horský honič
F.C.I. – Standard č. 279 / 07.08.1998 / F
ZEMĚ PŮVODU Srbsko a Černá Hora
KATEGORIE Psí plemena
VYUŽITÍ Honič
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina 6. Skupina – Honiči + barváři a příbuzná plemena
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce 1. Honiči
Pracovní zkouška Ano

 

Černohorský planinský honič, dříve taktéž Jugoslávský horský honič má společný původ s ostatními balkánskými honiči. V minulosti se někdy tento pes nazýval „černý honič“. První standard je datován rokem 1924, kdy FCI uznala toto plemeno psa oficiálně (standard č. 279) 8.května 1969 při svém zasedání ve Varšavě. Postavou je středně velký, pevný, aktivní a jeho délka těla, měřená od výčnělku lopatkové kosti po sedací hrbol je o 10 % větší než výška v kohoutku. Obvod hrudníku přesahuje kohoutkovou výšku o 20 %. Délka hlavy činí 45% výšky v kohoutku. Jedná se o psa vyrovnaného a velmi závislého na svém pánovi a je poslušný, důvěryhodný.

Chcete zde vystavit fotky vašeho pejska? Stačí nám je zaslat.

Černohorský planinský honič – popis plemene

Černohorský planinský honič má tělo obdélníkového rámce jehož délka těla přesahuje kohoutkovou výšku o 10 %. Kohoutek je výrazný, hřbet svalnatý, široký, nepříliš dlouhý. Bedra jsou svalnatá, silná, středně dlouhá, dobře spojená se zádí. Záď je mírně skloněná (20°-25°ve vztahu k horizontále), mohutná, svalnatá, široká. Hrudník je silný, hluboký, jeho hloubka odpovídá 45 až 50 % kohoutkové výšky a jeho obvod převyšuje výšku v kohoutku o 10 %. Spodní linie a břicho – výstupek hrudní kosti je dobře patrný; břicho je jen mírně vtažené. Ocas je nasazen v prodloužené linii zádi a od kořene ke špičce se zeštíhluje. Dosahuje k hlezennímu kloubu; je nesený šavlovitě prohnutý pod úrovní hřbetní linie, je hustě osrstěný.

Postavení končetin

Hrudní končetiny má silné a velmi pevné, svalnaté, rovnoběžně postavené. Lopatka je dobře osvalená a dobře přiléhá k hrudnímu koši a její délka je přibližně stejná, jako délka hlavy s horizontálou, která svírá úhel mezi 40°až 45°. Loket je pevný a postavený při těle. Vzdálenost od země k lokti odpovídá 50% kohoutkové výšky. Předloktí je rovné, silné, svalnaté a karpus má pevný. Metakarpus taktéž pevný, štíhlý, mírně šikmý (15° k vertikále). Přední tlapka –  prsty pevné, sevřené, dobře klenuté, polštářky jsou odolné, pružné, černé, drápy jsou vždy černé. Pánevní končetiny jsou silné, svalnaté, rovnoběžně postavené, se silnou kostrou. Stehna jsou silná, svalnatá, nevyboulená. Koleno je pevné, rovnoběžné s boční osou těla, kolenní kloub svírá přibližně úhel 120°. Lýtko – délka je přibližně stejná, jako délka stehna. Je svalnaté.

Hlezno je silné, výrazné a jeho zaúhlení se pohybuje v rozmezí 135°-140°. Metatarsus je mohutný, téměř kolmý. Zadní tlapka je stejná jako přední. Pohyb je rovnoměrný a pružný krok, s prostornou akcí pánevních končetin, preferovaný pohyb je živý a vyrovnaný klus.

 

Osrstění plemene

Srst je krátká, hustá, tvrdá, lesklá, přiléhavá a hladká. Podsada je velmi dobře vyvinutá. Zbarvení – základní barva je černá se znaky pálení nad očima, na mordě a na spodních částech nohou. Znaky pálení nad očima jsou velikosti lískového oříšku a na bočních stranách čenichové partie dosahují maximálně ke koutku pysků. Pálení může mít různý odstín, od světle načervenalé přes hnědočervenou až po jasně červenou. Bílá skvrna na hrudi je povolena, ale není žádoucí; její průměr nesmí být větší jak 3 cm. Kůže je pružná, přiléhá dobře k tělu; je tmavě pigmentovaná.

Výška plemene

Černohorský planinský honič má kohoutkovou výšku mezi 44 – 54 cm, ideální výška u psů se pohybuje mezi 49-50 cm. U Fen je ideální výška mezi 48-49 cm

Chyby

Všechny odchylky od předešlého textu musí být považovány za chyby a musí být penalizovány podle stupně jejich závažnosti.

Vylučující vady

  • pes bázlivý nebo agresivní
  • předkus, podkus; křivé řady řezáků
  • chybění jednoho ze zubů; absence dvou premolárů P1 je tolerována
  • velmi světlé oči, oči různě zbarvené (skvrnité), každé oko v jiné barvě; entropium, ektropium
  • zatočený ocas; ocas nesený nad hřbetní linií anebo zakřivený do strany
  • zbarvení jiné, než je výše uvedeno
  • každý jiný bílý znak než ten, který je povolen
  • výška mimo hranice, stanovené standardem

Všichni psi, na kterých bude patrná porucha psychiky nebo chování, budou vyloučeni.

Poznámka: Všichni psi musí mít obě normálně vyvinutá varlata kompletně sestouplá v šourku.

Zdroj: www.cmku.cz

 

útulek pro psy

Útulky pro psy

Zaběhl se pes? Chcete dát nový domov psovi z útulku? Využijte náš seznam.

Psí útulky

Sledujte nás

Jsme na Facebooku i Instagramu

Přidejte se k nám a získejte výhody.

útulek pro psy

Veterinární ordinace

Spravujeme pro vás online katalog ordinací.

Najít ordinaci v okolí

Nejlevnější krmivo pro psy?

Srovnáváme ceny krmiva všech značek.

Krmivo pro psy

Pin It on Pinterest