Plemena psů - Basset
F.C.I. – Standard č. 163/05.03.1998/ F
ZEMĚ PŮVODU Velká Británie
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU 27.04.1989
KATEGORIE Psí plemena
VYUŽITÍ Honič
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina 6. Skupina – Honiči + barváři a příbuzná plemena
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce 1. Honiči
Pracovní zkouška Ano

 

Plemeno Basset hound vzniklo koncem 16. století ve Francii. Označení baset pochází z francouzského slova bas, což znamená nízký. Hlavní rysy baseta naznačují, že se toho plemeno vyvinulo z trpasličí mutace anglického barváře. Baset ​je vídán i zahradách anglické královny. Jedním z velkých propagátorů baseta byl populární detektiv Columbo, který ho jako mazlíčka v seriálu představil pod jménem Pes.

Chcete zde vystavit fotky vašeho pejska? Stačí nám je zaslat.

Basset hound – popis plemene

Basset hound je to nízkonohý honič, mající požadovanou hmotu (substanci), se správnými proporcemi. V rámci uchovnění je požadováno, aby měl dostatek volné kůže. Jedná se o houževnatého psa s vysokým loveckým nasazením, lovící pomocí nosu, obdařený smečkovým instinktem, mající hluboký a melodický hlas. Při lovu je schopen pracovat s velkou vytrvalostí. Jeho povaha je mírná, nikdy nesmí být bázlivý nebo agresivní. Hlava – nosní hřbet je téměř rovnoběžný s s horní linií mozkovny a není o moc delší než mozkovna.

Na čele a u očí se může vyskytovat menší množství vrásek. Každopádně musí být kůže na hlavě dostatečně volná, aby vytvářela velmi dobře patrné vrásky, pokud se natáhne dopředu anebo pokud má pes hlavu skloněnou k zemi. Mozkovna je klenutá do lomeného oblouku, týlní hrbol je výrazný a je středně široký v oblasti čela, hlava se postupně zužuje směrem k čenichu. Stop je mírně vyznačený, nos je obvykle celý černý s výjimkou jedinců světle zbarvených, u nich může být hnědá nebo játrová. Nozdry jsou velké a otevřené a nosní houba může být mírně předsazená před linii pysků. Čenichová partie je celkově je suchá a není nijak špičatá.

Pysky a čelisti basseta

Horní pysky překrývají výrazně spodní. Čelisti jsou silné a mají perfektní, pravidelný a kompletní nůžkový skus, což znamená, že horní řezáky jsou postaveny před spodní, přičemž s nimi mají těsný kontakt a jsou postaveny kolmo v čelistech. Oči mají tvar kosočtverce, nejsou ani vystouplé, ani zapadlé v očních důlcích, jsou tmavé, ale u světle zbarvených jedinců mohou být až středně hnědé. Mají klidný a vážný pohled. Spojivka vnitřního koutku je viditelná, nikoli však příliš. Oko světle zbarvené nebo žluté je hrubou vadou. Uši jsou nízko zavěšené, těsně pod linií očí. Jsou dlouhé, přesahují zřetelně konec nosu, nesmí být ovšem přehnaně dlouhé. Jsou úzké po celé svojí délce a jsou pěkně vývrtkovitě stočené. Jsou velmi pružné, jejich textura je jemná a hebká. Krk je svalnatý, správně klenutý a korektní délky, s výrazným lalokem, který ovšem nesmí být přehnaně velký.

Tvar trupu

Tělo je dlouhé a hluboké po celé svojí délce. Kohoutek a bedra jsou přibližně ve stejné výšce. Hřbet je široký a vodorovný. Od kohoutku ke kyčelním výstupkům není nadbytečně dlouhý. Bedra mohou být mírně klenutá. Hrudník při pohledu zepředu je hruď perfektně přizpůsobená zakřivení předních nohou. Sternum je výrazné, ale hrudník není ani úzký, ani příliš hluboký. Žebra jsou dobře klenutá a netvoří vystupující lem, směrem k zádi se rozšiřují. Ocas je správně nasazen, dosti dlouhý, silný u kořene, zeštíhlující směrem ke špičce, na spodní straně se vyskytuje poněkud hrubší srst. V akci je prut nesen vztyčený, tvoří ladný oblouk ve tvaru šavle, nesmí být nesený vesele nebo zatočený.

 

Postavení končetin

Hrudní končetiny jsou krátké, mohutné a mají silné kosti. Kůže tvoří řasy na zápěstním kloubu. Plece nejsou přetížené. Lopatka je správně šikmo uložená. Lokty nejsou ani vbočené, ani vybočené, jsou postaveny perfektně podle hrudníku. Předloktí ve své horní partii je mírně nakloněné dovnitř, ale ne tolik, aby bránilo volnému pohybu nohou či aby došlo k tomu, že se končetiny dotýkají, ať už v postoji, nebo v pohybu. Zápěstní klouby jsou viditelné vyboulení je velmi hrubou vadou. Pánevní končetiny jsou mocně osvalené a dobře pohyblivé, tvar zádi při pohledu zezadu budí téměř dojem koule.

Kůže může tvořit řasy mezi hleznem a tlapkou a zezadu může volná kůže tvoří na hlezenním kloubu viditelnou kapsu. Koleno má správně zaúhlené. Hlezna jsou nízko u země a jsou postavena pod tělem, nejsou ani vbočená, ani vybočená, jsou postavená v ose těla, když pes stojí v přirozeném postoji. Tlapky jsou masivní, se silnými klouby a polštářky. Přední tlapky mohou být postavené rovně anebo mírně vytočené směrem ven, v každém případě však musí být postoj perfektně vyvážený, váha musí být stejnoměrně rozložena na prsty a polštářky, takže tlapka zanechává stopu velkého psa, žádní část nekrytá polštářky nesmí být v kontaktu se zemí. Na pohyb je kladen velký důraz. Akce je uvolněná a pravidelná, přední nohy mají prostorný krok a zadní dávají mohutné impulsy, pohyb předních i zadních nohou je v přímé ose. Nesmí být strnulost v pohybu kolen a hlezen. Nikdy nesmí vléci prsty po zemi.

Osrstění plemene

Srst je hladká, krátká a přiléhavá, nikoli příliš jemná. Všechny linie mají jasné obrysy, bez praporců. Dlouhá srst, měkká srst s praporci jsou hrubé vady. Její zbarvení je zpravidla tříbarevné (černá, pálená a bílá); dvoubarevné (citronová a bílá). Ale všechny barevné varianty, obvyklé u honičů jsou přípustné.

Výška plemene

Kohoutková výška u plemene basset hound se pohybuje mezi 33 – 38 cm (13 – 15 palců). Za chyby jsou považovány všechny odchylky od znění tohoto standardu musí být považovány za chyby a musí být penalizovány podle stupně jejich závažnosti a jejich vlivu na zdraví a blahobyt psa.

Všichni jedinci, na kterých bude patrná porucha psychiky nebo chování, budou vyloučeni.

Poznámka: Všichni psi musí mít obě normálně vyvinutá varlata kompletně sestouplá v šourku.

Zdroj: www.cmku.cz
útulek pro psy

Útulky pro psy

Zaběhl se pes? Chcete dát nový domov psovi z útulku? Využijte náš seznam.

Psí útulky

Sledujte nás

Jsme na Facebooku i Instagramu

Přidejte se k nám a získejte výhody.

útulek pro psy

Veterinární ordinace

Spravujeme pro vás online katalog ordinací.

Najít ordinaci v okolí

Nejlevnější krmivo pro psy?

Srovnáváme ceny krmiva všech značek.

Krmivo pro psy

Pin It on Pinterest