F.C.I. – Standard | č. 284 / 12.03.1999 / GB |
ZEMĚ PŮVODU | Finsko |
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU | 12.03.1999 |
KATEGORIE | Psí plemena |
VYUŽITÍ | Ovčácký pes pro pasení sobů |
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina | 5. Skupina – Špicové a primitivní plemena |
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce | 3. Severští hlídací a pastevečtí psi |
Pracovní zkouška | Ne |
Po staletí užívali Laponci psy stejného typu jako je laponský ovčák jako ovčácké psy pro pasení sobů. Psi byli zapisováni do plemenné knihy od 50. let 20. století. V té době byli finský laponský pes (lapinkoira) a laponský ovčák (lapinporokoira) považováni za jedno psí plemeno. Jako samostatné plemeno byl vydělen 10.12.1966, protože bylo uznáno, že se jedná o dvě rozdílná ovčácká plemena.
Chcete zde vystavit fotky vašeho pejska? Stačí nám je zaslat.
Laponský ovčák – popis plemene
Laponský ovčák je ovčácký špic střední velikosti, viditelně delší, než je jeho kohoutková výška. Kostra i svaly jsou silné. Pes je dobře osvalený, ale přesto nesmí působit těžkým dojmem. Pohlavní rozdíly musí být patrné. Srst je přizpůsobena severskému klimatu. Délka těla je zhruba o 10 % větší než kohoutková výška. Hloubka těla je polovinou kohoutkové výšky. Povahou je to učenlivý, klidný, přátelský, energický a oddaný. Při práci bez váhání štěká. Hlava je protáhlá, tlama je o trochu kratší než lebka. Lebka je jen mírně konvexní. Čelní vráska je vyznačena a nadočnicové oblouky jsou jasně patrné. Stop je mírně šikmý, nosní houba je nejlépe černá, ale harmonizující s barvou srsti. Nosní hřbet je rovný.
Při pohledu shora i ze strany se tlama postupně zužuje k nosu. Pysky jsou těsně přiléhající, čelisti a zuby jsou silné. Nůžkový skus. Normální zubní vzorec. Líce mají jařmové oblouky jsou jasně vyznačené. Oči jsou nejlépe tmavé, ale harmonizující s barvou srsti. Živé a posazené poměrně daleko od sebe. Oválného tvaru. Výraz je horlivý, u fen také oddaný. Uši jsou vztyčené, středně dlouhé, široce nasazené, v místě nasazení poměrně široké. Vnitřek ucha je pokryt bohatou srstí, především v bázi. Krk je silný a středně dlouhý, harmonicky přecházející v plece. Bez laloku.
Tvar trupu
Kohoutek je vyznačený, hřbet je silný a osvalený. Bedra jsou krátká a osvalená. Záď je poměrně dlouhá a trochu spáditá. Hrudník je hluboký, dlouhý a prostorný, ne příliš široký. Žebra jsou klenutá, spodní linie a břicho jen mírně vtažené. Ocas je střední délky, nízko nasazený a pokrytý bohatou srstí. V klidu je ocas svěšený; v pohybu je nesen ve volném oblouku, ale neměl by být nesen nad hřbetní linií. V afektu může být také stočený do kroužku.
Postavení končetin
Hrudní končetiny jsou mohutné, spojené s trupem silnými svaly, ale dovolující volný pohyb. Svalnaté a dobře zaúhlené. Při pohledu zpředu rovné a rovnoběžné. Rameno je šikmé a osvalené, loket se nevytáčí ani dovnitř ani ven, přiléhá k tělu, směřuje přímo vzad. Předloktí je vertikální, zápěstí šlachovité a ohebné. Nadprstí je při pohledu ze strany mírně šikmé, dovolující pružný pohyb. Přední tlapky jsou poměrně oválné, ze všech stran i zespoda pokryté hustou srstí. Prsty jsou dobře klenuté, polštářky pružné a silné. Přední končetiny jsou dobře zaúhlené, při pohledu zezadu rovné a rovnoběžné.
Stehna jsou poměrně dlouhá a široká, s dobře vyvinutým osvalením. Koleno směřuje dopředu, zaúhlení je jasně vyznačené. Hlezenní kloub je poměrně nízko posazený, zaúhlení je jasně vyznačené. Nadprstí je poměrně krátké, vertikální a paralelní. Zadní tlapky jsou stejné jako přední tlapky, nejlépe bez paspárků. Pohyb je volný, pružný, očividně bez námahy a bezvadný. Klus je neúnavný. V rychlém klusu mají tlapky končetin tendenci být kladeny do jedné linie (single-tracking). Kůže je po celém těle těsně přiléhající, bez vrásek.
Osrstění plemene
Krycí srst je střední délky nebo dlouhá, rovná, poměrně odstávající od těla a hrubá. Podsada je jemná a hustá. Srst je většinou bohatší a delší na krku, hrudníku a na zadní straně stehen. Barva srsti je černá v různých odstínech, včetně šedavé nebo tmavě hnědé, se znaky světlejšího odstínu, než je základní barva, šedavými nebo hnědavými, které jsou často na hlavě, spodní části těla a končetinách. Bílé znaky na krku, hrudníku a končetinách jsou povolené. Podsada je černá, šedavá nebo hnědavá.
Kohoutková výška
Výška psa v kohoutku je 51 cm, u fen 46 cm s tolerancí ±3 cm.
VADY
jakákoliv odchylka od výše uvedených znaků má být považována za vadu a vážnost, s níž je vada posuzována, má být v přímém poměru k jejímu stupni.
- psi postrádající samčí typ a feny postrádající samičí typ.
- velmi světlé oči u černě osrstěných jedinců.
- uši s ochablými špičkami (klopené)
- ocas zatočený nebo nesený nad hřbetem.
- jemná, vlnitá nebo ploše přiléhající srst.
- chybějící podsada.
VYLUČUJÍCÍ VADY
- agresivita nebo přílišná plachost.
- podkus nebo předkus.
- zavěšené uši.
Psi, kteří zjevně vykazují fyzické nebo povahové abnormality, musí být diskvalifikováni.
Poznámka: Psi (samci) musí mít dvě zjevně normálně vyvinutá varlata, plně sestouplá v šourku.
Zdroj: www.cmku.cz
Útulky pro psy
Zaběhl se pes? Chcete dát nový domov psovi z útulku? Využijte náš seznam.
Nejlevnější krmivo pro psy?
Srovnáváme ceny krmiva všech značek.
Veterinární ordinace
Spravujeme pro vás online katalog ordinací.
Sledujte nás
Jsme na Facebooku i Instagramu
Přidejte se k nám a získejte výhody.