plemena psů - Kanárský Podenco
F.C.I. – Standard č. 329 / 03.11.1999 / GB
ZEMĚ PŮVODU Španělsko
KATEGORIE Psí plemena
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU 24.06.1987
VYUŽITÍ lov
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina 5. Skupina – Špicové a primitivní plemena
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce 7. Primitivní typy k loveckému upotřebení
Pracovní zkouška Ne

 

Kanárský Podenco je užíván pro lov králíků, a k tomuto účelu je výborně přizpůsoben lovu v členitém terénu za použití svého obdivuhodného čichu, zraku a sluchu. Snadno snáší vysoké teploty a je schopen lovit od rozbřesku do soumraku. Díky svému čichu a sluchu může nalézt králíky i na dně úzkých strží, v puklinách ve zdech, v kamenných snosech na okraji obdělávaných polí, ve škvírách mezi lávovými proudy a v trnitých keřích. Obdivuhodná doba existence plemene je bezpochyby důsledkem jeho loveckých schopností.

Chcete zde vystavit fotky vašeho pejska? Stačí nám je zaslat.

Kanárský Podenco – popis plemene

Na Kanárských ostrovech, odkud toto psí plemeno pochází, je známo pod názvem Podenco Canario. Často se s ním setkáváme na všech ostrovech, především na největších, Gran Canarii a Tenerife. Kanárský podengo je plemeno egyptského původu, které bylo na Kanárské ostrovy pravděpodobně dováženo Féničany, Řeky, Kartaginci i samotnými Egypťany. Je to jedno z nejstarších existujících plemen, což dokazují nálezy mnoha vyobrazení (rytin, soch, basreliéfů) v hrobkách faraonů a nálezy vystavené v Louvru či Britském muzeu. Toto plemeno je zřejmě staré asi sedm tisíc let.

Je to pes střední velikosti, s tělesnou stavbou delších linií, štíhlý, lehký a velmi odolný. Kostra je dobře vyvinutá. Kvůli absenci tukové vrstvy je viditelný hrudní koš, páteř a kyčelní kosti. Osvalení je velice vyvinuté, suché, svalové stahy jsou pod kůží viditelné. Délka těla je mírně větší než výška. Hrudník je dobře vyvinutý, ale nedosahuje až k loktům. Tlama je delší než mozkovna. Povahou je to odvážný, chladnokrevný, aktivní, s enthusiastickou dynamičností. Impozantní, ale nikoliv agresivní. Oddán svému pánovi, se stoickým klidem zvládá i nejnáročnější dny bez známky únavy.

Hlava má tvar protaženého komolého kužele, je v dobrém poměru k trupu, střední délky 21 až 22 cm. Osy lebky a obličejové části (kraniální-faciální) jsou rovnoběžné. Lebka je delší než šířka. Je plochá, s výrazným týlním hrbolkem. Stop je sotva patrný. Nosní houba je velká, masové barvy v souladu s barvou srsti. Nozdry jsou středně otevřené. Tlama je dlouhá a výrazná, tvaru komolého kužele, více či méně tmavě masové barvy v souladu s barvou srsti. Pysky jsou jemné, dobře přiléhající, jejich barva je v souladu s barvou nosní houby.

Zuby mají nůžkový pravidelný skus a dobře vyvinutý chrup. Oči jsou šikmo posazené, malé, mandlového tvaru. Více či méně tmavě jantarové barvy, intenzita barvy záleží na barvě srsti. Výraz je inteligentní a ušlechtilý. Uši jsou poměrně velké, v afektu vztyčené a mírně divergující. V klidu směřují dozadu. V bázi jsou široké, na konci špičaté. Krk je dobře osvalený, rovný, s hladkou kůží, bez laloku, ohebný a zaoblený.

Tvar trupu

Hřbet je silný, osvalení dobře vyvinuté, přizpůsoben pro běh a nároky lovu. Bedra jsou maličko protažená, kostra zádi je poměrně silná, lépe viditelná u velmi štíhlých jedinců nebo v plné lovecké sezóně. Hrudní kost nevystupuje. Hrudník je dobře vyvinutý, ale nespadá až do úrovně loktů. Hrudní koš je oválný. Obvod hrudního koše přesahuje kohoutkovou výšku o 5 až 8 cm. Spodní linie břicha je vtažená, ale nikoliv jako u chrta nebo u galga. Slabiny dobře vyznačené. Ocas je poměrně nízko nasazený, v prodloužení zádě. Kulatý. Dosahuje jen maličko pod hlezno. Svěšený nebo zvednutý, srpovitého tvaru. Na špičce, která je obvykle bílá, maličko zúžený. Nikdy není zatočený. V pohybu je nežádoucí, když je ocas nesen příliš vysoko.

Postavení končetin

Hrudní končetiny jsou zcela vertikální, rovné a paralelní. Jemná, ale pevná struktura kostry. Kočičí tlapky, obvykle lehce vytočené do stran. Polštářky pevné, mírně oválné. Zaúhlení skapulo-humerální úhel (úhel mezi lopatkou a kostí nadloktí): zhruba 110°. Humerálně-radiální úhel (úhel v lokti) je zhruba 140°. Pánevní končetiny jsou dobře vertikální, rovné, robustní. Osvalení dobře vyvinuté, hlezno poměrně vysoko (asi 18 cm nad zemí), kočičí tlapky zcela rovně postavené, polštářky pevné a oválné. Bez paspárků. Zaúhlení koxálně-femorální úhel: zhruba 110°. Femorálně-tibiální úhel (v koleni) je zhruba 120°.

Úhel v hleznu je zhruba 130°. Klus musí být svižný, prostorný a velmi lehký. Kůže je pevná, dobře přiléhající k tělu, bez záhybů.

 

Osrstění plemene Kanárský Podenco

Srst je hladká, krátká a hustá. Její barva je nejlépe červená a bílá, červená může být více či méně intenzivní, od oranžové k tmavě červené (mahagonové). Všechny kombinace těchto barev.

Kohoutková výška

Výška psa v kohoutku je od 55 do 64 cm, u feny od 53 do 60 cm. Vzhledem k přizpůsobení rozdílným typům terénů, kde psi žijí a loví, se mohou tyto průměrné výšky lišit. Je tedy možno akceptovat odchylky 2 cm nad maximální uvedenou výšku a 2 cm pod minimální uvedenou výšku, pokud jedinec odpovídá archetypu plemene.

VADY

jakákoliv odchylka od výše uvedených znaků má být považována za vadu a vážnost, s níž je vada posuzována, má být v přímém poměru k jejímu stupni.

ZÁVAŽNÉ VADY

 • příliš široká hlava.
 • příliš vyznačený stop.
 • visící pysky.
 • absence premolárů (třenových zubů).
 •  
 • příliš divergující uši.
 • plochý hrudník.
 • vystupující hrudní kost.
 • zatočený ocas.
 • příliš nízko položená hlezna; kravský postoj.
 • křížení hrudních a pánevních končetin v chodu.
 • agresivní chování.

Poznámka: Psi (samci) musí mít dvě zjevně normálně vyvinutá varlata, plně sestouplá v šourku.

Zdroj: www.cmku.cz

 

útulek pro psy

Útulky pro psy

Zaběhl se pes? Chcete dát nový domov psovi z útulku? Využijte náš seznam.

Psí útulky

Sledujte nás

Jsme na Facebooku i Instagramu

Přidejte se k nám a získejte výhody.

útulek pro psy

Veterinární ordinace

Spravujeme pro vás online katalog ordinací.

Najít ordinaci v okolí

Nejlevnější krmivo pro psy?

Srovnáváme ceny krmiva všech značek.

Krmivo pro psy

Pin It on Pinterest