plemena psů - West Highland White teriér
F.C.I. – Standard č. 85 / 20.01.1998
ZEMĚ PŮVODU Velká Británie
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU 24.06.1987
KATEGORIE Psí plemena
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina 3. Skupina – Teriéři
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce 2. Nízkonozí teriéři
Pracovní zkouška Ne

West highland white teriér patří mezi tzv. norníky. Toto psí plemeno pochází z West Highland ve Skotsku a jeho šlechtění začalo v 19. století. Westík, jak se mu lidově říká, je čistě bílý, energický a velmi tvrdohlavý.

 

Chcete zde vystavit fotky vašeho pejska? Stačí nám je zaslat.

West Highland White teriér – popis plemene

West Highland White teriér je pes silné stavby těla, s hlubokým hrudníkem a žebry sahajícími daleko dozadu; rovný hřbet, přední a zadní fronta plná síly, na svalnatých nohách; v náležité míře vykazuje znamenité spojení síly a aktivity. Je to malý, aktivní, hravý, houževnatý pes se značným sebevědomím a uličnickým výrazem. Ostražitý, čilý, odvážný a sebejistý, avšak přátelský. Vzdálenost od týlu k očím je mírně větší než délka mordy. Hlava je bohatě osrstěná a je nesená v pravém nebo menším úhlu k ose krku. Hlava nemá být nesena vysunutá vpřed.

Lebka je mírně klenutá, čelní partie mají od jednoho kraje k druhému hladké obrysy. Od nasazení uší k očím se nepatrně zužuje. Výrazný stop, tvořený bezprostředně nad očima silnými nadočnicovými oblouky, které přes oči mírně přečnívají a mezi očima vykazují slabou prohlubeň. Nos je černý, poměrně velký nos, který se zbývající částí mordy tvoří hladký obrys. Nos nevyčnívá dopředu. Morda se od očí směrem k čenichu postupně zužuje. Morda není pod očima vpadlá, ani příkře spadající, nýbrž je dobře vyplněná.

Zuby má silné a rovné čelisti. Mezi špičáky jsou natolik široké, aby byl vyjádřen požadovaný uličnický výraz. Zuby jsou v poměru k velikosti psa velké, s pravidelným nůžkovým skusem, to znamená, že horní zuby těsně překrývají spodní zuby a jsou kolmo vsazené do čelistí. Oči jsou posazené daleko od sebe, středně velké, nejsou vypouklé. Oči jsou, pokud možno co nejtmavší, mírně zapadlé, s bystrým a inteligentním výrazem a zpod hustého obočí působí pronikavým pohledem. Světlé oči jsou vysoce nežádoucí.

Uši jsou malé, vztyčené a pevně nesené, zakončené výraznou špičkou. Nejsou nasazené ani příliš daleko od sebe, ani příliš blízko. Srst na uších je krátká a hladká (sametová) a neměla by se stříhat. Na špičkách uší nesmějí být střapečky srsti. Kulaté, široké, velké nebo tlusté uši nebo srstí příliš porostlé uši jsou nanejvýš nežádoucí. Krk je ostatečně dlouhý, aby umožnil požadované nasazení hlavy; svalnatý, postupně se rozšiřující k základně a plynule přecházející do hezky šikmých ramen.

Tvar trupu

Tělo je kompaktní, hřbet rovný, bedra široká a silná. Hrudník je hluboký, žebra v horní polovině dobře klenutá, z boku působící dosti plochým dojmem. Zadní žebra značně hluboká; odstup mezi posledním žebrem a pánevní končetinou je tak krátký, jak jen vyžaduje volnost pohybu. Ocas je dlouhý 12,5 až 15 cm, pokrytý drsnou, ne však přerostlou srstí (bez vlajky). Ocas je pokud možno co nejrovnější, nesený čile, nikoliv však vesele, či přetočený nad hřbet. Dlouhý ocas je nežádoucí a neměl by být v žádném případě kupírován.

 

Postavení končetin

Hrudní končetiny – nohy krátké, svalnaté a rovné, hustě pokryté krátkou hrubou srstí. Ramena jsou umístěná šikmo vzad. Lopatky jsou široké a přiléhají těsně ke stěně hrudního koše. Ramenní kloub je umístěn vpřed. Lokty těsně přiléhají a umožňují volný pohyb hrudních končetin, souměrný s osou těla. Pánevní končetiny jsou silné, svalnaté a přes záď široké. Nohy jsou krátké, svalnaté a šlachovité. Stehna jsou velmi svalnatá stehna nestojí příliš daleko od sebe. Hlezna jsou dobře zaúhlená a posazená pod tělem tak, aby byla v postoji i v pohybu poměrně blízko u sebe. Strmá nebo slabá hlezna jsou nanejvýš nežádoucí.

Přední tlapky jsou větší než zadní; okrouhlé, přiměřeně velké, silné, s tlustými polštářky, pokryté krátkou drsnou srstí. Zadní tlapky jsou menší a mají tlusté polštářky. Povrch polštářků a všechny drápy mají být nejlépe černé. Pohyb je volný, přímý a celkově lehký pohyb. Hrudní končetiny volně vybíhají vpřed z ramen. Pohyb pánevních končetin je volný a silný, končetiny se pohybují blízko u sebe. Kolenní klouby a hlezna jsou velmi pružná, hlezna jsou zatahována pod tělo a dávají tak končetinám řádný posun. Strmý, škrobený pohyb pánevních končetin a kravská hlezna jsou vysoce nežádoucí.

Osrstění plemene

Srst je dvojí. Krycí srst je tvořena z drsné srsti, zhruba 5 cm dlouhé, bez jakéhokoli zvlnění. Podsada, která připomíná kožešinu, je krátká, měkká a přiléhavá. Otevřená srst je nanejvýš nežádoucí. Barva vždy bílá.

Výška psa v kohoutku

Kohoutková výška psa je přibližně 28 cm. Každou odchylku od výše uvedených požadavků je třeba považovat za vadu a míra závažnosti, s jakou by se mělo na tuto vadu pohlížet, by měla být přímo úměrná stupni odchylky.

Psi by měli vykazovat dvě zřetelně normální varlata, plně sestouplá v šourku.

Zdroj: www.cmku.cz

Pin It on Pinterest