plemena psů velšteriér
F.C.I. – Standard č. 78 / 19.05.2009/ F
ZEMĚ PŮVODU Velká Británie
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU 26.03.2009
KATEGORIE Psí plemena
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina 3. Skupina – Teriéři
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce 1. Vysokonozí teriéři
Pracovní zkouška Ne

 

Velšteriér je středně velké psí plemeno, pocházející z Walesu. Plemeno je podobné Erdelteriérovi, ale nemá s ním moc společného. Velšteriér byl používán k lovu lišek a jezevců.

Chcete zde vystavit fotky vašeho pejska? Stačí nám je zaslat.

Velšteriér – popis plemene

Velšteriér je mrštný, přizpůsobený k práci, vyvážených tělesných proporcí, kompaktní. Povahou je to oddaný, poslušný a dobře ovladatelný. Od přírody je veselý a plný života; málokdy bázlivý. Neustále v pohybu, odvážný, ale absolutně neagresivní, ačkoli je kdykoli připraven si v případě potřeby uhájit své. Mozkovna je plochá, mezi ušima středně široká. Stop je nepříliš výrazný, nosní houba černá.

Čenichová partie je od stopu ke špičce nosu středně dlouhá, čelisti jsou mohutné, výrazně řezané, dosti hluboké a schopné tvrdého stisku; silné, s dokonalým pravidelným nůžkovým skusem, to znamená, že horní řezáky těsně překrývají dolní a jsou kolmo vsazené do čelistí. Oči jsou malé, dobře uložené v očních důlcích, tmavé; jejich výraz svědčí o temperamentu. Kulaté, vystouplé oko je vada. Uši jsou ve tvaru písmene V malé kůže není příliš tenká; nasazené dost vysoko, překlopené vpřed a přiléhající k lícím. Krk je středně dlouhý a středně silný, mírně klenutý a ladně vsazený do plecí.

Tvar trupu

Hřbet je krátký, bedra jsou silná, hrudník dobré hloubky a středně široký. Žebra dosahují hodně dozadu. Ocas bylo dříve obvyklé ocas kupírovat. Kupírovaný ocas je dobře nasazený. Nesený vztyčený, ne však zatočený nad hřbet. Nekupírovaný ocas dobře nasazený. Nesený vztyčený, ne však zatočený nad hřbet. Harmonicky doplňuje zbytek těla.

 

Postavení končetin

Hrudní končetiny – Běhy jsou rovné a svalnaté, mají dobrou kostru. Lopatky jsou dlouhé, šikmo uložené, se správným sklonem vzad. Nadprstí jsou kolmá a silná. Pánevní končetiny jsou silné, stehna svalnatá, správné délky. Hlezna jsou sobře zaúhlená, nízko uložená, s dobrou kostrou. Tlapy jsou malé, okrouhlé, kočičí. Hrudní a pánevní končetiny se pohybují v ose přímo vpřed a rovnoběžně. Lokty se pohybují v ose těla, pohybují se lehce po stranách hrudníku. Kolenní klouby se nevytáčí ven, ani nevtáčí dovnitř.

Osrstění plemene

Srst je drátovitá, tvrdá, těsně přiléhající a bohatá. Absence podsady je chybou. Přednost se dává černé s pálením nebo tmavě šedé s pálením, bez černé kresby na prstech. Černé zbarvení pod hlezny je vysoce nežádoucí.

Výška psa v kohoutku

Kohoutková výška psa nepřekračuje 39 cm. Hmotnost je 9 – 9,5 kg. Všechny odchylky od výše uvedeného standardu musí být považovány za vady a musí být penalizovány podle stupně jejich závažnosti a jejich vlivu na celkový zdravotní stav a pohodu psa.

Diskvalifikován musí být každý pes, u kterého se zřetelně projevují fyzické abnormality nebo poruchy chování.

Poznámka: Psi musí mít obě normálně vyvinutá varlata kompletně sestouplá v šourku.

Zdroj: www.cmku.cz
útulek pro psy

Útulky pro psy

Zaběhl se pes? Chcete dát nový domov psovi z útulku? Využijte náš seznam.

Psí útulky

Sledujte nás

Jsme na Facebooku i Instagramu

Přidejte se k nám a získejte výhody.

útulek pro psy

Veterinární ordinace

Spravujeme pro vás online katalog ordinací.

Najít ordinaci v okolí

Nejlevnější krmivo pro psy?

Srovnáváme ceny krmiva všech značek.

Krmivo pro psy

Pin It on Pinterest