plemena psů - Skye teriér
F.C.I. – Standard č. 75 / 20.01.1998
ZEMĚ PŮVODU Velká Británie
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU 24.06.1987
KATEGORIE Psí plemena
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina 3. Skupina – Teriéři
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce 2. Nízkonozí teriéři
Pracovní zkouška Ne

 

Skye teriér je skotské psí plemeno, které má dochované záznamy již z 18. století. Plemeno vzniklo na ostrově Skye a podle tohoto ostrova získalo i své jméno. Původním využitím plemene byl lov hlodavců. Dnes je to spíše společník.

 

Chcete zde vystavit fotky vašeho pejska? Stačí nám je zaslat.

Skye teriér – popis plemene

Skye teriér je dlouhý, nízký, bohatě osrstěný, délka těla je dvojnásobkem jeho výšky. Pohybuje se zdánlivě lehkou chůzí, má silné končetiny, tělo a čelisti. Povahou je elegantní a důstojný. „Pes jednoho pána“, nedůvěřivý vůči cizím osobám, nikdy zlomyslný. Hlava je dlouhá a mocná, síla však není za cenu extrémní délky. Lebka má v zadní části mírně široká, postupně se zužuje do silné mordy. Stop je mírný, nos černý, morda silná. Čelisti jsou silné a rovné s dokonalým pravidelným nůžkovým skusem, to znamená, že horní zuby těsně překrývají spodní zuby a jsou kolmo vsazené do čelistí.

Oči jsou hnědé, přednostně tmavě hnědé, středně veliké, blízko posazené, výrazné. Uši jsou vztyčené nebo klopené. Vztyčené uši jsou půvabně osrstěné, nejsou velké, jsou vzpřímené na vnějších hranách a na vnitřní straně se směrem od špičky k lebce šikmo svažují k sobě. Klopené uši jsou větší, rovně visící, vpředu ploše ležící a přilehlé. Krk je dlouhý s mírně klenutou šíjí.

Tvar trupu

Tělo je dlouhé a nízké. Boky se vzhledem k rovně spadající srsti jeví zploštělé. Hřbet je rovný, bedra krátká, hluboký hrudník, žebra oválná, hluboká a dlouhá. Když je ocas svěšený, visí horní část dolů a dolní polovina je v křivce prohnutá vzad. Při zdvižení tvoří prodloužení hřbetu, nezvedá se výše, ani se nestáčí. Ocas je elegantně osrstěn.

 

Postavení končetin

Hrudní končetiny  – nohy krátké a svalnaté, ramena široká a přiléhající k tělu. Pánevní končetiny jsou silné, plné, dobře vyvinuté a správně zaúhlené. Nohy jsou krátké, svalnaté a při pohledu zezadu rovné, bez paspárků. Přední tlapky jsou větší než zadní a směřují přímo dopředu. Tlusté polštářky, silné drápy. 

Při pohybu se nohy posunují přímo vpřed. V kroku tvoří hrudní končetiny pokračování přímé linie přední fronty, tlapy jsou od sebe vzdáleny stejně daleko jako lokty. Hlavní hnací síla vychází z pánevních končetin, které se pohybují přímo vpřed. Hrudní končetiny se pohybují náležitě dopředu, aniž by se příliš zvedaly. Celkový pohyb je volný, aktivní a lehký, působí více či méně plynulým dojmem.

Osrstění plemene

Srst je dvojí. Podsada je krátká, přilehlá, měkká a „vlněná“. Krycí srst dlouhá, tvrdá, rovná, hladká, bez zvlnění. Srst na hlavě je kratší a jemnější, přes čelo a oči tvoří závoj. Splývá s bočním osrstěním a rámuje uši tak, že je patrný jejich tvar. Barva černá, tmavě nebo světle šedá, plavá, krémová – všechna zbarvení s černými konečky. Každá jednotlivá barva může mít odstíny téže barvy a světlejší podsadu, pokud jsou nos a uši černé. Malá bílá skvrna na hrudi je přípustná.

Výška psa v kohoutku

Kohoutková výška psa je 25 – 26 cm, délka od špičky nosu ke špičce ocasu 103 cm. Feny jsou poněkud menší ve stejných proporcích.

Každou odchylku od výše uvedených požadavků je třeba považovat za vadu a míra závažnosti, s jakou by se mělo na tuto vadu pohlížet, by měla být přímo úměrná stupni odchylky.

Poznámka: Psi by měli vykazovat dvě zřetelně normální varlata, plně sestouplá v šourku.

Zdroj: www.cmku.cz
 
útulek pro psy

Útulky pro psy

Zaběhl se pes? Chcete dát nový domov psovi z útulku? Využijte náš seznam.

Psí útulky

Sledujte nás

Jsme na Facebooku i Instagramu

Přidejte se k nám a získejte výhody.

útulek pro psy

Veterinární ordinace

Spravujeme pro vás online katalog ordinací.

Najít ordinaci v okolí

Nejlevnější krmivo pro psy?

Srovnáváme ceny krmiva všech značek.

Krmivo pro psy

Pin It on Pinterest