plemena psů - skotský teriér
F.C.I. – Standard č. 73 / 02.02.1998
ZEMĚ PŮVODU Velká Británie
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU 24.06.1987
KATEGORIE Psí plemena
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina 3. Skupina – Teriéři
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce 2. Nízkonozí teriéři
Pracovní zkouška Ne

 

Skotský teriér je krátkonohé psí plemeno, které pochází ze Skotska, kde cíleným křížením vzniklo plemeno s hustou a odolnou srstí. Plemeno bylo určeno pro práci v podzemí – norování, ale přílišným šlechtěním došlo k rozšíření hrudníku, které norování znemožnilo.

Chcete zde vystavit fotky vašeho pejska? Stačí nám je zaslat.

Skotský teriér – popis plemene

Skotský teriér je silně stavěný pes s velikostí vhodnou pro práci pod zemí; na krátkých nohou. Chová se ostražitě a působí dojmem velké síly a aktivity „v malém provedení“. Hlava se zdá být v poměru k velikosti psa dlouhá. Navzdory krátkým nohám je velmi hbitý a aktivní. Je to věrné a oddané psí plemeno. Důstojný, nezávislý a zdrženlivý, avšak odvážný a velmi inteligentní. Nebojácný, ale nikdy agresivní.

Hlava je dlouhá, avšak není v nepoměru k velikosti psa. Délka lebky umožňuje její náležitou šířku, avšak udržuje úzký, téměř plochý vzhled. Stop je mírný, avšak mezi lebkou a obličejovou částí přesně před očima výrazný. Nos je velký, z profilu se linie směřující od nosu k bradě jeví jako skloněná zpět dozadu. Morda je silně stavěná a celkově hluboká, lebka a morda jsou stejně dlouhé. Velké zuby s dokonalým pravidelným nůžkovým skusem, to znamená, že horní zuby těsně překrývají spodní zuby a jsou kolmo vsazené do čelistí.

Lícní kosti nevystupují, oči jsou mandlového tvaru, tmavě hnědé, posazené dosti daleko od sebe a hluboko pod obočím, s bystrým a inteligentním výrazem. Uši jsou elegantní, jemné, špičaté, vztyčené uši nasazené na vrcholu lebky, avšak ne příliš blízko u sebe. Velké, v místě nasazení široké uši jsou vysoce nežádoucí. Krk je svalnatý a středně dlouhý.

Tvar trupu

Tělo má hřbetní linii těla rovnou, hřbet je úměrně krátký a náležitě osvalený. Bedra jsou svalnatá a hluboká. Hrudník je dobře klenutá žebra se zplošťují do hlubokého hrudníku a jsou uložená řádně vzad. Pevná vazba žeber a pánevních končetin. Ocas je středně dlouhý, dodávající psovi vzhled celkové vyváženosti. U kořene silný, směrem ke špičce se zužuje. Nasazený tak, aby byl nesený vzhůru nebo mírně prohnutý.

 

Postavení končetin

Hrudní končetiny – hlava je nesená na středně dlouhém, svalnatém krku, který je dobře modelovaný a zasazený do šikmých ramen. Hrudník je dosti široký a spadá mezi přední nohy. Hruď je náležitě položená před rovnýma nohama se silnými kostmi. Lokty se nesmějí být vybočené, ani uložené pod tělem. Nadprstí je rovné. Pánevní končetiny – na velikost psa pozoruhodně silné (mocné), velké, široké hýždě. Stehna jsou hluboká, kolenní klouby jsou dobře zaúhlené. Hlezna jsou krátká, silná, nevybočená, ani nevbočená. Tlapky jsou přiměřeně velké, s řádnými polštářky, prsty náležitě klenuté a sevřené. Přední tlapky jsou mírně větší než zadní. Pohyb je plynulý a volný pohyb, vpředu i vzadu přímý, celkově vyrovnaný, s posunem vycházejícím z pánevních končetin.

Osrstění plemene

Srst je přilehlá dvojí srst: krátká, hustá a měkká podsada, tvrdá, hustá a drátovitá krycí srst, která spolu s podsadou vytváří ochranu odolnou proti vlivům počasí. Barva je černá, pšeničná nebo žíhaná jakéhokoli odstínu.

Kohoutková výška

Výška psa v kohoutku je 25,4 – 28 cm, hmotnost 8,6 – 10,4 kg. Každou odchylku od výše uvedených požadavků je třeba považovat za vadu a míra závažnosti, s jakou by se mělo na tuto vadu pohlížet, by měla být přímo úměrná stupni odchylky.

Poznámka: Psi by měli vykazovat dvě zřetelně normální varlata, plně sestouplá v šourku.

Zdroj: www.cmku.cz
útulek pro psy

Útulky pro psy

Zaběhl se pes? Chcete dát nový domov psovi z útulku? Využijte náš seznam.

Psí útulky

Sledujte nás

Jsme na Facebooku i Instagramu

Přidejte se k nám a získejte výhody.

útulek pro psy

Veterinární ordinace

Spravujeme pro vás online katalog ordinací.

Najít ordinaci v okolí

Nejlevnější krmivo pro psy?

Srovnáváme ceny krmiva všech značek.

Krmivo pro psy

Pin It on Pinterest