F.C.I. – Standard č. 74 / 19.05.2009 / F
ZEMĚ PŮVODU Velká Británie
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU 26.03.2009
KATEGORIE Psí plemena
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina 3. Skupina – Teriéři
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce 2. Nízkonozí teriéři
Pracovní zkouška Ne

 

Sealyham teriér je velšské psí plemeno. Toto malé plemeno s bílou vlnitou srstí bylo vyšlechtěno kapitánem Johnem Edwardesem v 19. století v hrabství Pembrokeshire.

Chcete zde vystavit fotky vašeho pejska? Stačí nám je zaslat.

Sealyham teriér – popis plemene

Sealyham teriér je uvolněně se pohybující, aktivní a vyvážený pes mohutné substance, malého tělesného rámce. Celkový formát je obdélníkový, nikoli kvadratický. Je to statný, temperamentní a plný chuti do práce. Bystrý a statečný, od přírody přátelský. Mozkovna je mírně klenutá a mezi ušima široká. Nosní houba je černá, čenichová partie má hranaté čelisti se silným stiskem, mohutné a dlouhé. Zuby jsou rovnoměrně rozložené a silné, špičáky do sebe řádně zapadají a vzhledem k velikosti psa jsou dlouhé. Čelisti jsou silné, s pravidelným nůžkovým skusem, to znamená, že horní zuby těsně překrývají zuby spodní a jsou kolmo vsazené do čelistí.

Lícní kosti nejsou vystouplé, oči jsou tmavé, správně uložené, kulaté, středně veliké. Tmavě pigmentované okraje očních víček jsou preferovány, nepigmentované jsou tolerovány. Uši jsou středně veliké, na špičce mírně zaoblené, nesené po stranách lící. Krk je správné délky, silný a svalnatý, korektně vsazený mezi šikmo uložené lopatky.

Tvar trupu

Trup je středně dlouhý a pružný. Hřbet je vodorovný, hrudník široký a hluboký, dobře uložený mezi hrudními končetinami. Žebra jsou dobře klenutá. Obvykle bylo zvykem ocas kupírovat. Kupírovaný ocas je středně dlouhý, silný s kulatou špičkou. Nasazen v prodloužení hřbetní linie a nesen vztyčený. Sedací hrboly vystupují až za linii nasazení ocasu. Nekupírovaný ocas je středně dlouhý ocas dokreslující celkovou harmonii vzhledu psa. Silný u kořene a zužující se ke špičce ocasu. Ideální je, pokud je nesen vztyčený, ale nesmí se přehnaně přetáčet nad hřbet. Nesmí být zatočený nebo stočený do spirály. Sedací hrboly vystupují až za linii nasazení ocasu.

Postavení končetin

Hrudní končetiny mají přední běhy krátké, silné a co nejrovnější, v souladu s náležitě hlubokým hrudníkem. Vrchol lopatky je v jedné ose s loktem. Loket je dobře přiléhající k hrudníku. Pánevní končetiny jsou vzhledem k velikosti psa pozoruhodně silné. Stehna jsou dlouhá a svalnatá, kolena dobře zaúhlená. Hlezna jsou silná, dobře zaúhlená a navzájem rovnoběžně postavená.

Tlapy jsou okrouhlé, kočičí, se silnými polštářky. Tlapky směřují přímo vpřed. Pohyb je živý a energický, s vydatným posunem.

Osrstění plemene

Srst je dlouhá, tvrdá a drátovitá krycí srst s podsadou odolnou proti vlivům počasí. Všechny odstíny bílé nebo bílá s citrónovými, hnědými, modrými či jezevčími znaky na hlavě a uších. Přítomnost příliš četného černého tečkování je vada.

Kohoutková výška psa

Výška psa v kohoutku by neměla přesahovat 31 cm. Hmotnost je u psů přibližně 9 kg, feny přibližně 8,2 kg. Hlavním měřítkem je vyváženost forem, typ a substance jsou zásadní kritéria.

Všechny odchylky od výše uvedeného musí být považovány za vady a musí být penalizovány podle stupně jejich závažnosti a jejich vlivu na celkový zdravotní stav a pohodu psa.

Diskvalifikován musí být každý pes, u kterého se zřetelně projevují fyzické abnormality nebo poruchy chování.

Poznámka

Všichni psi musí mít obě normálně vyvinutá varlata kompletně sestouplá v šourku.

Zdroj: www.cmku.cz

 

útulek pro psy

Útulky pro psy

Zaběhl se pes? Chcete dát nový domov psovi z útulku? Využijte náš seznam.

Psí útulky

Sledujte nás

Jsme na Facebooku i Instagramu

Přidejte se k nám a získejte výhody.

útulek pro psy

Veterinární ordinace

Spravujeme pro vás online katalog ordinací.

Najít ordinaci v okolí

Nejlevnější krmivo pro psy?

Srovnáváme ceny krmiva všech značek.

Krmivo pro psy

Pin It on Pinterest