F.C.I. – Standard | č. 339 / 19.05.2009/ F |
ZEMĚ PŮVODU | Velká Británie |
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU | 26.03.2009 |
KATEGORIE | Psí plemena |
VYUŽITÍ | Robustní a vytrvalý pracovní teriér, specializovaný na práci pod zemí. |
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina | 3. Skupina – Teriéři |
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce | 1. Vysokonozí teriéři |
Pracovní zkouška | Ano |
Parson Russel vyžaduje hodně aktivní život. Miluje například aportování a dog frisbee. Takové házení “talíře” ho pěkně utahá a váš pes bude spokojený. Zakladatel tohoto plemene Vikář John (Jack) Russell, se narodil v roce 1795 v Darmouthu v Devonu. Stal se duchovním a většinu svého života působil ve velké farnosti Swymbridge v Devonu. Jako zkušený jezdec a velký lovec se začal vášnivě věnovat chovu a selekci teriérů. V roce 1873 byl jedním ze zakladatelů Kennel Clubu. Zemřel v roce 1883 v úctyhodném věku 87 let. Svého prvního teriéra si pořídil při svých studiích na Oxfordské univerzitě. Jednalo se o bílou fenu s hrubou srstí a znaky na hlavě, která se velmi podobala dnešnímu standardu.
Jack Russell provedl celou řadu křížení mezi různými pracovními jednobarevnými či skvrnitými teriéry. Jeho záměrem bylo vždy zdokonalovat lovecké schopnosti, aniž by bral příliš velký ohled na jednotnost typu. Tato tradice křížení s jinými plemeny teriérů pokračovala i nadále. Došlo i ke křížení Russelů s jinými plemeny psů, avšak potomci neodpovídali původnímu typu. Vzhledem k tomuto neuspokojivému výsledku byly takové pokusy ukončeny.
Od konce druhé světové války si plemeno získávalo stále větší oblibu na evropském kontinentu, zejména u lovců a jezdců (rozuměj – lovců na koních! p.p.). Anglický Kennel Club toto plemeno uznal dne 22. ledna 1990 a vydal oficiální prozatímní standard pod názvem „Parson Jack Russell Terrier“. FCI jej pak jako plemeno přijala do svého prozatímního seznamu 2. července 1990.
Stávající název Parson Russell Terrier byl plemenu udělen britským Kennel Club v roce 1999. Plemeno bylo definitivně uznáno F.C.I. dne 4. června 2001.
Chcete zde vystavit fotky vašeho pejska? Stačí nám je zaslat.
Parson Russell teriér – popis plemene
Parson Russell teriér je pracovitý, aktivní a obratný pes, stavěný pro rychlost a vytrvalost. Celkové ztělesnění harmonie a pružnosti. Jizvy získané při práci jsou povoleny. Tělesná stavba je dobře vyvážená. Celková délka trupu poněkud přesahuje kohoutkovou výšku psa. Délka od nosu ke stopu je mírně kratší než délka od stopu k týlnímu hrbolu. Povahou je to v zásadě pracovní teriér se zvláštní schopností pracovat pod zemí (norovat) a lovit s honiči. Je odvážný a přátelský.
Mozkovna je plochá, středně široká, k očím se postupně zužuje. Stop je nevýrazný, nosní houba černá. Čelisti jsou silné a svalnaté. Zuby s dokonalým pravidelným a úplným nůžkovým skusem, to znamená, že horní zuby těsně překrývají dolní zuby a jsou kolmo vsazené do čelistí. Oči jsou mandlového tvaru, dosti hluboko vsazené, tmavé, s živým výrazem. Uši jsou malé, ve tvaru písmene V, překlápějí se směrem dopředu, nesené těsně u hlavy; Konec ucha musí dosahovat k očnímu koutku; ohyb ucha nemá být výše, než je vrchol mozkovny. Kůže boltce je střední tloušťky.
Krk má čisté linie, je svalnatý, dostatečně dlouhý, směrem k plecím se rovnoměrně zesiluje.
Tvar trupu
Parson Russell teriér má dobré proporce. Celková délka trupu poněkud přesahuje kohoutkovou výšku psa. Hřbet je silný a rovný, bedra mírně klenutá. Hrudník je nepříliš hluboký, nepřesahuje hloubkou úroveň loktů; průměrně velké ruce by jej měly za plecemi obepnout. Žebra nejsou příliš klenutá. Obvykle bývalo zvykem ocas kupírovat.
- Ocas kupírovaný – Délka je ve správném poměru s trupem a umožňuje dobré uchopení rukou. Je silný, rovný, středně vysoko nasazený, za pohybu nesen vzhůru vztyčený.
- Ocas nekupírovaný – Je středně dlouhý a co nejrovnější, doplňuje celkový vzhled psa, je silný u kořene a ke konci se zužující. Středně vysoko nasazený, za pohybu nesen vzhůru vztyčený.
Postavení končetin
Hrudní končetiny jsou silné, musí být rovné, klouby nejsou vtočené ani vytočené. Lopatky jsou dlouhé, šikmé, dobře uložené vzad, umožňující volný pohyb v kohoutku. Lokty přiléhají k tělu, volně se pohybují podle boků. Pánevní končetiny jsou silné, svalnaté, s dobrým úhlením. Kolena jsou dobře zaúhlená, hlezna nízko postavená. Zadní nadprstí je rovnoběžné, přinášející velký hybný moment.
Tlapy jsou kompaktní s pevnými polštářky, nejsou vtočené dovnitř ani vytočené ven. Pohyb je volný, správně koordinovaný; oba páry končetin se pohybují v ose. Kůže musí být silná a volná.
Osrstění plemene
Srst je přirozeně drsná, uzavřená a hustá, ať už je hladká nebo tvrdá. Břicho a spodek těla dobře osrstěné. Barva může být zcela bílá nebo převážně bílá s plavými, citrónovými či černými znaky nebo s jakoukoliv kombinací těchto barev, přednostně omezenými na hlavu a/nebo kořen ocasu.
Kohoutková výška
Výška psa v kohoutku je u psů 36 cm, u fen 33 cm s tolerancí +- 2 cm.
Všechny odchylky od výše uvedeného musí být považovány za vady a musí být penalizovány podle stupně jejich závažnosti a jejich vlivu na celkový zdravotní stav a pohodu psa.
Diskvalifikován musí být každý pes, u kterého se zřetelně projevují fyzické abnormality nebo poruchy chování.
Poznámka: Psi musí mít obě normálně vyvinutá varlata kompletně sestouplá v šourku.
Zdroj: www.cmku.cz
Útulky pro psy
Zaběhl se pes? Chcete dát nový domov psovi z útulku? Využijte náš seznam.
Sledujte nás
Jsme na Facebooku i Instagramu
Přidejte se k nám a získejte výhody.
Veterinární ordinace
Spravujeme pro vás online katalog ordinací.
Nejlevnější krmivo pro psy?
Srovnáváme ceny krmiva všech značek.