norwitch teriér
F.C.I. – Standard No 72 / 12. 1. 2009 / GB
ZEMĚ PŮVODU Velká Británie
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU 4.11.2008
KATEGORIE Psí plemena
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina 3. Skupina – Teriéři
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce 2. Nízkonozí teriéři
Pracovní zkouška Ne

 

Norwichský teriér je psí plemeno pocházející ze Spojeného království a bylo vyšlechtěno k lovu malých hlodavců. Norwich teriéři jsou oblíbení pro svoji přátelskou povahu.

Chcete zde vystavit fotky vašeho pejska? Stačí nám je zaslat.

Norwich teriér – popis plemene

Norwich teriér je malý, nízký, bystrý psík, kompaktní a silný, dobré substance a kostry. Jizvy získané v čestných bojích nemají být příliš penalizovány. Povahou je to jeden z nejmenších teriérů. Je roztomilý, není hašteřivý, je ohromně čilý, pevné konstituce a veselý a nebojácný.

Mozkovna je lehce okrouhlá, široká, dostatečné šířky mezi ušima. Stop je dobře vyznačen, čenich klínovitého tvaru a silný (délka čenichu je asi o jednu třetinu menší než je vzdálenost od týlu ke kořeni čenichu). Pysky jsou těsně přiléhající, čelisti dokonalé a silné. Zuby jsou poměrně velké a silné, s dokonalým pravidelným nůžkovým skusem, tzn. že řezáky horní čelisti těsně překrývají řezáky spodní čelisti a jsou kolmo zasazeny v čelisti. Oči jsou malé, oválného tvaru, tmavé, plné bystrého a ostražitého výrazu.

Uši jsou vztyčené, posazené široce na vrcholu lebky. Středně velké, na konci zašpičatělé. Je-li pes vzrušen, jsou uši úplně vztyčené, je-li pes v klidu, mohou být složeny vzadu. Krk je silný, dostatečné délky, přiměřeně ke správnému celkovému vzhledu. Krk přechází plynule v dobře stavěné plece.

Tvar trupu

Hřbet je krátký, kompaktní, hřbetní linie rovná, bedra krátká. Hrudník je dlouhý a dobře klenutý, dobré hloubky. Kupírování ocasu bylo dříve volitelné.

  • a) Ocas kupírován na střední délku. Nasazen na úrovni rovné hřbetní linie, nesen vztyčeně.
  • b) Ocas ne příliš dlouhý, odpovídající celkově vyváženému vzhledu psa, u kořene silný, směrem ke špičce ocasu se zužující. Má být co nejrovnější. Je nesen vesele, ne však přehnaně, a je plynulým pokračováním rovné hřbetní linie.

 

Postavení končetin

Hrudní končetiny jsou krátké, silné a rovné. Lokty přiléhající těsně k tělu, nadprstí jsou pevná, kolmá. Pánevní končetiny jsou široké, silné a svalnaté. Kolena jsou dobře zaúhlená, hlezna nízko položená a jsou zdrojem hnací síly. Tlapky jsou kulaté, kočičího tvaru s dobrými nášlapnými polštářky. V pohybu i v postoji směřující přímo kupředu. V pohybu směřují tlapky hrudních končetin přímo vpřed, pánevní končetiny je sledují. Hlezna jsou rovnoběžná a pružná, tak aby byly vidět při chůzi nášlapné polštářky.

Osrstění plemene

Srst je tvrdá, drátovitá, rovná, těsně přiléhající k tělu s hustou podsadou. Delší a hrubší srst na krku tvoří rámec obličeje. Srst na hlavě a uších je krátká a hladká s výjimkou ne příliš mocného vousu a obočí. Všechny odstíny červené, pšeničné barvy, zbarvení černé s pálením nebo „grizzly“. Bílé znaky nebo skvrny jsou nežádoucí.

Kohoutková výška

Výška psa v kohoutku je 25-26 cm. Jakoukoli odchylku od výše uvedených požadavků je nutno považovat za vadu, jejíž závažnost musí být posouzena v přesném poměru s jejím stupněm a jejím vlivem na celkový zdravotní stav a pohodu psa.

Diskvalifikován musí být každý pes, u kterého se zřetelně projevují fyzické abnormality nebo poruchy chování.

Poznámka: Psi musí mít dvě očividně normálně vyvinutá varlata plně sestouplá v šourku.

Zdroj: www.cmku.cz

 

útulek pro psy

Útulky pro psy

Zaběhl se pes? Chcete dát nový domov psovi z útulku? Využijte náš seznam.

Psí útulky

Sledujte nás

Jsme na Facebooku i Instagramu

Přidejte se k nám a získejte výhody.

útulek pro psy

Veterinární ordinace

Spravujeme pro vás online katalog ordinací.

Najít ordinaci v okolí

Nejlevnější krmivo pro psy?

Srovnáváme ceny krmiva všech značek.

Krmivo pro psy

Pin It on Pinterest