plemena psů - Manchester teriér
F.C.I. – Standard č. 71 / 02.02.1998
ZEMĚ PŮVODU Velká Británie
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU 24.06.1987
ZEMĚ PŮVODU Psí plemena
VYUŽITÍ Teriér
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina 3. Skupina – Teriéři
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce 1. Vysokonozí teriéři
Pracovní zkouška Ne

 

Manchester teriér je psí plemeno pocházející ze západní části Anglie (Manchesteru). Vrcholu obliby dosáhl před sto lety, kdy proslul jako “teriér anglického gentlemana”

Chcete zde vystavit fotky vašeho pejska? Stačí nám je zaslat.

Manchester teriér je kompaktní, elegantní a zdravý pes řádné substance, jehož povaha je temperamentní, ostražitá, veselá a kurážná. Lebka je dlouhá, plochá a úzká, rovná a klínovitá, bez výrazného lícního osvalení. Nos je jantarově černý, morda pod očima náležitě vyplněná, zužující se. Čelisti jsou rovné, s dokonalým a pravidelným nůžkovým skusem, to znamená, že horní zuby těsně překrývají zuby spodní a jsou kolmo vsazené do čelistí. Pysky jsou přiléhavé, oči malé, tmavé a jiskrné. Oči mají mandlový tvar a nejsou vystouplé.

Uši jsou malé, ve tvaru písmene V, nesené dostatečně nad horní linií hlavy a klopené těsně k hlavě nad očima. Krk je poměrně dlouhý, od ramen k hlavě se zužuje, šíje je mírně klenutá. Kůže na krku je bez laloku.

Tvar trupu

Tělo je krátké, přes bedra mírně vyklenuté. Žebra jsou dobře klenutá, spodní linie za žebry vpadlá. Ocas je krátký, nasazený v místě, kde končí oblouk hřbetu; u kořene silný, zužuje se do špičky. Ocas není nesený výše, než činí úroveň hřbetu. Hrudní končetiny  – Nohy zcela rovné, postavené dobře pod tělem; jejich délka je úměrná k tělu. Přední fronta je úzká a hluboká. Ramena jsou hladká a náležitě šikmo uložená. Pánevní končetiny jsou silné a svalnaté. Nohy nemají ani kravská hlezna, ani tlapy vtočené dovnitř.

Kolenní klouby jsou dobře úhlené, tlapky malé, polozaječí a silné s dobře klenutými prsty. Chůze je přímá, volná a vyvážená, s dobrým dosahem hrudních končetin a hnací silou vycházející z pánevních končetin.

 

Osrstění plemene

Srst je přiléhavá, hladká, krátká a lesklá s pevnou strukturou. Barva je jantarově černá se sytým mahagonovým pálením. Zbarvení je rozdělené takto

Na hlavě – tříslová morda až k nosu, nos a nosní hřbet jantarově černý. Malé tříslové skvrny na obou lících a nad oběma očima; spodní čelist a krk s jemným tříslovým „V“. Končetiny od kolene dolů tříslové s výjimkou prstů, které mají černé proužky. Bezprostředně nad tlapami se nachází nevýrazná černá skvrna (připomínající otisk palce). Vnitřní stranu pánevních končetin tvoří tříslové zbarvení, které je ve výši kolenních kloubů rozdělené černým zbarvením. Spodní strana ocasu je tříslová; tříslové znaky kolem konečníku jsou pokud možno co nejužší, takže jsou zakryty ocasem. Nevýrazný tříslový znak na obou stranách hrudníku. Tříslové zbarvení na vnějších stranách pánevních končetin (tzv. „kalhotky“) je nežádoucí. Černá by nikdy neměla přecházet v tříslovou, nebo naopak, oddělení barev musí být jasně vyjádřeno.

Kohoutková výška

Výška psa v kohoutku je 40 – 41 cm, feny 38 cm.

Každou odchylku od výše uvedených požadavků je třeba považovat za vadu a míra závažnosti, s jakou by se mělo na tuto vadu pohlížet, by měla být přímo úměrná stupni odchylky.

Psi by měli vykazovat dvě zřetelně normální varlata, plně sestouplá v šourku.

Zdroj: www.cmku.cz
útulek pro psy

Útulky pro psy

Zaběhl se pes? Chcete dát nový domov psovi z útulku? Využijte náš seznam.

Psí útulky

Sledujte nás

Jsme na Facebooku i Instagramu

Přidejte se k nám a získejte výhody.

útulek pro psy

Veterinární ordinace

Spravujeme pro vás online katalog ordinací.

Najít ordinaci v okolí

Nejlevnější krmivo pro psy?

Srovnáváme ceny krmiva všech značek.

Krmivo pro psy

Pin It on Pinterest