plmenea psů - kerry blue terier
F.C.I. – Standard č. 3 / 11. 05. 2005/ GB
ZEMĚ PŮVODU Irsko
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU 19.04.2005
KATEGORIE Psí plemena
VYUŽITÍ Lov
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina 3. Skupina – Teriéři
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce 1. Vysokonozí teriéři
Pracovní zkouška Ne

 

Stejně jako o všech ostatních irských plemenech teriérů se i o Kerry Blue teriérovi domníváme, že v této zemi žije již po staletí. Avšak pokud se týče jeho skromného původního použití jako krysaře a všestranně užívaného selského psa, máme na toto psí plemeno až do 20. století velmi málo odkazů. Údajně první písemná zmínka o Kerry Blue teriérovi pochází z roku 1847: autor popisuje namodralého, břidlicově zbarveného psa s tmavšími skvrnami a stříkáním a často s tříslovými odstíny na končetinách a mordě. Panoval názor, že je tento černomodrý irský teriér rozšířen převážně v Kerry, avšak tento pes byl chován i v ostatních zemích. Ve výstavním kruhu se tento modrý teriér objevil poprvé v roce 1913 a v roce 1920 byl založen klub „Dublin Blue Terrier Club“. Používá se k těžké práci při lovu vyder v hlubokých vodách, k lovu jezevců v norách a lovu škodné. Dobrý hlídací pes a věrný společník.

Chcete zde vystavit fotky vašeho pejska? Stačí nám je zaslat.

Kerry Blue teriér – popis plemene

Kerry Blue teriér si rychle získal oblibu jako jakýsi maskot irských patriotů a na krátkou dobu jej propagovaly vlastně 4 kluby, které v letech 1922 až 1924 sponzorovaly nejméně 6 výstav a 6 pracovních zkoušek. V roce 1928 se stal tento pozoruhodný, harmonicky stavěný teriér se svojí krásnou modrou srstí známým po celém světě a jeho pověst vynikajícího pracovního psa i společníka jen odpovídala hodnocení plemene, které mělo pověst, že je „téměř dokonalé“.

Typický Kerry Blue teriér by měl být dobře stavěný, zpříma stojící pes s dobrými proporcemi. Měl by mít dobře vyvinuté, svalnaté tělo s typickými znaky teriéra. Kerry Blue je každým coulem teriéři povaha. Jeho nejdůležitější rys – výraz – musí být pronikavý a ostražitý. Hlava je bohatě osrstěná. Psi by měli mít silnější a více osvalenou hlavu než feny. Mozkovna je silná a vyvážená, stop je mírný. Nosní houba je černá, nosní otvory velké a široké. Morda by měla být středně dlouhá. Zuby velké a stejnoměrně vyvinuté, nůžkový skus (klešťový skus je přijatelný).

Čelisti jsou silné a svalnaté (schopné silného stisku). Dásně a patro tmavé, oči jsou tmavé nebo tmavě oříškově hnědé, středně velké a dobře vsazené, s pronikavým výrazem. Uši jsou tenké a ne velké, nesené klopené dopředu nebo klopené těsně po stranách hlavy tak, aby byl vyjádřen pronikavý, ostrý výraz teriéra. Krk je správných proporcí, dobře posazený v ramenech, přiměřeně dlouhý.

Tvar trupu a končetin

Hřbet je středně dlouhý a rovný. Bedra jsou přiměřené délky, hrudník je hluboký, středně široký. Žebra dobře klenutá. Ocas je tenký, dobře nasazený, nesený vzhůru a vesele. Plece jsou jemné, šikmo uložené, dobře modelované. Přední běhy jsou rovné při pohledu zepředu, dobrých kostí. Pánevní končetiny jsou postavené správně pod tělem. Stehna jsou svalnatá, dobře vyvinutá. Hlezna jsou silná, tlapy kompaktní, polštářky silné a okrouhlé, drápy černé. Dobrá koordinace pohybu, běhy se pohybují rovně a rovnoběžně. Hrudní končetiny zasahují daleko dopředu a pánevní končetiny přinášejí silný posuv. Při pohybu musí horní linie zůstávat rovná a hlava i ocas musí být neseny vysoko.

 

Osrstění plemene

Srst je měkká, bohatá a vlnitá, barva

Jakýkoli odstín modré s černými konečky, nebo bez nich. Černá barva se připouští pouze do věku 18 měsíců, totéž platí pro tříslový odstín.

Kohoutková výška

Výška psa v kohoutku je u psů 45,5 až 49,5 cm, feny 44,5 až 48 cm. Hmotnost psů je 15 až 18 kg, feny přiměřeně méně

Jakákoliv odchylka od výše jmenovaných bodů se musí posuzovat jako vada, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru k jejímu stupni závažnosti.

 • Masově zbarvené dásně.
 • Žluté nebo světle zbarvené oči.
 • Kapří nebo pronesený hřbet.
 • Úzký hrudník.
 • Vyčnívající lokty.
 • Podkus nebo předkus.
 • Bílé drápy nebo drápy v barvě kosti.
 • Paspárky na pánevních končetinách nebo známky jejich odstranění.
 • Úzký nebo škrobený pohyb pánevních končetin, kravský postoj.
 • Psi, jejichž hlavy nebo ocasy drží vystavovatelé ve výstavním vzhůru, by měli být penalizováni.
 • Tvrdá, drátovitá nebo štětinatá srst.
 • Jakákoli jiná barva než modrá, mimo výše uvedených výjimek.

Diskvalifikován musí být každý pes, u kterého se zřetelně projevují fyzické abnormality nebo poruchy chování.

Poznámka: psi musí vykazovat dvě viditelně normálně vyvinutá varlata, nacházející se zcela v šourku.

Zdroj: www.cmku.cz

 

útulek pro psy

Útulky pro psy

Zaběhl se pes? Chcete dát nový domov psovi z útulku? Využijte náš seznam.

Psí útulky

Sledujte nás

Jsme na Facebooku i Instagramu

Přidejte se k nám a získejte výhody.

útulek pro psy

Veterinární ordinace

Spravujeme pro vás online katalog ordinací.

Najít ordinaci v okolí

Nejlevnější krmivo pro psy?

Srovnáváme ceny krmiva všech značek.

Krmivo pro psy

Pin It on Pinterest