plemena psů - foxteriér hladkosrstý
F.C.I. – Standard č. 12 / 19. 05. 2009/F
ZEMĚ PŮVODU Velká Británie
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU 26.03.2009
KATEGORIE Psí plemena
VYUŽITÍ Teriér
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina 3. Skupina – Teriéři
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce 1. Vysokonozí teriéři
Pracovní zkouška Nepovinná

 

Foxteriér hladkosrstý je potomek buldoků, bíglůmanchester teriérů. U nás je toto plemeno oblíbené a jejich počet se neustále zvyšuje. Původ plemene se uvádí ve Velké Británii, kde bylo vyšlechtělo k lovu hlodavců a lišek.

Chcete zde vystavit fotky vašeho pejska? Stačí nám je zaslat.

Foxteriér hladkosrstý – popis plemene

Foxteriér hladkosrstý je aktivní a plný elánu. Kostra a síla odpovídají jeho malému rámci. Nesmí být hrubý nebo těžkopádný. Nemá ani příliš vysoké, ani příliš krátké nohy. V postoji foxteriér připomíná dobře stavěného loveckého koně (huntera) s krátkým hřbetem, ale pokrývá hodně terénu. Povahou je to živé a rychlé psí plemeno, které je v pohybu, bystrého výrazu, plný očekávání a reagující při sebemenším popudu. Přátelský, vstřícný a nebojácný. Mozkovna je plochá a středně úzká. Postupně se zužuje směrem k očím. Stop je mírný, nosní houba černá. Čelisti, horní i dolní, jsou silné a svalnaté a nosní hřbet pod očima je jen nepatrně proláklý (nevýrazný stop). Tato část obličejové partie je jemně modelována tak, aby se nesbíhala v rovné linii jako klín.

Čelisti jsou silné, s dokonalým, pravidelným a kompletním nůžkovým skusem, tj. horní řezáky těsně překrývají dolní řezáky a jsou posazeny v čelistech kolmo. Líce nejsou nikdy nejsou plné, oči tmavé, malé a poměrně hluboko vsazené, co nejkulatějšího tvaru. Výraz očí je živý a inteligentní. Uši jsou malé, ve tvaru písmene V, překlápějí se směrem dopředu, zcela k lícím. Nejsou zavěšené po stranách hlavy. Zlom (překlopení) ucha je nad úrovní horní části mozkovny. Boltec je středně silný. Krk je suchý, svalnatý, dobré délky, bez kožních řas, rozšiřující se k plecím.

Tvar trupu

Hřbet je krátký, rovný a pevný bez náznaku ochablosti. Bedra jsou silná, velmi mírně klenutá, hrudník hluboký, ne široký. Přední žebra jsou mírně klenutá, zadní žebra dlouhá. Dříve bylo obvyklé ocas kupírovat.

  • Kupírovaný ocas je vysoko nasazený, nesený vesele, nikoli však nad hřbetem nebo stočený nad hřbet. Je dostatečně silný.
  • Nekupírovaný ocas je spíše vysoko nasazený, nesený vesele, nikoli však nad hřbetem. Co nejrovnější. Středně dlouhý ocas dokresluje celkovou harmonii vzhledu psa.

 

Postavení končetin

Hrudní končetiny  musí ze všech úhlů pohledu být rovné. Kostra hrudních končetiny by měla být všeobecně silná. Plece jsou dlouhé, šikmé, se správným sklonem k zádi, hrot lopatky je jemně vyznačen, pohyb v kohoutku je volný. Pánevní končetiny jsou silné a svalnaté, záď nesmí být sražená a končetiny nesmí být příliš pokrčené. Stehna jsou dlouhá a silná, kolena korektně zaúhlená. Hlezna jsou nízko postavená, tlapy malé, kulaté a kompaktní. Polštářky pevné a tuhé, prsty mírně klenuté, nevybočující dovnitř ani ven. Hrudní i pánevní končetiny se pohybují přímo vpřed a paralelně. Lokty se pohybují volně podél boků v ose těla. Při pohybu se kolena nevtáčejí ani nevytáčejí. Správný pohyb vychází ze zádi a je dán korektní stavbou pánevních končetin.

Osrstění plemene

Srst je rovná, přiléhavá, hladká, tvrdá, hustá a bohatá. Břicho a vnitřní strany stehen nejsou holé. Bílá barva musí převládat, zcela bílá, bílá s tříslovými, černými, nebo černými a tříslovými znaky. Žíhané, červené nebo játrově hnědé znaky jsou nepřijatelné. Hmotnost psa se pohybuje od 7,3 do 8,2 kg, u fen 6,8 – 7,7 kg.

Všechny odchylky od výše uvedeného textu musí být považovány za chyby a musí být penalizovány v závislosti na stupni jejich závažnosti a jejích vlivu na celkový zdravotní stav a pohodu psa.

Diskvalifikován musí být každý pes, u kterého se zřetelně projevují fyzické abnormality nebo poruchy chování.

Poznámka: Psi musí mít dvě normálně vyvinutá varlata, kompletně sestouplá v šourku.

Zdroj: www.cmku.cz

 

útulek pro psy

Veterinární ordinace

Spravujeme pro vás online katalog ordinací.

Najít ordinaci v okolí

Sledujte nás

Jsme na Facebooku i Instagramu

Přidejte se k nám a získejte výhody.

útulek pro psy

Útulky pro psy

Zaběhl se pes? Chcete dát nový domov psovi z útulku? Využijte náš seznam.

Psí útulky

Nejlevnější krmivo pro psy?

Srovnáváme ceny krmiva všech značek.

Krmivo pro psy

Pin It on Pinterest