F.C.I. – Standard

č. 11 / 12. 1. 2001/ GB

ZEMĚ PŮVODU

Velká Británie

DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU

4. 11. 2008

VYUŽITÍ

Teriér

KLASIFIKACE F.C.I. Skupina

3. Skupina – Teriéři

KLASIFIKACE F.C.I. Sekce

3. Psi typu bulteriéra

Pracovní zkouška

Ne

 

Chovatelské tipy

Bulteriér je plemeno, které je neúnavné. Dopřejte mu proto kousání nějaké hračky nebo Sušených pamlsků. Je to pro ně zábava, která je zabaví na dlouhou dobu, a ještě si tím čistí zubní plak.

Všeobecně

CELKOVÝ VZHLED

Pes silné konstituce, svalnatý, vyvážený a aktivní, s bystrým, rozhodným a inteligentním výrazem. Odvážný, sebevědomý, s radostným přístupem k životu. Jeho jedinečnou vlastností je klabonosá hlava ve tvaru vejce. Bez ohledu na velikost musí mít psi samčí výraz a fenky samičí.

CHOVÁNÍ A TEMPERAMENT

Bulteriér je gladiátorem mezi psy, je plný ohně a odvahy. Je vyrovnaného temperamentu a je schopen disciplíny. Třebaže je tvrdohlavý, je mimořádně přátelský k lidem.

HLAVA

Hlava

Dlouhá, mohutná a v konci správně hluboká, nikoliv však hrubá. Při pohledu zepředu má hlava tvar vejce a je zcela vyplněna. Na jejím povrchu nejsou žádné prohlubně ani prolákliny. Profil je pozvolně zakřivený dolů od vrcholu mozkovny ke špičce nosu.

Mozkovna

Temeno mezi ušima je téměř ploché.

Nosní houba

Měla by být černá. Špička nosu je zahnutá dolů. Nosní otvory jsou dobře vyvinuté.

Pysky

Suché a přiléhající.

Čelisti / zuby

Dolní čelist hluboká a silná. Zuby jsou zdravé, čisté, dobré velikosti, pravidelně rozmístěné s dokonalým, pravidelným a kompletním nůžkovým skusem, tj. horní řezáky těsně překrývají dolní řezáky a jsou posazeny v čelistech kolmo.

Oči

Zdají se být úzké, šikmo posazené a trojúhelníkovité, hluboko uložené, černé nebo co nejtmavěji hnědé, takže se zdají být téměř černé a mají pronikavý lesk. Vzdálenost od špičky čenichu k očím je poněkud větší než od očí k vrcholu mozkovny. Modré nebo částečně modré oko je nežádoucí.

Uši

Malé, tenké a nasazené blízko sebe. Pes by měl být schopen uši udržet toporně vzpřímené. V takovém případě uši směřují přímo vzhůru.

KRK

Velmi svalnatý, dlouhý, klenutý, od plecí se zužuje k hlavě a nemá volnou kůži.

TRUP

TRUP

Trup je dobře zaoblený, se znatelným klenutím žeber a velkou hloubkou od kohoutku k hrudní kosti, takže hrudní kost je blíže zemi než břicho.

Hřbet

Krátký a pevný, hřbetní linie probíhá za kohoutkem vodorovně, bedra jsou mírně klenutá.

Bedra

Široká, dobře osvalená.

Hrudník

Při pohledu zepředu široký.

Dolní linie Od hrudní kosti k břichu tvoří ladnou křivku směřující vzhůru.

OCAS

Krátký, nízko nasazený a vodorovně nesený. U kořene je silný a zužuje se do jemné špičky.

Končetiny

HRUDNÍ KONČETINY

Hrudní končetiny mají velmi silné kosti s kruhového průřezu; pes na nich musí stát pevně a musí být postaveny dokonale rovnoběžně. U dospělých psů délka hrudních končetin přibližně odpovídá hloubce hrudníku.

Plece

Silné a svalnaté, aniž by byly příliš těžké. Lopatky široké, ploché a těsně přiléhající ke stěně hrudníku. Jejich sklon dozadu je výrazný, přední hrana směřuje šikmo vzhůru. V ramenním kloubu svírají lopatky s pažní kostí téměř pravý úhel.

Lokty

Drženy přímo, silné.

Nadprstí

Svisle postavená.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Pánevní končetiny rovnoběžné při pohledu zezadu.

Stehna

Svalnatá.

Kolena

Kloub je dobře zaúhlený.

Lýtka

Dobře vyvinutá.

Hlezna

Dobře zaúhlená.

Nárty

Krátké a silné.

TLAPY

Kulaté a kompaktní s dobře klenutými prsty.

CHODY / POHYB

Pohyb je pevně svázaný pokrývající půdu volnými, lehkými dlouhými kroky, působí čile. V klusu je pohyb přední i zadní části rovnoběžný, ke středové linii směřuje jen ve vyšších rychlostech; hrudní končetiny dosahují daleko dopředu a pánevní končetiny se plynule pohybují v kyčlích, dobře pruží v kolenou i hleznech a poskytují pohybu silný impuls vycházející zezadu.

KŮŽE

Těsně obepíná tělo psa.

OSRSTĚNÍ

srst

Krátká, hladce přiléhající, rovná a na omak drsná s jemným leskem. V zimě se může vyskytovat jemná podsada.

barva

U bílých je srst čistě bílá. Pigmentace kůže a znaky na hlavě se nepenalizují. U barevných jedinců barva převládá; všechny odstíny jsou rovnocenné, žíhané se dává přednost.

Černá žíhaná, červená, žlutá a tříbarevná jsou přijatelné barvy. Tečkování v bílé srsti je nežádoucí. Modrá a játrová jsou vysoce nežádoucí.

Ostatní

VELIKOST

Nejsou stanoveny výškové ani váhové limity, ale pes musí působit dojmem maximální substance odpovídající kvalitě a pohlaví.

VADY

Každá odchylka od výše jmenovaných bodů se musí posuzovat jako vada, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru k jejímu stupni závažnosti a k jejímu vlivu na celkový zdravotní stav a pohodu psa.

Diskvalifikován musí být každý pes, u kterého se zřetelně projevují fyzické abnormality nebo poruchy chování.

Poznámka: Psi by měli vykazovat dvě viditelně normálně vyvinutá varlata, nacházející se zcela v šourku.

Zdroj: www.cmku.cz